Autor Subiect: Fereastra aorto- pulmonara  (Citit de 2676 ori)

teodora

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
Fereastra aorto- pulmonara
« : August 12, 2010, 11:23:12 a.m. »
Buna ziua tuturor!

Noi suntem noi pe acest forum. Am citit cu emotie povestile dumneavoastra, fiecare reusita insemnand reusita propriei noastre fiice, Alexandra.
Pe 31 martie 2009, s-a nascut fetita noastra, o fetita dornica sa depaseasca orice obstacol si sa traiasca. Intrebarile noastre legate de evolutia ei care era foarte lenta (o alimentatie saraca si o crestere in greutate foarte greoaie) si-au gasit raspunsul in octombrie, cand diagnosticul de fereastra aorto-pulmonara a cazut ca un trasnet asupra noastra. Trebuia operata pana la varsta de 1 an, altfel exista riscul ca aceasta malformatie sa ii afecteze si alte functii.
Cred ca dumneavostra puteti intelege fara alte explicatii disperarea din sufletele noastre. Alexandra emana energie, iubire, iar zambetul ei ne facea sa uitam pentru cateva clipe de suparare.
Pe data de 1 decembrie ne-am internat la Cluj, la sectia de cardio- chirurgie, iar in 7 decembrie ne-am operat. Era o malformatie mai rara, marimea orificiului dintre artera aorta si artera pulmonara nu putea fi cunoscuta decat in momentul deschiderii, existau riscuri mari, incepand cu anestezia si pana la primele 24 de ore post-operatorii. Este cumplit sa iti vezi copilul ca intra in sala de operatii si sa constientizezi faptul ca poate nu va supravietui acestei grele incercari.
Dar iata-ne azi, la 1 an si 4 luni, cu o viata perfect normala, cu o energie iesita din comun, mai plina de viata ca niciodata, ca si cand nimic din toate astea nu s-ar fi intamplat.
Multumesc domului doctor Dumbrava, care a diagnosticat-o, intregii echipe a domnului doctor Chira, care ne-a oferit aceasta fericire, si altor oameni, care ne-au oferit posibilitatea sa speram din nou.

O zi buna!

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
R?spuns: Fereastra aorto- pulmonara
« Răspuns #1 : August 14, 2010, 11:31:51 a.m. »
Teodora si Alexandra, bine ati venit printre parintii copiilor minunati, frumosi si inimosi!

Ma bucur mult pentru Alexandra si pentru voi! Doar cei care au avut experiente asemanatoare cu a voastra, pot intelege ce a fost in sufletul vostru, dar acum cand totul este bine, cand o vedeti zambind pe Alexandra, cred ca orice urma de durere se sterge, iar gandurile de viitor isi pot face loc asa cum e normal cand aduci pe lume un copil.
Va doresc multa sanatate si numai bucurii in viata.
Te asteptam in continuare pe forum, sa fi alaturi si de alti parinti care au nevoie de suportul nostru.