Autor Subiect: Ne-am intors acasa sanatosi!  (Citit de 3407 ori)

mamazmeilor

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
Ne-am intors acasa sanatosi!
« : Martie 30, 2010, 11:26:13 p.m. »
Sunt mamica Dariei.A implinit 1 an  pe 26 martie 2010.Ne-a ajutat Bunul Dumnezeu si am implinit anisorul ,acasa,sanatosi!Povestea noastra e cam lunga dar stiu ca sunteti rabdatori si in acelasi timp curiosi sa aflati cum se pot rezolva cazuri in afara granitelor Romaniei.A fost depistat suflul in maternitate.La o luna am mers in Policlinica Mare din Iasi la d-na prof.Silvia Matasaru(care a isit la pensie dar mai profeseaza)si ne-a spus ca treaba nu e chiar roz,ca are stenoza pulmonara si ca e suspecta de Tetralogie Fallot.Am revenit la trei luni cand ni s-a confirmat diagnosticul de mai sus.Cand am auzit ca se rezolva doar prin operatie,a cazut cerul pe noi.D-na Matasaru ne-a spus sa nu disperam ca astfel de operatii se fac si la noi in Cluj si Tg.Mures,si ca operatia ar trebui efectuata pe la 6 luni.Peripetiile in spitalele din Romania vi le spun alta data ca sunt multe si gogonate.Va zic doar ca am fost internati pt interventie si trimisi acasa,amanati,etc.Ne-a indrumat domnul pasii si am cautat ca disperata pe internet toate dicutiile,forumuri,articole...despre malformatii cardiace,clinici din strainatate.Le-am verificat pana si cv-ul chirurgilor care ar fi urmat sa-mi opereze copilul.Si uite-asa am aflat si de formularul E112.Pe care cu greu l-am obtinut(cu dovada clara ca nu ne-au operat in romania desi eram programati,cu dovada ca am fost amanati din lipsa de fonduri si cu nelipsita spaga).Si uite ca am ajuns in Italia cu ajutorul unei asociatii de binefacere,asociatia "Ana Moise",si am dat peste oameni care se implica total:d-na Cecilia Megale si d-l Alessandro Gal.Ne-am internat la spitalul GEANINNA GASLINI din Genova,spital f bine cotat in Europa .Am fost tratati cum nici nu va puteti inchipui(vorbesc pt cei ce au avut de-a face cu sistemul de spitalizare romanesc).Toata lumea e la picioarele copilului,de la femeia de servici si pana la chirurg.Stam cate doi in salon,avem baie cu dus in salon ,iar inainte de a intra in salon ,un holisor cu chiuveta unde toata lumea care intra se spala si isi dezinfecteaza mainile.Fiecare copil are stetoscopul lui personal.Mancare este pe saturate iar copilului i se face si la comanda in caz ca nu ii place sau nu ii prieste mancarea care i se pune la dispozitie.Dr cardiolog ne-a fost d-na Margherita Serafino,dr .cardiolog care ne-a facut cateterismul:dr.Maurizio Marasini si omul care ne-a reparat inimioara:dr.chirurg LUCIO ZANNINI.Sotul meu a stat cu mine in salon aproape toata ziua,la terapie intensiva este program de vizita de 3 ore,dar nu te da nimeni afara daca trece perioada.Exista si functioneaza serviciul social care iti ofera cazare ieftina sau degeaba(asta am aflat de la cineva care a declarat ca nu are bani si prin urmare i-a platit spitalul cazare + bonuri de masa).Ce-as putea sa va mai spun dragii mei este ca Daria noastra a fost un copil puternic si s-a recuperat f repede:mai putin de 24 de ore la reanimare(unde am uitat sa va spun ca poate fi 'vizitat' copilul,in sensul ca il poti vedea toata ziua printr-un geam din exteriorul cladirii,loc special amenajat),doua zile la terapie intensiva.In tot acest timp poti suna si sa ti se comunice starea copilului.MULTUMESC LUI DUMNEZEU PENTRU SANSA PE CARE NE-A DAT-O!V-a rog pe toti cei care treceti printr-o situatie similara sa apelati fara ezitare si sa cereti informatiile pe care le credeti utile.Sunt la dispozitia dvs.Desi pare un pas f greu de realizat sa stiti ca motivatia ca va puteti vedea copilul sanatos este mai puternica decat orice si veti gasi in interiorul dvs puterea sa duceti la capat toate cele necesare pt aceasta. 
« Ultima Modificare: Martie 31, 2010, 08:39:11 a.m. de mamazmeilor »

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
R?spuns: Ne-am intors acasa sanatosi!
« Răspuns #1 : Martie 31, 2010, 10:47:17 a.m. »
Oana, iti multumesc si tie pentru povestea aceasta incheiata frumos.
Ma bucur mult pentru Daria si pentru voi.
Se pare, sau eu asa am constatat ca odata demarata o actiune, cum a fost cea de gasire a unei clinici, ca lucrurile se misca de la sine, portitele se deschid una dupa alta, ai alte perspective, cu toate ca in urma cu putin timp nu stiai de unde sa incepi.
Te asteptam in continuare pe forum, trebuie sa fim aici si pentru alti parinti, sa-i ajutam cu tot ce putem.