Autor Subiect: Sa ne cunoastem (6)!  (Citit de 57860 ori)

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
R?spuns: Sa ne cunoastem (6)!
« Răspuns #300 : Martie 10, 2011, 12:48:48 p.m. »
Meme, imi pare rau ca vestile nu sunt tocmai bune. La fel am venit si noi de la ultimul control...Se pare ca ne indreptam spre operatie. La noi e vorba de o stenoza care are tendinta de crestere. O sa fie bine. Desi vestea m-a cam socat pe moment, incet, incet m-am obisnuit cu ideea. Destul de greu am acceptat-o, dar pana la urma mi-am dat seama ca este pe maini bune si trebuie sa am incredere. M-am linistit. Va fi bine, vom trece si peste asta. Te doare, stiu...

Nicoleta, Andreea ce mult mi-as dori sa vin si eu... :(

Cora, ma bucur ca sunteti bine.

Ema, bafta multa si nimic sa nu va stea in cale !

Mara, Tibi este un baiat special, foarte afectuos din cate mi-am dat seama. Abia astept sa primesc si eu prima floare de la Darius :). In ceea ce priveste "acapararea" mea, tocmai am incheiat un episod de dat cu fundul de pamant si plansete de ma stiu toti vecinii.:( Printre altele, trebuie sa-i mai fac si de mancare, dar nu am voie. Vrea doar in brate. De fapt, ii era somn si asta era motivul. M-am prins eu mai greu....

Imi pare rau de mamica din Constanta...Sper sa rezolve pana la urma si fetita sa se faca bie cat mai repede.E foarte greu cand neprevazutul iti incurca planurile...Insanatosire grabnica micutei !

Mariana ce mai face Ioana ?

Gherghina, multa bafta in cautarile tale! Ma bucur pentru voi ca tati se intoarce acasa ! Cat despre celelalte probleme, vor trece, importanta e sanatatea !

Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

Cristina N

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Vezi Profilul
« Răspuns #301 : Martie 10, 2011, 03:20:29 p.m. »
Buna,
Ma numesc Cristina, sunt din Brasov si am o fetita de 12 ani si 7 luni pe si s-a nascut cu o malformatie de cord. Andreea a fost operata in urma cu 12 ani la Institutul inimii din Cluj unde i s-a inchis DSV cu petec de dacron deoarece a fost destul de mare 1,2 cm. Avea 4,700 la 7 luni jumate si a trebuit la vremea aceea sa riscam deoarece altfel facea hipertensiune pulmonara. Pe langa defectul septal interventricular fetita s-a mai nascut su o stenoza de artera pulmonara subvalvulara la intrarea in infundibul printr-o bandeleta musculara. Pe langa interventia la cord post operator a facut o ischimie de artera femurala si a mai suferit inca 2 interventii pentru aceasta problema, dar care nu s-a rezolvat foarte bine, dar s-a dezvoltat circulatie colaterala si acum sa spunem ca piciorusul este un pic mai mic decat celalalt dar este ok. Eu consider ca pentru ceea ce s-a intamplat este vina medicului anestezist deoarce fetita avea un hematom destul de mare pe care l-a facut de la angiografie, dar d-na doctor a insistat tot acolo sa foloseasca artera pentru perfuzii, etc. In orice caz cu greu dupa ce am terminat cu problemele ne-am externat si atunci am intrebat daca mai trebuie ceva corectat in timp si mi s-a spus clar ca nu , doar sport de performanta nu va putea face. intre timp de-a lungul controalelor periodice in urma cu 4 ani mi s-a spus ca fetita are suflul sistolic inca mare si trebuie facuta operatia pentru stenoza de artera pulmonara. Aceea stenoza exista inca de la nastere oare au uitat de ea cand mi-au spsu ca nu mai trebuie nici o corectie in timp? De atunci ma tot zbat cu controale peste controale si ma tot amana cu operatia pe motiv ca beneficiul trebuie sa fie mai mare decat riscul. Acum la ultimul control efectuat in data de 7 martie am rasmas uluita deoarece gradientul a crescut, dar mi s-a spus sa mai amanam 6 luni ca poate medicina mai descopera ceva. Nu inteleg de ce daca riscurile sunt atat de mari nu se asuma aceasta neputinta. Eu am citit pe internet despre efectuarea acestei operatii cu succes in Germania, Italia, State Unite, dar sunt pusa sa astept evolutia medicinei. Astfel incat ieri am gasit pe site-ul acesta adresa de e-mail a d-lui dr. Eugen Sandica si i-am scris despre cazul fiicei mele. Astept acum programarea la operatie si vreau sa va multumesc pentru initiativa pe care ati avut-o cu informatii pentru cei aflati cu copii in aceste stari de neliniste si cauta orice informatii pentru a salva viata micutilor. Era bine daca erau posibilitati de informare mai mari si in urma cu 12 ani, poate reuseam sa operez fetita in Germania si nu mai erau acum problemele acestea. daca aveti informatii de orice fel, despre clinica, oamenii de acolo, transport, cazare, orice informatie este binevenite. adresa mea de e-mail este neagu_cristina_ioana@yahoo.com. Vreau sa doresc urarile mele de bine atat parintilor cat si copilasilor de pe acest site.

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #302 : Martie 10, 2011, 03:26:32 p.m. »
CristinaN ,bine ai venit, este deschis capitol nou "Sa ne cunoastem 7'. Iti voi muta postul si urmareste discutia si commenturile acolo.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls