Autor Subiect: Interventii,clinici,medici buni  (Citit de 6105 ori)

Mirela

• Full Member
  • Mesaje postate: 117
  • Razvan Adrian Ruse
    • Vezi Profilul
    • Razvanruse Blog
Interventii,clinici,medici buni
« : Octombrie 27, 2010, 01:02:33 p.m. »
Razvan Adrian,2 ani jumatate,operat la tg mures la 6 luni de tetralogie fallot si dsv larg.Urmeaza o a 2 a operatie dar nu stim inca cand.
« Ultima Modificare: Octombrie 27, 2010, 11:31:45 p.m. de Mirela »
Razvan a fost operat de tetralogie fallot,canal arterial persistent,DSV rezidual larg,in tg mures,la varsta de 6 luni,Implant de valva pulmonara,in Bad Oeynhausen-Germania,la 3 ani si 3 luni.

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434
    • Vezi Profilul
R?spuns: Razvan 17 Aprilie 2008 din constanta
« Răspuns #1 : Octombrie 27, 2010, 06:29:08 p.m. »
buna mirela si bine ai venit pe forum ,nu ezita sa intri si sa spui ce te doare ,cine stie iti va raspunde cu siguranta
unde va fi a doua operatie ,la mures sau ai alte perspective ??
cine l-a operat la mures ,doctorul suciu ?
ioana ,fiica mea are tot tetralogie fallot cu atrezie pulmonara si 18 ani toti chirurgii din romania au spus ca nu are nici o sansa de corectie ,doar transpalntul inima -plamini,insa luna trecuta in germania ni s-a spus ca ar fi avut mai multe sanse de corectie ,dar din pacate NU MAI ESTE NICI UNA   ,asa ca ai grija ,nu lasa sa treaca timpul,ca apoi sa regreti asa cum regret eu ca nu mai pot sa o ajut decit cu dragostea noastra ,a familiei

Mirela

• Full Member
  • Razvan Adrian Ruse
    • Vezi Profilul
    • Razvanruse Blog
R?spuns: Interventii,clinici,medici buni
« Răspuns #2 : Octombrie 27, 2010, 11:39:19 p.m. »
Continuare:TETRALOGIE FALOT,INSUFICIENTA PULMONARA SEMNIFICATIVA,INSUFICIENTA TRICUSPIDA MICA,DSV MUSCULAR,DISFUNCTIE DIASTOLICA VD TIP RELAXARE ALTERATA.Cred ca urmatoarea operatie o vom face si noi in germania.
Razvan a fost operat de tetralogie fallot,canal arterial persistent,DSV rezidual larg,in tg mures,la varsta de 6 luni,Implant de valva pulmonara,in Bad Oeynhausen-Germania,la 3 ani si 3 luni.

Mirela

• Full Member
  • Razvan Adrian Ruse
    • Vezi Profilul
    • Razvanruse Blog
« Răspuns #3 : Octombrie 27, 2010, 11:55:34 p.m. »
Buna Mariana.Imi pare tare rau pt Ioana.Dumnezeu sa-ti dea putere,sa poti trece mai departe si poate o minune se va intampla.Pe mine mai bagat in ceata mai mult decat eram.Acum nu stiu ce sa fac.Pe Razvan la operat Suciu.Am stat 1 luna jumatate in spital.In noiembrie pe 17 ne ducem la control din nou.

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Octombrie 28, 2010, 12:46:16 p.m. »
Buna Mirela, bun venit printre noi. Sunt convinsa ca odata ajunsa aici pe forum, vei intelege multe si ti se vor deschide ochii. Suntem aici, daca ai nevoie de noi.
Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Octombrie 28, 2010, 06:57:52 p.m. »
mirela departe de mine gandul sa te sperii ,dar vreau sa te gandesti bine si sa te documentezi la fel de bine de ce ti se spune sa faceti operatia mai incolo
eu nu sunt medic si poate asa trebuie ,sa mai astepti ,dar se poate si sa va amine din cauzele bine stiute (lipsa de materiale ,de medici care sa aiba curajul de a schimba ceva )
eu am crezut in ei atitia ani si am pierdut sanatatea ioanei ,cel mai important lucru in viata
trimite in mai multe clinici actele lui razvan si vezi ce ti se spune ,sunt sigura ca exista solutii
iti doresc mult succes si nu-ti pierde increderea in Dumnezeu ,toate se vor rezolva,exista atitia copii cu tetralogie fallot operati si care sunt foarte bine

katinutza

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Octombrie 28, 2011, 07:08:39 p.m. »

Buna tuturor,
Acum 4 luni de zile in urma unui control la clinica Arcadia din Iasi,un diagnostic pus baietelului nostru de numai 2 ani ne-a zapacit teribil.Nu stim la ce sa ne asteptam.Diagnosticul a fost stenoza aortica larga si valve bicuspe,ni s-a spus ca nu necesita medicatie sau operatie si sa revenim la control dupa 6 luni.Acum locuim in Londra si intentionam sa facem si aici investigatii.A mai trecut cineva prin asa ceva.Asteptam sfaturi din partea voastra.Suntem tristi si nu stim la cesa ne asteptam.
                                          Multumim anticipat pentru raspunsurile si sugestiile voastre.

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Octombrie 29, 2011, 03:06:12 a.m. »
Katinutza, regret ca nu iti pot da mai multe detalii in ceea ce priveste acest diagnostic. mergeti si in Londra la investigatii, vedeti si de acolo opinii. Daca aflu mai multe, revin cu detalii.

Ceea ce stiu insa (in general) este faptul ca daca va fi nevoie de o interventie (cateterism interventional, cateterism investigational de ex acestea sunt pentru a imbunatatii ritmul de viata al copiilor care fara voia lor sunt suferinzi). desigur, decizia de interventie -daca este necesara- o va lua medicul impreuna cu voi, parintii.

Te rugam daca poti, dupa investigatii sa ne ajuti si pe noi cu info referitoare la  clinica, costuri etc.
Sanatate micutului vostru si voua putere sa treceti cu bine peste aceste momente.

cora

• Full Member
  • Mesaje postate: 101
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : Decembrie 19, 2011, 09:29:09 a.m. »
Katinutza,scuze,nu am intrat de mult pe aceasta pagina.Daca mai vrei informatii sa-mi spui.Baiatul nostru a avut acelasi diagnostic si a fost operat anul trecut de dl.dr.Sandica.
Multa sanatate !

katinutza

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Martie 19, 2012, 07:39:11 p.m. »
Buna,
Ma bucur mult ca am gasit pe cineva in aceeasi situatie.Sunt disperata.Cum este copilul acum?iti las adresa mea de mes daca vrei  sa vorbim.katakatinutza@yahoo.com