Autor Subiect: Diagnostice, interventii, medici, clinici  (Citit de 33277 ori)

marianucf

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
R?spuns: Diagnostice, interventii, medici, clinici
« Răspuns #30 : August 21, 2012, 03:57:45 p.m. »
buna ziua,
am un copil de 7 ani si este diagnosticat cu dsa de 8-10 mm si in iarna ar urma sa i se inchida acesta cu cateter si umbreluta in bucuresti la spital de stat ,as vrea sa stiu cam cat ar costa operatia.0722288238

marianucf

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #31 : August 21, 2012, 04:06:34 p.m. »
operatia dsa se poate face in germania la doctor sandica cu formularul e 112(sau cum se mai cheama),sa stiu daca are rost sa incep sa facem dosarul

covit ionela

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
    • Vezi Profilul
« Răspuns #32 : August 23, 2012, 07:06:54 a.m. »
cel mai bine ar fi sa ii trimiteti un e mail dr Sandca ,sa vedeti opinia lui si abia dupa ce o sa primiti invitatia va ocupati de dosarel ,va asteptam cu noutati si va doresc sanatate!

adrianacalin

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Re: Diagnostice, interventii, medici, clinici
« Răspuns #33 : Decembrie 19, 2012, 02:11:12 p.m. »
Buna ziua. Am un copil care a fost diagnosticat cu DSA larg si intoarcere venoasa partial aberanta. am luat legatura cu dl dr Sandica dar nu m-a incurajat ca as putea obtine formularul, si fara el ar trebui sa vin la spital cu 20.000 de euro pe care nu am de unde sa-i scot. Asa ca ma obisnuisem cu ideea ca o sa-l operam la Targu Mures, pana ieri cand am gasit pe cineva care ar putea sa ne ajute sa ajungem la o clinica din Italia, Bergamo, si nu ne-ar costa decat transportul. A auzit cineva de aceasta clinica? Eu n-am gasit pe google decat adresa, alte informatii nu apar, si mi-e teama sa nu fie un spital mititel unde n-au pe cine opera, si ne primesc gratis doar ca sa aibe pe cine exersa. Ce ma sfatuiti sa fac?

covit ionela

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
    • Vezi Profilul
« Răspuns #34 : Ianuarie 02, 2013, 10:45:14 a.m. »
din ce oras sunteti

Romania

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Vezi Profilul
« Răspuns #35 : Februarie 05, 2013, 05:46:13 p.m. »
Anelise Maria nascuta 06.06.2012 diagnostificata cu stenoza pulmonara valvulara de dr. Nicolescu , interventie prin cateterism in Bad Oeynhausen de dr Haas

Alexandra Mironescu

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #36 : Mai 18, 2013, 09:05:55 a.m. »
Buna ziua,

Numele meu este Alexandra Mironescu. Sunt mamica unei fetite de 3 ani si 5 luni, operata in Tg Mures la varsta de 11 luni de Tetralogie Fallot.
Dupa operatie a ramas cu:
-insuficienta pulmonara reziduala medie/semnificatica
-insuficienta tricusipida minora
-disfunctie diastolica VD tip relaxare alterata

La fiecare control de 6 luni ni se spunea cat de bine se dezvolta. Ca va fi nevoie de a doua operatie, dar cu tratament: Nefrix, Aspacardin, Spironolactona (si a mai luat post-operator Lanoxin si Furosemid vreo 1 an) incercam sa amanam operatia pentru prin adolescenta.

Am fost de curand la control in Germania...de rutina...unde (dupa vestile bune de le Tg Mures) ma asteptam sa imi zica ca e bine. Am primit vestea ingrozitoare ca trebuie operata de urgenta in urmatoarele 2 luni...vara asta. Sa i se puna valva pulmonara. Am ramas socata-fara aer si cuvinte.

Ajunsa acasa am constientizat necesitatea operatiei, pentru protejarea ventriculului drept. Dar sunt inca in soc.

Nu stiu incotro sa o apuc si ce sa fac.

Daca sunt mamici care au trecut sau trec prin ceva asemanator va rog din suflet...as vrea sa vorbesc.

Va multumesc din suflet. Am vazut pe acest forum ca sunteti o mica comunitate foarte apropiata si va multumesc pentru ca existati.

Multa sanatate

magdaz

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 294
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #37 : Mai 22, 2013, 05:30:57 p.m. »
Buna !
Fiul meu de 3 ani si jumatate, operat dupa nastere la Mures, este in prezent urmarit periodic in Germania datorita insuficientei pulmonare totale, tot in vederea unui implant viitor de valva pulmonara. Urmatorul control este saptamana viitoare.
Sunt aici cateva persoane care au avut deja interventii pentru valva pulmonara si poate vei primi un sfat de la ele.
Multa sanatate !

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #38 : Mai 23, 2013, 08:27:05 a.m. »
Alexandra, un aspect important pe care nu am apucat sa-l ating  in discutie este ca interventia nu se mai face in circulatie extracorporeala ca la corectia totala[nu se opreste cordul], este deci, mult mai usor si recuperarea pe masura. Si daca ai sa optezi pentru Bad O./Munchen, uita tot ce ai experimentat negativ in Tg.Mures.
E firesc sa fii socata cand intr-o parte[acolo unde ti-ai operat copilul] ti se spune ceva si in alta, altceva.  E greu sa accepti, sa te obisnuiesti cu ideea. Cu cat mai repede vei intelege ca este in interesul copilului cu atat mai bine pentru ea[avand in vedere si termenul]. Cauta opinii pana ai sa te convingi, si indreapta-te incotro ai cea mai mare incredere. Increderea in cel caruia ii pui viata copilului tau in maini este extrem de importanta. Pentru ca atunci cand te duci cu incredere, CREZI foate tare in faptul ca totul va fi bine si atunci tot universul concura la asta.

Am stat si m-am gandit de ce acum ani in urma nu pomeneau nimic despre eventuala reinterventie post corectie Fallot, as spune chiar dimpotriva, si acum totusi, macar o fac. Este, oameni buni, pentru faptul ca am iesit si am reusit sa avem opinii de la alti chirurgi. Cand chirurgia pediatrica are practic monopol, sa ne mai mire ca se poate intampla orice??? Inclusiv sa fim mintiti in legatura cu viata copiilor nostri? Pentru ca despre ce e vorba cand nu tii seama de momentul optim al operatiei? De calitatea vietii si speranta de viata a acelui copil.

Inca o data, Alexandra, imi pare rau ca treci prin asta[in cazul nostru a fost chiar mai rau, ti-am relatat nu ca sa te sochez, ci ca sa intelegi], gandeste-te insa ca intre a sti adevarul si a fi mintit [frumos sau urat]adevarul iti procura intotdeauna cea mai putina suferinta.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

Alexandra Mironescu

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #39 : Mai 23, 2013, 08:03:34 p.m. »
Dragele mele,
Va multumesc din suflet.
Cand am operat-o pe Ioana pentru prima data la Tg Mures, fiind tanara mamica am avut toata increderea ca am incredintat-o pe cele mai bune maini (cel putin asa am reusit sa citesc pe internet si am mai vorbit cu mamici cu copii operati la Tg Mures...care se simteau bine). Acum incerc sa adun cat mai multe informatii sa fiu 100% sigura ca iau decizia cea mai corecta pentru Ioana.
Cu lacrimi in ochi si suflet ii multumesc lui Dumnezeu ca ma tine pe picioare, aproximativ lucida ca sa fac ceea ce trebuie.
Multumesc din suflet mamicilor cu care am vb la telefon.
Sunteti un sprijin moral extraordinar si doresc numai sanatate puilor vostrii!

Loredana84

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
    • Vezi Profilul
« Răspuns #40 : Aprilie 01, 2014, 12:20:25 p.m. »
  David - Andrei Popa ( 25.09.2012 )
  Diagnostic : Transpozitie de vase mari, DSA, DSV
  Operatie : 01.10.2012, Bad Oeynhausen, Dl. Dr. Sandica

ioana38

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
« Răspuns #41 : Aprilie 07, 2014, 03:24:25 p.m. »
MURESAN ANTONIA (06.12.2013)

TRUNCHI ARTERIAL COMUN
STENOZA PULMONARA
FOREMAN OVALE PATENT
DSV
VALVA MITRALA
Operata in 23.01.2014 de Dl. Dr. Eugen Sandica

cristina_16

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
« Răspuns #42 : Iulie 28, 2014, 09:58:33 a.m. »
Buna. Am mai pus intrebarea si pe alt topic, dar fara raspuns. Pe cine recomandati in Iasi pentru urmarirea unui dsv?

john

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
« Răspuns #43 : Iulie 28, 2014, 10:50:36 a.m. »
Noi suntem  la  dr Alina Luca de la na?tere ?i suntem mul?umi?i. Ar mai fi dr Iordache, tat?l dr Luca.