Autor Subiect: Multumiri din INIMA D-lui Dr.Sandica Eugen  (Citit de 31322 ori)

laurean74

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
    • Vezi Profilul
Multumiri din INIMA D-lui Dr.Sandica Eugen
« : Martie 23, 2010, 05:41:57 p.m. »
Fiica noastra Andreea, de noua luni, a fost operata in 5 martie 2010, de catre distinsul doctor Eugen Sandica.
Ii multumim pentru tot ce a facut pentru noi. Si,desigur, echipei de la Terapie Intensiva.
Fetita a fost diagnosticata cu ventricul unic si operatia a fost anastomoza cavo pulmonara superioara.
Trebuie sa mergem la control miercuri,24 martie, iar apoi spre casa.
Recomandam tuturor sa il contacteze pe d-l doctor, va ajuta pe toata lumea, sunt convins de asta.

Dupa experienta Tg Mures va putem spune ca aici este cu totul alta lume, toti,dar absolut toti sunt niste profesionisti devotati.
Veti uita de bani pentru doctori,asistente,etc...... :o, care oricum sunt platiti din contributiile noastre! ;)

Nu ezitati sa apelati la formularul E112, il obtineti de la Casa Judeteana de Sanatate din resedinta de judet unde aveti domiciliul.

Va doresc multa sanatate si putere.

Voi revenii cu intreaga poveste a Andreei.
« Ultima Modificare: Iulie 07, 2010, 09:06:06 p.m. de laurean74 »

luminitza

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
R?spuns: Multumiri din INIMA D-lui Dr.Sandica Eugen
« Răspuns #1 : Martie 23, 2010, 06:40:29 p.m. »
Buna,

Ne bucuram ca sunteti bine!

O pupam pe Andreiutza, o Inimooasa!!!

laurean74

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Martie 30, 2010, 10:22:09 p.m. »
Asa cum am promis revenim cu povestea micuteti Andreea-Ioana.
S-a nascut intr-o zi de 10 iunie 2009, la ora 10:10. ;) , 3,8 kg, 51 cm, la maternitatea din Fagaras.
La varsta de 1 luna am observat ca nu ia in greutate, avea probleme de respiratie, se cianoza. Am fost indrumati spre clinica din Tg Mures unde s-a pus diagnosticul de Ventricul Unic tip ventricul drept,defect septral atrial restrictiv,hipertensiune pulmonara.
In data de 31 iulie a fost operata urmand ca urmatoare operatie sa fie stabilita ulterior.
In luna noiembrie 2009 a fost programata pentru efectuarea unui cateterism in urma caruia nu s-a putut masura presiunea din artere,etc si in urma caruia s-a ales cu o tromboza de artera femurala stanga, 2 luni de injectii in burtica cu Clexane, "datorita profesionalismului' medicului care a efectuat aceasta operatie.Nu au putut "trece" cu cateterul de un banding de 1 cm !!!
Dupa multe amanari si drumuri inutile am luat legatura cu D-l Dr. Sandica, in ianuarie 2010 iar la 1 martie am fost programati pentru internare si tratament in Bad Oeynhausen,Germania.
In data de 5 martie am fost operati interventia numindu-se anastomoza cavo pulmonara superioara. Dupa perioada de spitalizare am ajuns in sfarsit acasa,unde acum suntem bine, mancam ne jucam, facem ce face orice copil de 9 luni (cu unele mici rezerve,desigur ;))
Urmatoarea operatie,numita Fontane, tb sa o efectuam atunci cand fetita va avea in jur de 18-20 kg.
Nu va inchipuiti ce atent sunt tratati copii acolo, cata grija au de ei si de parinti, ce corect comunica cu noi. Totul este la superaliv in comparatie cu ce este in spital la noi.
Micuta noastra este o super fetita,rezistand cu bine atator incercari.
Multumim lui Dumnezeu pentru ajutor si D-lui Doctor Sandica pentru ca exista.
As vrea sa ii rog pe TOTI parintii care au probleme cardiace cu copii lor sa-l contacteze pe d-l doctor Sandica.
Adresa mea de mail este: laurean74@hotmail.com,unde voi raspunde cu drag tuturor.
« Ultima Modificare: Iulie 07, 2010, 09:06:38 p.m. de laurean74 »

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Martie 31, 2010, 10:38:10 a.m. »
Asa mult imi plac povestile cu happy-end, cu un ton optimist!
Ma gandeam ca de anul trecut, de cand s-a nascut Andreea, nu prea ati avut liniste, ati fost tot timpul in alerta, asa ca ma bucur pentru voi, pentru Andreea.
Iar la a doua operatie va fi mai simplu, veti stii unde si cum, iar Andreea va fi mai mare si la fel de curajoasa.
Multumesc ca impartasiti cu noi experientele voastre.

ana maria

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Martie 31, 2010, 10:09:07 p.m. »
BUNA!
Ne-am intalnit in Germania si ne bucuram ca ati ajuns acasa...
Sarbatori fericite si multa sanatate!
Ana Maria

laurean74

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Mai 19, 2010, 09:39:39 p.m. »
Azi ne-am intors de la control, din Germania.
Andreea este foarte bine, d-l doctor Sandica este foarte multumit de evolutia post-operatorie.Vom merge peste 6 luni la un nou control.
Am stat la Sonntag, iar din Dortmund am fost preluati de o masina si dusi pana la pensiune.Asta a fost luni.Miercuri,aceiasi masina ne-a dus la aeroport.
Rezervarea pentru transport si pensiune am efectuat-o prin intermediul d-nei secretare a d-lui Sandica.
Am fost impreuna cu Mikidi (Luminita) al carei baiat va fi operat vineri.Sa-i de Dumnezeu multa sanatate.
La pensiune ne-am mai intalnit cu o familie din Botosani, prieteni de la Tg.Mures, Dana si Ionut, pe care noi i-am indrumat spre d-l doctor Sandica si al caror baiat, Cosmin, a fost operat azi. Ii dorim multa sanatate si lui si tuturor copiilor si multa putere parintiilor.

laurean74

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Mai 20, 2010, 09:27:41 p.m. »
Update: baietelul lui Mikidi (Luminita) a fost operat azi.Acum cateva minute am vb cu ea.Operatia a decurs bine. :)

Mikidi

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 49
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Mai 22, 2010, 10:37:26 p.m. »
Buna seara tutror!

Asa este, Dimitris trebuia operat vineri, insa a fost sch data in ultim moment pt ca analizele au iesit bine si n aveau de ce astepta. Greul abia incepea, pt ca nu stiam ca ne vor astepta aproape 9 ore de stat prin vila, pe strazi, la clinica. Din ce in ce mai putin vorbareti, in cele din urma am amutit amandoi cand am vazut ca se face 4 dupa masa si nimic...Atunci mi-a venit sa ma bag intr-un colt, sa inchid ochii si sa ma prefac ca nu sunt e acolo si ca tot e doar un vis....M-am rugat mai personal asa de Dumnezeu sa faca ceva sa primesc o veste ca mor si...a sunat telefonul...Era dl dr care ne-a invitat la terapie sa il vedem...sotul meu a inceput sa planga....Ce sa vezi...parca e la NASA acolo, iar bebe era robot...multe fire si tuburi si o fatzuca linistita, care facea nani si....saturatie de 100%. A doua zi, era detubat deja, iar in cea de-a treia zi, adica azi, l-am gasit fara drena, sonda urinara, fara cateva fire de perfuzii, medicatie redusa si...a deschis ochii. Toropit tot, mirat cu botic tuguiat a fluierat, s-a uitat in jur si apoi a intins mana la mine si m-a prins de deget.  :D. A fost f tare momentul ala. I-am sa pape, lacom, a plans la final cand s-a terminat laptele. I-am dat supliment de cereale si a adormit cu papa in gura:))) tare obosit. Grea operatie si ceea ce a facut domnul doctor se cheama treaba de maestru. Dumnealui modest nu ne-a spus nimic, insa o asistenta mi-a spus azi ce greu a fost, multe de corectat, insa dl.dr. a lucrat perfect. Iar Dimitris este asa de dornic sa isi revina, ca ma uimeste ce bine merge pana acum.Analizele efectuate zilnic ies f bine, iar luni urcam pe sectie.
Multumim din suflet lui Dumnezeu, ca ne-a intarit si ca l-a vrut pe bebe langa noi, dlui. dr. Sandica  (adevarat profesionist, care isi iubeste munca si este si un om super pe deasupra), acestui forum, fam.Mostenescu, tututor celor de pe forum care m-au incurajat, Alinei mama Andretzei, laurean, Danei si Ionut Lungu...Parca sunt la Oscar, nu parca, chiar sunt, iar joi premiul cel mare l-a luat Dimitris.
Mult curaj si indrazneala si darzenie celor care inca nu au formularul E112, nu va lasati, cereti ajutorul si dl dr Sandica pt asta. Nu au voie sa refuze, nu uitati asta, suntem in UE si sunt obligati sa aloce sumele. Se leaga de chichite, nici la noi nu a scris nimic altceva decat: investigatii si tratament!!!Mergeti peste ei cu alt raport daca asa vor dar cu aplomb, e vorba de copii.
Va pup si va voi mai scrie si maine! :-*

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : Mai 25, 2010, 09:06:25 a.m. »
Mikidi, emotionant mesajul tau, ma bucur ca totul e bine cu Dimi, iar bucuria voastra se simte, si va doresc sa aveti numai zile pline de bucurii.

Ii salut si eu pe Dana&Ionut, i-am cunoscut cand am fost la control, pe Madalina si sotul ei (nu stiu daca mai sunt la pensiune) si pe toti parintii minunati, asa cum sunteti si voi.

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Mai 25, 2010, 09:09:06 a.m. »
Laurean, aud vesti bune si de la voi! Bravo Andreea, sa fii sanatoasa si voioasa mereu!

laurean74

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : Mai 25, 2010, 10:20:26 a.m. »
Multumim de urari. :)
Multa sanatate tuturor copiilor.Am vorbit la telefon, ieri, cu Dana si Luminita(Mikidi) si sunt foarte bine, si ele si copii.
« Ultima Modificare: Mai 25, 2010, 10:29:03 a.m. de laurean74 »

Mikidi

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : Mai 25, 2010, 10:30:57 p.m. »
Buna seara tuturor! Salutari pentru Laurean si Alina! :-*

De vineri Dimi si Cosmin vor sta cu parintii in vila, iar de maine intr-o sapt vom pleca de aici. Toate sunt f bune, iar Dimi papa deja cum m-a obisnuit, mult si lacom:)), rade parca mai mult decat inainte si e mofturos tare.

Nu am putut sa ma conectez la net zilele astea si m-am invartit ca un leu pe langa laptop:((

Va pup si va urez tot ce e mai bun pentru toaaaata lumea!
Lumi si Dimi

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : Mai 26, 2010, 09:42:13 a.m. »
mikidi ma bucur tare mult pentru voi si cel mic
noua ne-au fost spulberate sperantele {deocamdata} din cauza acelui raport medical si a refuzului dosarului la casa de asigurari
dar sunt foarte nelinistita deoarece joi am dat un mesaj domnului doctor sandica ca sa ne amine internarea si inca nu am primit nici un raspuns
oare nu se mai poate obtine o alta internare?
dar toate acestea  nu inseamna ca voi renunta  la lupta ,voi incerca sa obtin alt raport medical  si voi depune un  alt dosar

va doresc multa sanatate la toti si sa veniti cu bine acasa

ioana si mariana boca

Mikidi

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : Mai 26, 2010, 11:02:54 p.m. »
Salut!
Multumiri de urari Mariana. Am vb de tine cu el deja.O sa il intreb daca a avut timp sa citeasca mesajul.Azi a operat aproape toata ziua. Ce ai facut cu raportul medical?In ce stadiu esti acum? Sigur poate amana.
Te pup si curaj, roaga-te la Dzeu si sigur vei reusi. O sa fac si eu asta.

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434
    • Vezi Profilul
« Răspuns #14 : Mai 27, 2010, 07:02:50 p.m. »
ma bucur din suflet ca sunteti bine cu totii
in urma discutiei cu profesorul deac de la mures a ramas sa facem la brasov cateterismul la o clinica particulara {1000 lei} si apoi sa iau legatura cu dinsul la mures sa vedem cum facem cu raportul medical ,: daca stau dupa cei de la mures ne pot programa dupa ceva timp pentru ca este lista de asteptare pentru cateterism , am programare pentru consultatie luni
este cea mai grea perioada  din viata ioanei care chiar mi-a propus sa nu ne mai chinuim si sa renuntam la acest calvar la care ne supun cei care nu trec prin asa ceva
dar Dumnezeu  nu ne va lasa
multumim de ginduri si sa veniti cu bine acasa
 va pupam   
mariana si ioana