Autor Subiect: Victime ''colaterale ''  (Citit de 3854 ori)

soli

• Vizitator
Victime ''colaterale ''
« : Septembrie 19, 2009, 12:23:11 a.m. »
asha li se spune in termeni militari .  Am observat ca la acest subiect nu scrie nimeni , ca si cum ar fi ''tabu ''Pentru unii este o rana inca deschisa , poate in timp cineva va avea curaj sa scrie aici despre nepasare , despre copiii operati in militar si in alte parti , victime mai putin ale necunoasterii , avem inca in tzara medici buni si foarte buni , copii operati , cazuri in care totul a decurs foarte bine ,dar care s au pierdut postoperator din cauza asistentzei medicale insuficiente si ineficiente, si e foarte delicat spus  . in perioada in care incepusem cautarile pentru prima operatie a bellei numai noi stim de cum s au pierdut cativa copiii postoperator in militar operati cu italienii . poate ei trebuie sa fie cei sacrificati , dar sunt convinsa ca si parintii se intreaba de ce ei ?Oricum ar fi , acesti parinti trebuie sa vorbeasca , mai devreme sau mai tarziu !Numai pedepsind erorile medicale putem intra in randul lumii civilizate , si numai facandu le cunoscute pot fi judecate , sunt sigura ca sunt mii astfel de cazuri , si multe dintre ele printre copiii cardiaci , copilul care ar fi avut poate o sansa daca o asistenta oarecare nu ar fi plecat la pauza de cafea si nu s ar fi intors fara sa -si , pur si simplu , dezinfecteze mainile !

codrutzu24

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
R?spuns: Victime ''colaterale ''
« Răspuns #1 : Septembrie 19, 2009, 07:17:45 p.m. »
am intilnit si noi multe victime colaterale copii pe care ajunsesem sa-i indragim si sa-i punem in rugaciunile noastre ingerasi fara pata plecati prea devreme ca nu exista un aparat de resuscitare mobil pe sectie, sau ca asistente <bine>intentionate au lasat geamurile deschise in miez de iarna pe ati sa moara microbii .mamicilor invingeti daca scrieti ce vi s-a intamplat si spuneti si numele doctorului care a cauzat nenorocirea asa incat alte mame ce stau la rand sa-si salveze copiii sa stie de cine sa se fereasca.numai asa doctorul respectivo sa ajunga far4a pacienti si poate,zic poate se va gandi de n-oriinainte safaca o miscare.e posibil ca in anul 2004 dupa 3 cateterisme ,cand e operat copilul sa se descopere pe masa 7 stenoze nedescoperite?-e o intrebare retorica,normal ca e posibil doar e romania.sau de la militar sa trimita copilul postop la budimex dupa operatie in cec CU TAXIUL in conditiile in care acelasi copil a facut stopuri respiratorii pe masa/da e posibil sistemul permite hai sa nu mai permitem noi.multumesc soli ca ai avut curaj sa incepi ac rubrica eu nu aveam

covit ionela

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
    • Vezi Profilul
R?spuns: Victime ''colaterale ''
« Răspuns #2 : Februarie 25, 2012, 03:12:34 p.m. »
SI COPILUL MEU A FOST LASAT DATORITA MEDICILOR CARE SPUNEAU CA NU E DE OPERAT SI TOT SA AMANAT PANA LA 11 ANI JUM,DATORITA INDIFERENTEI AM AJUNS CU FETITA DE LA DSA,DSV LA ATRIU UNIC DSV 8MM HIPERTENSIUNE PULMONARA ASTEA AU FOST DIAGNOSTICILE LA OPERATIE LA NOI DIN CAUZA INDIFERENTEI MOR COPII!