Autor Subiect: Dl.Dr.Sandica-tatal spiritual al lui David, luptatorul nostru-MII de MULTUMIRI!!  (Citit de 8097 ori)

laura_b

• Full Member
  • Mesaje postate: 141
    • Vezi Profilul
Demult i-am promis Nicoletei ca voi intra pe forum sa scriu povestea noastra, mai pr?cis povestea lui David.
Am avut o sarcina usoara si fara griji, pana pe 23 decembrie 2009 cand la morfologia de trim III am aflat ca bebelu din burtica prezinta niste malformatii grave la inima. Am fost la 3 ecografisti, care fiecare ne-au dat 3 diagnostice diferite care mai de care mai urate si mai grave. Cu totii in schimb au fost de acord ca malformatia inimii este grava si nu are nici o sansa de rezolvare in Romania, cel putin.
Cu ajutorul ginecologului meu, am ajuns la o clinica din Londra, specializata pe diagnosticare intrauterina si acolo am aflat si diagnosticul corect si anume ARC AORTIC INTRERUPT si DSV. Acolo ne-au recomandat amniocenteza si cariotipul genetic pentru ca in 50%din cazuri acest diagnostic este asociat cu sindromul DiGeorge care este insotit de handicap fizic si mental, plus multe alte boli imuno. In caz de raspuns pozitiv la acest sindrom ei nu recomandau operatia pe inima, asa ca am stat pe ace 5 zile pana am primit telefonul cu raspunsul mult visat si anume ca David nu are acest sindrom.
Intorsi in tara am incercat sa ne interesam de vreo clinica pe unde am putea sa-l operam pe David dupa nastere. O cunostinta de-a noastra a luat legatura cu Dl.Dr. Suciu de la TgMures care a spus ca daca diagnosticul se adevereste si extrauterin atunci intr-adevar in Romania, david nu are nici o sansa, pentru ca nu exista experienta pentru operarea unui copil asa de mic pe un diagnostic asa de complex si ni l-a recomandat pe Dl.Dr.Sandica din Germania. Atat stiam in momentul in care am dat pe google numele Dl.uiDr. Asa am ajuns la Nicoleta (careia tin sa-i multumesc din tot sufletul meu ca mi-a iesit pe google ;))) care mi-a dat adresa de email a Dl.Dr.
Nu uit nici acum, cum i-am scris email intr-o sambata seara gandidu-ma ca cine stie cand voi primi raspuns si ce surprinsa am fost cand a doua zi pe la pranz aveam deja un raspuns din partea Dl.Dr care imi spunea ca operatia se poate face acolo si se primeste si vestitul formular E112. Am inceput sa plangem atat eu cat si sotul meu, pentru ca in sfarsit aparuse si soarele pe strada noastra. Pentru ca David trebuia operat in primele 5 zile de viata, mai ramanea problema nasterii. Eu deja eram in 34 de saptamani, deci aveam putin timp la dispozitie pentru a hotari daca nasc in Romania si imediat sa iau avionul spre Germania sau sa incerc sa obtin formularul E112 si pentru nasterea acolo. Dupa cateva saptamani de muuuulta agitatie, birocratie si hartogarii cu ajutorul oamenilor inimosi pe care i-am intalnit la tot pasul, inclusiv la CASMB am reusit sa obtin formularul pentru nastere urmand ca dupa ce nasc sa obtin si formularul pentru operatie.
Ajunsi in Germania, la ecografie s-a constatat ca David mai are si o REGURCITARE TRICUSPIDIANA de grad III, un DSA si o STENOZA PULMONARA.
Pe data de 21 februarie s-a nascut o mogaldeata noastra de baiat de 2200gr si 44cm. Pe data de 23 februarie a fost operat cu succes si dupa o saptamana a fost extubat.
Nu cred ca exista cuvinte suficiente pentru ce a facut Dl.Dr Sandica pentru David. Cu totii ii purtam un respect acestui mare OM si echipei de la terapie intensive. Cel putin pentru noi a facut mai mult decat ar fi trebuit sa faca. Putini sunt in lume asemenea oameni care sunt dedicate meseriei si care au un suflet asa de mare ca Dansul.
Pentru noi Dl.Dr Sandica este tatal spiritual al lui David, datorita lui noi azi il avem pe David langa noi. Chiar daca ne asteapta un drum lung si nu tocmai lin din cauza si a faptului ca s-a nascut cu diabet insulino-dependent, chiar daca s-ar putea sa mai fie nevoie de un caterer din cauza acelei regurcitari, noi suntem extrem de fericiti si traim fiecare clipa cu bucurie alaturi de David. Nu uit nici acum cum orice intrebare aveam Dl.Dr imi raspundea pe indelete si pe intelesul meu, si la fiecare ingrijorare de-a mea gasea cuvintele potrivite cu care sa ma linisteasca.
Va multumi si va pastram un profound respect Dl. Dr Sandica, pentru tot ceea ce ati facut pentru David.
Pentru oricine are probleme cu copilul sau nu numai, il recomand pe Dl.Dr. Sandica, deoarece are niste maini de aur sis per sa profeseze cat mai mult timp.

Multa sanatate tuturor,

Laura mami de luptatorul David

ana maria

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
    • Vezi Profilul
Ma bucur din tot sufletul sa aud vesti despre voi dupa atata timp.  Multa sanatate si sa fiti puternici alaturi de minunea voastra.
Ana Maria

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
Laura si luptatorul David, bine ati venit !!!
V-am asteptam atat de mult... dar niciodata nu este prea tarziu!
Experienta voastra este mult mai complexa si mai grea decat ai reusit tu sa ne povestesti, de aceea pentru mine sunteti atat de deosebiti si intotdeauna ma gndesc la voi cu admiratie si respect, ma gandesc la voi ca la cei mai buni parinti.
Ma bucur foarte mult ca ati ajuns acasa dupa un drum atat de lung, sa stiu ca David este bine.
Aproape in fiecare zi ma intrebam cum sunteti, daca tu mai ai putere, mi-as fi dorit sa va ajut cumva, sa va dau energie, sa va dau liniste, sa stiu ca sunteti bine.
Va pup si va astept aici, sa ajutam la realizarea altor minuni!

laura_b

• Full Member
    • Vezi Profilul
Ma bucur din tot sufletul sa aud vesti despre voi dupa atata timp.  Multa sanatate si sa fiti puternici alaturi de minunea voastra.

buna ana-maria,

da, a durat ceva pana m-am mobilizat, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
 ma bucur ca pitica voastra e bine si creste bine

va pup

laura_b

• Full Member
    • Vezi Profilul
bine v-am regasit :)
stiu nicoleta ca experienta noastra este mult mai complexa dar am incercat sa ma axez doar pe partea cu inima. stii ca ma apucasem sa scriu si am tot scris, dar am avut impresia ca este totusi prea mult, si ma bagasem in prea multe detalii care nu tineau de problemele legate de inima, asa ca am cenzurat cate putin. Scriind scurta povestire au inceput sa ma napadeasca toate sentimentele prin care am trecut de la extaz la agonie, de la disperare la resemnare, de la ingrijorare la speranta. Am trait multe acolo in Germania, a fost o lectie si o experienta de viata pe care nu o vom uita niciodata si din care am invatat multe si care mi-a schimbat perspectiva asupra vietii total.

chiar acum incerc sa ajut pe o mamica din Deva, care are fetita de nici o luna internata la Cluj. Nu am retinut exact diagnosticul, decat ca o parte a inimii este mai mica, si saraca e disperata. I-am trimis modelul de raport medical, si tot ce aveam eu ca sa se orienteze, dar nu gaseste nici un medic in Cluj care sa-i completeze raportul(ba sunt in concediu, ba unul ii spune ca nu trebuie completat nici un raport etc). Apelez si eu la parintii care au trecut prin asa ceva, si daca cunosc vreun cardiolog la Cluj, care sa-i completeze Ramonei raportul medical va rog sa imi spuna, deoarece ieri cand am vorbit cu ea, era disperata, pentru ca medicii de la spital ii spuneau ca se agita degeaba ca nu mai are sens. I-am spus sa-i scrie Dlui.Dr. Sandica si Dansul i-a spus ca transportul o costa 13000 euro si ca din cauza diagnosticului f complex fetita va trebui sa suporte 3 interventii chirurgicale. Important este ca acolo in Germania i se da o sansa la viata, dar pentru asta are nevoie de formularul E112 aprobat si de o fundatie care sa-i plateasca drumul, deoarece fetita ei este conectata la aparate si ieri dimineata facuse si stop cardio respirator dar din fericire dr au reusit sa o stabilizeze.

gherghina

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 39
    • Vezi Profilul
Salut Laura sunt mama lui Damian ,baietelul care a fost operat a munchen in timp ce tu nasteai.Stiu povestea voastra in mare de la Adina.Ma bucur ca David estee cit se poate de bine.As vre sa incerc sa te ajut in legatura cu micuta despre care vorbeai.Eu am luat raportul de domnul doctor Chira chirurgul de la Cluj. Prima data nu au fost probleme dar dupa aceea mia cerut sa vb intii cu directorul spitalului sa imi spuna daca imi semneaza raportul.La director (dr.Birsan) se ajunge mai greu .Damian a avut partea stinga mai mica si tot de 3 operatii a avut nevoi dar acum e bine.Din cite am citit nu poiti sa imi spui diagnosticul .Daca mai aveti nevoie de informatii este o poveste a lui Damian pe site sau daca nu gasiti informatiile necesarre lasai mesaj si va raspund.Va pup si mult noroc. :-*

laura_b

• Full Member
    • Vezi Profilul
buna gherghina. si eu stiu de tine tot de la Adina, draga de ea. Chiar zilele trecute te-am pomenit impreuna cu ea. Cum mai este Damian? Esti si tu o mama luptatoare, care se zbate pentru puiutul ei. Iti multumesc pentru informatii, am sa vad daca se mai poate face ceva, eu lipsind o perioada, nu mai stiu ce s-a mai intamplat intre timp.

laura_b

• Full Member
    • Vezi Profilul
Azi, 23 februarie 2012, se implinesc 2 ani de zile de cand puiul nostru a fost supus primei interventii chirurgicale la numai 2 zile de viata. Acum 2 ani pe vremea astea, david era in operatie. Cele aproape 7 ore cat a durat operatia au fost cele mai lungi ore din viata noastra. Ne-au trecut multe ganduri prin cap, dar pana la urma s-a adeverit, ca de fiecare data, ca toate inimioarele bolnave sunt niste inimioare luptatoare.

David la 2 ani, este un baietel vesel, mai cu fite la mancare, dar este tot ce ne-am dorit noi de la un copil. Inca mai avem niste hopuri de trecut, dar acum privim altfel totul.

Vreau sa multumesc inca o data echipei din BO, atat a celor de la maternitate cat si a celor de la Herz Centrum fara de care azi nu avea cine sa strige dupa noi prin casa si sa faca prezenta la fiecare pas...mamiiiii....tatiiiiii.....

La multi ani puiule nostru drag! iti promite mami ca vei avea o viata cat mai frumoasa. Te iubim!

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
La multi ani, Davidut drag si iubit! Laura, La multi ani si voua! Sa aveti parte de sanatate si sa va bucurati de viata!

laura_b

• Full Member
    • Vezi Profilul
multumim mult de tot Andreea. Esti o draguta! Pup

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434
    • Vezi Profilul
LA MULTI ANI PENTRU DAVID ,SA FIE SANATOS   SI FERICIT   ALATURI   DE  VOI

laura_b

• Full Member
    • Vezi Profilul
multumi  frumos Mariana...Asta ne dorim si noi pentru el, sanatate si cat mai multe clipe frumoase alaturi de noi.

florin

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Demult i-am promis Nicoletei ca voi intra pe forum sa scriu povestea noastra, mai pr?cis povestea lui David.
Am avut o sarcina usoara si fara griji, pana pe 23 decembrie 2009 cand la morfologia de trim III am aflat ca bebelu din burtica prezinta niste malformatii grave la inima. Am fost la 3 ecografisti, care fiecare ne-au dat 3 diagnostice diferite care mai de care mai urate si mai grave. Cu totii in schimb au fost de acord ca malformatia inimii este grava si nu are nici o sansa de rezolvare in Romania, cel putin.
Cu ajutorul ginecologului meu, am ajuns la o clinica din Londra, specializata pe diagnosticare intrauterina si acolo am aflat si diagnosticul corect si anume ARC AORTIC INTRERUPT si DSV. Acolo ne-au recomandat amniocenteza si cariotipul genetic pentru ca in 50%din cazuri acest diagnostic este asociat cu sindromul DiGeorge care este insotit de handicap fizic si mental, plus multe alte boli imuno. In caz de raspuns pozitiv la acest sindrom ei nu recomandau operatia pe inima, asa ca am stat pe ace 5 zile pana am primit telefonul cu raspunsul mult visat si anume ca David nu are acest sindrom.
Intorsi in tara am incercat sa ne interesam de vreo clinica pe unde am putea sa-l operam pe David dupa nastere. O cunostinta de-a noastra a luat legatura cu Dl.Dr. Suciu de la TgMures care a spus ca daca diagnosticul se adevereste si extrauterin atunci intr-adevar in Romania, david nu are nici o sansa, pentru ca nu exista experienta pentru operarea unui copil asa de mic pe un diagnostic asa de complex si ni l-a recomandat pe Dl.Dr.Sandica din Germania. Atat stiam in momentul in care am dat pe google numele Dl.uiDr. Asa am ajuns la Nicoleta (careia tin sa-i multumesc din tot sufletul meu ca mi-a iesit pe google ;))) care mi-a dat adresa de email a Dl.Dr.
Nu uit nici acum, cum i-am scris email intr-o sambata seara gandidu-ma ca cine stie cand voi primi raspuns si ce surprinsa am fost cand a doua zi pe la pranz aveam deja un raspuns din partea Dl.Dr care imi spunea ca operatia se poate face acolo si se primeste si vestitul formular E112. Am inceput sa plangem atat eu cat si sotul meu, pentru ca in sfarsit aparuse si soarele pe strada noastra. Pentru ca David trebuia operat in primele 5 zile de viata, mai ramanea problema nasterii. Eu deja eram in 34 de saptamani, deci aveam putin timp la dispozitie pentru a hotari daca nasc in Romania si imediat sa iau avionul spre Germania sau sa incerc sa obtin formularul E112 si pentru nasterea acolo. Dupa cateva saptamani de muuuulta agitatie, birocratie si hartogarii cu ajutorul oamenilor inimosi pe care i-am intalnit la tot pasul, inclusiv la CASMB am reusit sa obtin formularul pentru nastere urmand ca dupa ce nasc sa obtin si formularul pentru operatie.
Ajunsi in Germania, la ecografie s-a constatat ca David mai are si o REGURCITARE TRICUSPIDIANA de grad III, un DSA si o STENOZA PULMONARA.
Pe data de 21 februarie s-a nascut o mogaldeata noastra de baiat de 2200gr si 44cm. Pe data de 23 februarie a fost operat cu succes si dupa o saptamana a fost extubat.
Nu cred ca exista cuvinte suficiente pentru ce a facut Dl.Dr Sandica pentru David. Cu totii ii purtam un respect acestui mare OM si echipei de la terapie intensive. Cel putin pentru noi a facut mai mult decat ar fi trebuit sa faca. Putini sunt in lume asemenea oameni care sunt dedicate meseriei si care au un suflet asa de mare ca Dansul.
Pentru noi Dl.Dr Sandica este tatal spiritual al lui David, datorita lui noi azi il avem pe David langa noi. Chiar daca ne asteapta un drum lung si nu tocmai lin din cauza si a faptului ca s-a nascut cu diabet insulino-dependent, chiar daca s-ar putea sa mai fie nevoie de un caterer din cauza acelei regurcitari, noi suntem extrem de fericiti si traim fiecare clipa cu bucurie alaturi de David. Nu uit nici acum cum orice intrebare aveam Dl.Dr imi raspundea pe indelete si pe intelesul meu, si la fiecare ingrijorare de-a mea gasea cuvintele potrivite cu care sa ma linisteasca.
Va multumi si va pastram un profound respect Dl. Dr Sandica, pentru tot ceea ce ati facut pentru David.
Pentru oricine are probleme cu copilul sau nu numai, il recomand pe Dl.Dr. Sandica, deoarece are niste maini de aur sis per sa profeseze cat mai mult timp.

Multa sanatate tuturor,

Laura mami de luptatorul David
multumi  frumos Mariana...Asta ne dorim si noi pentru el, sanatate si cat mai multe clipe frumoase alaturi de noi.

laura_b

• Full Member
    • Vezi Profilul
Re: Dl.Dr.Sandica-tatal spiritual al lui David, luptatorul nostru-MII de MULTUMIRI!!
« Răspuns #13 : Noiembrie 21, 2013, 07:02:02 p.m. »
Recunosc ca nu am mai intrat demult pe forum dar azi am simtit nevoia sa intru, culmea cand tocmai aveam un mesaj privat de la o viitoare mama. Ma bucur ca am intrat si asa am reusit sa o ajut.
Daca tot am intrat am zis sa intru si la acest topic.Majoritatea dintre voi stiu povestea noastra, povestea lui David care s-a sfarsit pe data de 20 Aprilie 2013, la varsta de 3 ani si 2 luni.
Chiar daca povestea noastra nu are deloc un final fericit, chiar nu am ce sa reprosez echipei din BO ci din contra vreau sa le multumesc si pe aceasta cale pentru cei 3 ani si 2 luni pe care am avut ocazia sa-i petrec alaturi de ingerasul nostru scump. Sunt niste ani pe care cei din BO ni i-au oferit prin grija pe care au avut-o fata de David si stiu ca au facut tot ce le-a stat in putinta sa sa-l tina pe David cat mai mult langa noi, pe pamnatul acesta. Sunt convinsa ca intr-o zi, ne vom intalni pe alta lume cu el, pana atunci incercam sa ne ducem viata mai departe, asa cum este ea.

Multa sanatate inimioarelor si mergeti cu incredere pe mana echipei din BO, sunt niste oameni in primul rand si  apoi medici, asistenti de exceptie.

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
Re: Dl.Dr.Sandica-tatal spiritual al lui David, luptatorul nostru-MII de MULTUMIRI!!
« Răspuns #14 : Noiembrie 29, 2013, 08:29:53 a.m. »
Laura, te imbratisez strans! Ma bucur sa te vad aici.  Din punctul meu de vedere povestea lui Davidut continua,
 chiar daca nu in plan fizic, cat timp el se afla in inimile celor dragi, ale noastre, cei care l-am cunoscut chiar si virtual.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls