Autor Subiect: Sa ne cunoastem (7)  (Citit de 51228 ori)

Cristina N

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Vezi Profilul
R?spuns: Sa ne cunoastem (7)
« Răspuns #15 : Martie 10, 2011, 08:33:18 p.m. »
Mariana, Locuiesc in zona spitalului Marzescu, iti las nr. meu de telefon 0742117200 si nu este o problema pentru mine sa vin in Sacele sa ne vedem undeva la o cafea sa povestim sau daca nu iti este greu sa ne vedem in Brasov. Multumesc pentru incurajare si pentru amabilitatea de a ne vedea sa imi dai informatii care chiar ca imi sunt necesare. Din cauza tuturor problemelor pe care le-am intampinat cu fetita , chiar azi se implinesc 12 ani de la prima operatie pe cord, si crede-ma ca nu imi pot imagina ca exista un loc unde sa fi tratat omeneste, unde doctorilor sa le pese de pacient. Am emotii si este normal ca stiu prin ce am trecut si ca am spus atunci ca nu as mai rezista unui asemenea stres, dar uite ca ....din pacate trebuie sa repet aceea experienta. Am incredere si eu si fiica mea in dl. dr. Sandica. Te superi daca o sa iau si fetita vreau sa prinda curaj in ceea ce povestesti despre clinica si oamenii de acolo. Multumesc din suflet si daca imi lasi nr de tel te pot suna eu.

Cristina N

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #16 : Martie 10, 2011, 08:39:19 p.m. »
Mariana, apropo de Ioana, si eu am avut probleme cu fiica mea dupa operatie avea sistemul imunitar foarte slabit. I-am dat imunostimulatoare vreo 6 sau 7 ani de la operatia pe cord. Apoi nu am mai avut probleme sa raceasca des sau sa ia usor vreun virus. Dar povestim cand ne vedem.

Ema-Asocia?ia Alina-Maria

• Full Member
  • Mesaje postate: 185
    • Vezi Profilul
    • Asociatia ALINA-MARIA
« Răspuns #17 : Martie 10, 2011, 10:02:09 p.m. »
Cristina ,bine ai venit!
Cu siguranta veti ajunge la d-l doctor!Eu ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi ca exista si ca mi l-a scos in cale prin intermediul acestui site ,atunci cand sperantele mele erau spulberate de neputinta sistemului sanitar din tara noastra.
Aici vei gasi tot ceea ce te intereseaza,iar de nu vei gasi,toate fetele iti vor sari in ajutor cu un elan care mie mi s-a parut supraomenesc.
Poate ca suferinta ne face mai umani sau poate ca asa am fost dintotdeauna!
Insa un lucru este cert:te vei simti ca intr-o adevarata familie!
Multa sanatate printesei tale,Andreea!

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
« Răspuns #18 : Martie 10, 2011, 11:05:15 p.m. »
Fetelor, eu ma bucur ca incepem sa strangem randurile.Incet, incet...Avem atata nevoie unii de altii...Sa ne sustinem atunci cand picam, sa ne impartasim bucuriile, sa ne fim aproape unii altora.
Noapte buna va doresc. :-*
Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

Cristina N

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #19 : Martie 10, 2011, 11:46:41 p.m. »
Ema, iti multumesc pentru gandurile bune. Multumesc si in numele fiicei mele. Va doresc si eu multa santate si sa fim puternici pentru copilasii nostri atat de speciali care sunt atat de delicati dar atat de puternici sa invinga boala.

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
« Răspuns #20 : Martie 11, 2011, 02:56:22 a.m. »
Ema, ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun. Multa rabdare si mult curaj, dar mai ales, nu va dati batuti sub nicio forma. Vei vedea ca veti ajunge in Bad Oyenhausen cu formular!

Gilli...banuiesc ca ne citesti. Te sun maine seara sa stabilim cand ne vedem.....pupaceli la minunea ta pana atunci.

Kami, da ne vesti despre tine ca vad ca lipsesti de ceva timp de aici si nu sunt obisnuita. Cate masini de spalat ati bagat azi?:) cum e Iustinel...

Meme, o stiu pe dna doctor Melanie - l-a consultat mult pe Andreiutul meu si s=a purtat foarte frumos. Mi -a raspuns la toate intrebarile ce i le-am adresat si mi-a fost aproape.
Si in perioada in care am fost eu Dl Doctor a fost extrem de aglomerat, tot cu cate doua operatii pe zi. Ne mai poti vorbi de copilasii ce sunt acolo?

Alexia, voi cum mai sunteti?

Cristina, ma bucur ca esti alaturi de noi. Ma bucur ca ne-ai gasit si ca te-am gasit. Speram ca tot ceea ce scriem aici sa fie de folos mamicilor si taticilor de copilasi speciali. Toti ne dorim ca medicina sa evolueze si in minunata noastra tara, nu numai in afara. Si aici sunt copii ce necesita ingrijiri speciale, nu numai in afara. Si aici copii merita o sansa la viata normala, nu numai in afara. Dar .......aici mor copilasi pe listele de asteptare a evolutiei medicinei....Va doresc multa putere, curaj, incredere si veti vedea ca veti ajunge acolo unde nu se asteapta evolutia medicinei, ci se pune in practica.

Doina, imi doresc sa scriem tot mai multi aici, nu doar sa luam informatiile de care avem nevoie si apoi sa fugim. Asa puteam sa fac si eu, insa imi dau seama ca putina mea experienta pe un astfel de diagnostic ca al lui Andreiut, poate ajuta un copilas sa traiasca in viitor.

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
« Răspuns #21 : Martie 11, 2011, 03:14:28 a.m. »
Nicoleta, mi s-a amanat ce aveam in plan duminica aceasta so, pot inclusiv in aceast weekend. Ma gandeam la un mall cu spatii de joaca pentru copii sau, daca stii un loc unde sa mergem cu copilasi, hai sa il stabilim. De principiu Baneasa este mai liber- daca mergem pe varianta de mall.
Fetele sunteti bine-venite toate, asa ca dupa ce stabilim locul, putem sa stabilim si ora, in functie voi.

alexia23

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
    • Vezi Profilul
« Răspuns #22 : Martie 11, 2011, 12:09:10 p.m. »
Noi suntem bine..am inceput numaratoarea inversa, mai avem exact o saptamana pana la plecarea in Bad O.
Ne e frica sa nu se imbolnaveasca Eduard, sa nu raceasca inainte sa plecam, de-asta nu iesim la plimbare, doar aerisim camera si atat. Am o strangere de inima cand ma gandesc ce ne asteapta acolo.. incerc sa-mi alung din gand imaginea despartirii de Eduard, momentele de asteptare, apoi prima revedere de dupa operatie. DAR, sentimentul de siguranta pe care mi-l confera faptul ca stiu ca va avea parte de cea mai buna ingrijire, ma ajuta foarte mult. Citind ceea ce ati scris voi despre dr Sandica, despre ceea ce se intampla acolo, sunt convinsa de acest lucru.
Mi se rupe sufletul stiind ca in spitalele de la noi sunt copii care sufera si nu-i ajuta nimeni. La Targu-Mures am inteles ca nu s-a mai facut nicio operatie pe cord, de aprox o saptamana. Este puterea mea de intelegere de ce nu li se da sansa de a pleca in alta parte, de ce refuza sa faca (dr) acel raport. As vrea sa-i pot ajuta cumva..asa cum si noi am fost ajutati la randul nostru..

Voiam sa va mai intreb un lucru : putem amandoi (eu si sotul meu) sa stam cu Eduard in timpul orelor de vizita?sau doar eu voi putea sa stau cu el?

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434
    • Vezi Profilul
« Răspuns #23 : Martie 11, 2011, 12:15:39 p.m. »
puteti sta amindoi
eu si sotul meu am facut toate puzzle care erau in dulapuri ,si nu au fost putine  :D :D

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
« Răspuns #24 : Martie 11, 2011, 12:25:24 p.m. »
Andreea, pentru mine e ok duminica viitoare, dar cine mai vine, astept si alte mamici, va rog.

Admarinel, nu trebuie sa-ti faci griji pentru controlul din Germania, consultatia nu o face Dl.Dr. Sandica, dansul este chirurg, va consulta si va face eco un cardiolog, dar acolo exista o colaborare foarte buna intre cardiolog si chirurg, asa ca veti discuta sigur cu Dl.Dr. Sandica despre rezultate, isi face timp sa discute cu fiecare familie, doar daca are o zi plina in care opereaza de dimineata pana seara, e posibil sa nu va vedeti, se poate intimpla, dar sigur vorbiti la telefon.

Cristina, asa cum ti-am scris si pe privat, ma bucur ca ne-ati gasit, vad ca deja va intilniti cu Mariana, asta inseamna ca sunteti pe drumul cel bun si trebuie sa ganditi pozitiv.

Meme, va fi bine, doar asa sa ganditi, ati ajuns la clinica si chirurgul potrivit, trebuie doar sa va obisnuiti cu gandul ca va fi si a treia operatie. Silviu, nepotelul meu va trebui operat pentru a treia oara, nu stiu cand va fi aceasta operatie, in iunie vom merge si noi la control, sper sa se mai amane momentul operatiei.
Ai aflat ceva despre Flori si baietelul lor, a fost operat pe 18-19 februarie?

Ema, ma bucur sa vad ca aici va simtiti ca intr-o familie, sper sa intre si alti parinti aici fara emotii sau fara sentimentul ca noi am fi altfel, sa vada ca tot ce ati realizat pentru copii vostri, nu este imposibil pentru ei.

• Full Member
    • Vezi Profilul
    • Asociatia ALINA-MARIA
Răspuns: Sa ne cunoastem (7)
« Răspuns #25 : Martie 11, 2011, 03:16:31 p.m. »
(...)Mi-a spus sa stau linistita si sa nu imi fac griji,pentru ca se va rezolva.Mi-a mai spus ca stie despre domnul dr.Sandica si ca este un om extraordinar care a salvat viata multor copii.Cu siguranta si fetita mea va fi bine.(...)
« Ultima Modificare: Martie 16, 2011, 10:06:27 p.m. de Ema74 »

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #26 : Martie 11, 2011, 03:28:47 p.m. »
Ema, din ce judet sunteti?
Pare ireal, dar mai sunt si oameni cu suflet si nu numai, sunt sigura.
Si eu am gasit la CAS Ialomita niste oameni deosebiti, care m-au ajutat foarte mult si le voi ramane vesnic recunoscatoare.

meme

• Full Member
  • Mesaje postate: 116
    • Vezi Profilul
« Răspuns #27 : Martie 11, 2011, 03:56:38 p.m. »
Nicoleta te rog sa-mi spui daca stii cand poate fi sunat domnul doctor. Am trimis pe mail mesaj dar inca nu am primit raspuns. Eu am nr. de telefon dar nu l-am folosit de teama sa nu deranjez. deja nu mai am stare, nu stiu cum sa fac sa fie bine dar si sa-mi calmez nelinistile.  Mersi.

• Full Member
    • Vezi Profilul
    • Asociatia ALINA-MARIA
« Răspuns #28 : Martie 11, 2011, 04:19:17 p.m. »
Din Arges!

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #29 : Martie 11, 2011, 04:47:20 p.m. »
Meme, chiar daca e grea asteptarea, eu zic sa mai aveti rabdare si sa asteptati mailul de la dansul. Nu stiu cand poti suna, poate fi in operatie oricand. Eu as astepta un raspuns pe mail.