Autor Subiect: Smurd  (Citit de 4367 ori)

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
Smurd
« : Octombrie 11, 2010, 12:44:37 p.m. »
In septembrie 1990, sub egida Clinicii de Anestezie Terapie Intensiva, a inceput experimentarea unui sistem de urgenta ce functioneaza si in alte tari europene. Acesta avea la baza transferul unui echipaj medical spitalicesc cu dotarea necesara la locul unde se afla pacientul aflat in stare critica, in vederea acordarii unui asistente medicale de urgenta calificate. Echipajul era condus de un medic pregatit in domeniul anesteziei si terapiei intensive si in domeniul medicinei de urgenta. La aceasta faza de inceput, noul serviciu, numit SMUR sau Serviciul Mobil de Urgenta si Reanimare, avea in dotare o singura masina echipata pentru interventie rapida, fara posibilitatea de a transporta pacientul, transportul pacientului urmind sa se faca cu o autosanitara a Serviciului de Ambulanta.

http://www.smurd.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=26:istoric&catid=22:istoric&Itemid=53

Funda?ia pentru SMURD va redirec?iona o parte din sumele primite prin campania 2% unei companii private de avia?ie pentru plata a o sut? de ore de zor, ?nsemn?nd transportul a aproape 60 de bolnavi indiferent de condi?iile meteorologice sau ora la care este anun?at cazul, a declarat Raed Arafat.
http://www.mediafax.ro/social/smurd-va-inchiria-un-avion-sanitar-care-va-transporta-bolnavi-indiferent-de-vreme-si-ora-5750214

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
R?spuns: Smurd
« Răspuns #1 : Octombrie 11, 2010, 04:21:05 p.m. »
De la bun inceput am directionat cei 2% catre SMURD. Si am convins si pe altii s-o faca. Pt ca intr-un an nu reuseam cand am fost in Tg Mures am mers personal la ei si am discutat. Am facut-o si pt increderea pe care am avut-o ca banii aceia vor fi folositi asa cum trebuie.

Primul link nu se vede.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Octombrie 11, 2010, 04:30:41 p.m. »
Mara, cred ca au ei ceva probleme cu site-ul.
Da, Smurd-ul merita 2%, cred ca e singurul serviciu functional si bine organizat.

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Octombrie 11, 2010, 04:33:03 p.m. »
Sunt de acord cu voi. SMURD-ul este un serviciu de exceptie. Cinste lor!!!
Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Octombrie 11, 2010, 04:57:31 p.m. »
Oh...N-as vrea sa fiu carcotasa, dar a trebuit sa vina un ne-roman care s-a dovedit mai roman si mai om decat muuulti romani, pentru a ne crea si organiza acest serviciu. Si nu i-a fost moale deloc.  A avut credinta si multa vointa de a face incat, iata, a reusit chiar si in sistemul asta care de multe ori ai zice ca e creat impotriva oamenilor si nu pentru ei...Este un model si sper, o inspiratie pt cat mai multi tineri.

La ei, din cate imi amintesc, au fost si primii voluntari din randul tinerilor.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

kamy

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 312
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : August 07, 2011, 12:19:42 p.m. »
Avion sanitar SMURD

Avionul sanitar pus la dispozitia SMURD va fi o aeronava Piper Cheyenne III, dotata, din punct de vedere medical cu echipamente si aparatura medicala de terapie intensiva, in conformitate cu standardele europene si compatibile cu cele existente in serviciile de medicina de urgenta.

Aceasta aeronava va efectua zboruri interne de salvare, pe timp de zi si de noapte, in conditii meteorologice nefavorabile, de pe aeroporturile omologate in conditii de maxima siguranta, cu scopul de a interveni, atunci cand este cazul, in sprijinul misiunilor aeromedicale SMURD. In anumite cazuri exceptionale, va fi analizata si posibilitatea efectuarii unor zboruri externe, pentru anumite situatii critice sau atunci cand este vorba despre o misiune destinata salvarii de vieti omenesti.

kamy

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 312
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : August 07, 2011, 12:24:34 p.m. »
S-au efectuat zboruri si in afara tarii pentru cazuri urgente cu misiune umanitara.

http://www.fundatiapentrusmurd.ro/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=67&Itemid=109