Autor Subiect: multumiri tuturor  (Citit de 2777 ori)

maria

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
multumiri tuturor
« : Iunie 20, 2010, 03:21:52 p.m. »
numele meu e maria, am 30 de ani si am 3 fetite. cand aveam 24 de ani s-a nascut a doua fetita, emanuela, care fusese diagnosticata cu sdr. down si malformatie cardiaca congenitala. parerea medicilor era una: trebuia lasata in spital ca nu avea sa traiasca prea mult si ne-ar fi creat doar probleme. si noi, ca orice parinte, am refuzat si ne-am luat copilul pe proprie raspundere insa medicii nu-i prescrisesera tratament ptr inima si nici vreo recomandare ptr rezolvarea problemelor de sanatate. totul a fost bine pana fata a implinit 4 luni si a trebuit s-o internam in spital din cauza unei pneumonii crunte. au tratat-o in spital dar cand am luat-o acasa starea ei a fost buna cam 2-3 saptamani si aceleasi sintome de pneumonie le avea, asa ca iar ne-am internat..........si tot asa timp de 2 ani. eram disperata ca aveam deja al 3-lea copil si nu era atat de greu daca stiam ce pot face ptr emanuela sa n-o mai internez asa des si sa nu mai aud permanentele reprosuri de la personalul medical cum ca eu eram vinovata de starea fetei, ca nu aveam grija suficienta de ea. n-o mai scoteam nici din casa de frica sa nu raceasca, cand aeriseam o camera o mutam in alta......o stare de disperare ptr mine dar si ptr cei din familie. cand fata avea 2 ani si cateva luni am plecat la spitalul ,,maria s. curie,, din bucuresti cu trimitere luata ptr cardio-chirurgie insa cum am ajuns am fost internate direct la reanimare deoarece emanuela era deja umflata, vanata si abia mai respira. Dumnezeu ne-a ajutat si am scapat iar si m-am bucurat ca ne-a dat si tratament ptr inima. era tarziu ptr operatie deoarece facuse si hipertensiune pulmonara insa ne-au indrumat sa luam legatura cu spitalul din tg mures. ajunsi inapoi acasa am fost ajutati de multe persoane carora le multumim din suflet: vecinul nostru, domnul brostofschi petre l-a contactat pe domnul alex popa, presedinte al fundatiei ,,inima copiilor,,. impreuna au reusit sa-mi obtina o programare la tg mures la doamna dr. anca sglimbea. dupa ce ne-a cosultat la tg mures si ne-a facut cateterism ni s-a spus ca starea era mai grava decat credeam si operatia era extrem de tarziu  ptr a fi facuta in conditiile in care nici nu aveau un anumit oxid de nitriu care le-ar fi dat mai multe sanse de reusita. in concluzie am fost externate si reprogramate la control peste o luna sperand ca spitalul sa poata procura acel oxid. domnul alex popa l-a contactat pe domnul dr. catalin carstoveanu si impreuna mi-au facut programare in germania, la domnul dr. eugen sandica. cu formularul E112 luat am plecat acolo. rezultatul dupa primul cateterism: nici o sansa sa supravietuiasca in timpul operatiei. nu ne venea sa credem, nici mie nici sotului. atata drum parcurs crezand ca aici va fi salvarea noastra si acum sa ne zica ca nu se poate..............domnul doctor a spus ca incercam ultima solutie: s-o trateze timp de o saptamana de o eventuala infectie pulmonara si sa-i faca un nou cateterism. dupa cel de-al doilea cateterism a existat o foarte mica sansa de supravietuire si un mare risc insa stiam ca daca Dumnezeu a tinut-o pana acum o va ajuta si acum. asa s-a intamplat. fata a trecut peste orice pericol si acum e un copil cu o inima sanatoasa. a fost operata pe 13 aprilie 2010 si pe 27 aprilie am putut pleca acasa fiindca se simtea foarte bine. ptr toate aceste reusite vreau sa-I multumesc permanent lui Dumnezeu dar si tuturor celor care ne-au ajutat inclusiv doamei asistente, ana matei,pe care n-am mentionat-o pana acum dar care ca si domnul doctor eugen sandica e dedicata meseriei si ne-a sprijinit enorm. aceasta a fost experienta noasta si stau la dispozitia oricui care are nevoie de indrumari, detalii despre spital sau starea fetei....adresa mea e maria.pascalin@yahoo.com. inca o data multumesc tuturor celor implicati in rezolvarea cazului nostru.

cristina.

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
R?spuns: multumiri tuturor
« Răspuns #1 : August 23, 2010, 08:42:21 a.m. »
Buna Meri,

ma bucur enorm pentru voi ca sunteti bine si sper din tot sufletul ca Emanuela sa fie din ce in ce mai bine,sa aud numai vesti bune despre voi,ca ati tras suficiente.Imi este dor de voi,de dulcica Mimi..........

Salutari si multa sanatate!
Cristina L.