Autor Subiect: Ajutor pentru Florina  (Citit de 15999 ori)

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
Ajutor pentru Florina
« : Aprilie 27, 2011, 10:00:31 a.m. »
19.04.2011
   Florina este fetita mult dorita a familiei Petrica, o familie modesta din Sat Silistea, Judetul Teleorman. Are 2 ani si jumatate si azi poate din nou  sa zambeasca, sa spuna mama,sa planga si sa se bucure de zilele frumoase. Are 3 frati mai mari  ce o asteapta acasa si o familie iubitoare. Are o viata inainte si un Inger ce ii lumineaza calea.
   Florina s-a nascut cu malformatie complexa a inimii, fiind diagnosticata la Targu Mures cu : canal atrioventricular comun rastelli- tip A,ventricul drept cu dubla cale de iesire, stenoza pulmonara subvalvulara si valvulara semnificativa.  Datorita complexitatii malformatiei cardiace cu care s-a nascut, singura sansa sa traiasca era o operatie ugenta de corectie, dar  lista de asteptare pentru interventiile chirurgicale este foarte lunga, iar fondurile pentru tratamentele cardiologice sunt extrem de limitate. Cu ajutorul formularului E112 au ajuns la clinica din Germania, in stare extrem de grava, insotita pe avion doar de mama ei, Iulia. Din luna ianuarie 2011 este in spital,luptandu-se intre viata si moarte. Echipa de medici a Spitalului de Cardiologie Pediatrica din Munchen i-a salvat viata, insa starea ei este inca fragila si nu poate parasi spitalul.
   In ultimele trei luni a suferit 4 interventii chirurgicale pe cord deschis si a dovedit ca este o luptatoare ce nu se lasa invinsa de aceasta maladie, de bisturiu, de complicatiile post-operatorii, de medicamentatie, de camera de terapie intensiva si de aparate.
   In acest moment are nevoie urgenta de coaguchek (aparat de masurare a nivelului de coagulare a sangelui),de testere si de ace pentru a i se stabili doza zilnica de medicamentatie, fara de care viata ii este pusa in pericol. Acest aparat trebuie procurat in cel mai scurt timp, intrucat se aproprie cu pasi repezi ziua in care se va intoarce acasa la familia ei.
  Costurile estimate conform facturii sunt de aproximativ 3000 euro. Aparatul costa 700 de euro,consumabilele pentru un an 1800 de euro( testere si acele). Medicamentatia costa si ea 500 de euro/an. De acest aparat va fi dependenta o lunga perioada de timp de acum inainte. Ceea ce a fost greu a trecut, insa ea are in continuare nevoie de ingrijiri speciale- controale regulate in Bucuresti la cabinetul de cardiologie-pediatrica, medicamentatie, controale neuro-psihiatrice si analize, bani de care familia Petrica nu dispune.
   Ea a reusit sa uimeasca pe toata lumea cu dorinta ei de a trai si este privita ca un miracol . Acest sufletel greu incercat are nevoie de ajutorul nostru. Fiecare din noi putem contribui la imbunatatirea starii ei de sanatate. Este mica, dar isi doreste sa traiasca, sa creasca, sa cunoasca ceea ce viata are de oferit, sa se faca mare si, intr-o buna zi, poate ne va multumi in felul ei pentru ajutorul si sansa pe care i-am oferit-o.

22.04.2011
  Florina este in continuare internata la HDZ-Munchen. Se reface dupa doua luni de la ultima interventie pe cord deschis. Doctorii iau in considerare transferul catre spitalul din Targu Mures cu ambulanta aeriana, intrucat are nevoie in continuare de asistenta medicala specializata.
Florina a suferit 4 interventii chirurgicale pe cord deschis intr-o luna. Este o luptatoare si o fetita ce isi doreste sa traiasca.

Donatii in lei:
Raiffeisen Bank Sucursala Videle pe numele tatalui sau, Petrica Ionel.
Cod Iban RO84 RZBR 0000 0600 0628 5839

http://ajutorpentruflorina.blogspot.com/
« Ultima Modificare: Aprilie 27, 2011, 01:18:42 p.m. de nicoleta »

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
R?spuns: Ajutor pentru Florina
« Răspuns #1 : Aprilie 27, 2011, 11:11:16 p.m. »
Am vorbit cu Iulia, mama Florinei.
Avea lacrimi in ochi, pe care, desi nu le-am vazut, le-am simtit in glas. Este o mama extraordinara. Sa stai 3 luni izolata intr-un spital, sa nu cunosti limba, sa nu ai cu cine sa comunici, sa fii singura, dar mai ales sa te uiti la copilul tau cum sufera cumplit, cum semnele vitale sunt slabe... trebuie sa fie cumplit. Cu toate acestea,a avut curaj si putere si a luptat alaturi de fetita ei.
Imi spunea ca nu ii vina sa creada ca s-a trezit. Nu ii vine sa creada ca dupa 3 saptamani de ECMO(circulatie extra-corporeala), timp in care medicii nu aveau asteptari foarte mari si erau extrem de rezervati, intr-o dimineata, Florina a deschis ochii...
Fetita aceasta are un inger ce a lasat-o aici, langa parintii ei, langa fratii ei....
Isi doresc sa se intoarca in tara, insa starea de sanatate nu este inca stabila.
Pe de alta arte, de aparat si de consumabile au nevoie urgenta. Nu este inclus in formularul S2, iar CAS nu deconteaza aceste sume.
Medicii din Munchen nu o lasa sa plece din spital pana cand nu are coagucheck-ul si testerele, acele si medicamentatia.

Iulia era tare necajita azi. Un domn le-a promis ca le ajuta cu bani pentru biletele de avion. L-a sunat pe domnul acela, si i-a spus ca merge la banca sa verifice de ce nu au plecat banii de la el din cont si a rugat-o sa revina dupa ora 4. Iulia a revenit cu telefoane si mai tarziu, insa acelasi "no answer". Domnul respectiv se pare ca a disparut.
Asa ca, pe langa toate acestea, se mai adauga si stresul biletelor de avion.

Florina nu prea mananca ceea ce ii se da de mancare din spital. I-a dus Rodica(mama Bellei)mancare gatita romaneste, pe care a mancat-o pana la lins farfuria, insa pentru ea sunt zilele acestea .....si nu poate face mai mult. Pentru ca nu mananca, Florina scade in greutate 50 de grame pe zi, ceea ce nu este bine.
Saturatia este in limite 73-96, pulsul azi a fost si 90, motiv pentru care le-a spus ca pana luni nu vor pleca.

Pe de alta parte, li se termina si formularul si nu cred ca vor mai obtine altul.

Situatia este foarte grea.

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Aprilie 30, 2011, 07:53:35 p.m. »

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Mai 01, 2011, 10:13:40 a.m. »
Cristina, Multumim pentru donatia facuta.
Sanatate Andreei si familiei.

Cristina N

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Mai 02, 2011, 09:41:00 a.m. »
Andreea,
Placerea a fost de partea mea. Cand pot sa ajut o fac intotdeauna cu sufletul si fara alte asteptari. Sper din inima, doar ca Florina sa fie bine. M-a impresionat mult cand am auzit la telefon glasul cristalin al Florinei si emotia din glasul Iuliei.  Multa sanatate tuturor copilasilor si multa putere parintilor!

liviams

• Full Member
  • Mesaje postate: 238
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Mai 04, 2011, 05:03:14 p.m. »
Andreea, ce mai stii de micuta Florina?
Care este starea ei?
Au reusit sa mai adune bani?

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Mai 04, 2011, 06:28:17 p.m. »

03.05. Tot personalul din spital o admira. Se uita la ea si nu le vina sa creada. Acesta este si motivul pentru care insista sa o trimita la Targu Mures.

Vineri au avut parte de o frumoasa surpriza. Au primit testere si medicamentatie pentru 3luni. Asta inseamna ca vor mai scadea din factura.

La 6 luni dupa externare vor trebui sa mearga in Germania iar la consult. Adica alte drumuri, alti bani. Din ce stiu eu, in Bad Oyehausen - consultul ce implica ekg, echografie si interpretare costa in jur de 160 de euro, la care se adauga transport, cazare, iar aceste controale trebuie facute periodic.
Acum -din ce am vazut- sunt diferente de pret intre Munchen si BO, dar o voi ruga pe Iulia sa afle costuri si sa imi spuna.

Of, ce bine ar fi sa vina acasa si sa nu mai aiba nevoie de spitalizare la Mures....

Ieri i-au scos propanololul Florinei, iar noaptea precedenta nu a fost una tocmai buna. Aparatele au bipait tare pentru ca au sarit parametrii setati. Huh, pulsul Florinei se cam dusese la 40. Azi i-au facut EKG, inimioara este in refacere, iar dupa investigatie i-au pus la loc propanololul.
Tratamentul este de durata, din nefericire.
Florina oboseste cand mananca, iar cel mai mult a mancat 40 de ml de laptic.

De la spital din Tg Mures nu au inca un raspuns. Asteapta si ele. Din ce imi spunea Iulia, maine este programat la operatie un bebelus adus de la Cluj.

Imi pare rau ca nu aduc numai vesti bune.

Poze cu Florina:

https://picasaweb.google.com/udo.pica/FlorinaMihaela?authkey=Gv1sRgCOf_waqWq-Lt2wE&feat=directlink#5602255467262067074

02.05. Am vorbit cu Iuliana. Florina a luat 20 grame de ieri pana azi. Este pentru prima data in ultima saptamana cand este cu plus. In weekend au avut vizitatori si Doamna Monica(o cunostinta a lor) i-a facut supa, snitzele de pui, crema cu branzica proaspata si mar cu biscuite. Florina nu mananca deloc mancarica din spital, iar de laptic nu vrea sa auda(mananca cam 20 de grame la masa). Iuliana imi spunea ca a gustat si ea lapticul ce il bea si ii pare amar. Asta este motivul pentru care probabil ca nu il place.

Legat de transport, inca nu au acordul de la Mures. Probabil nu sunt locuri.

01.05.Medicii din Munchen nu vor sa o lase sa plece acasa pentru ca, dupa parerea lor, pana cand nu incepe sa ia in greutate, nu poate sta fara asistenta medicala specializata. Acum eu inteleg. Florina are 4 operatii, 3 saptamani de ECMO, inteleg ca o vor la adapost de orice inseamna complicatii si vor sa se asigure ca cel putin o perioada o vede zilnic cineva. In Bucuresti nu s-a deschis inca Marie Curie- sectia de Cardiologie. Se munceste la ea si din ce am vazut in presa, poate in vara ar trebui sa devina functionala. Alt spital unde sa o aduca pe Florina nu exista in tara.

Uf, cand citesc si cand mai imi povestesc fetele ce se intampla la Mures, ma cuprinde furia fata de acele persoane care nu isi fac datoria.

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Mai 04, 2011, 11:23:09 p.m. »

https://picasaweb.google.com/udo.pica/FlorinaMihaela?authkey=Gv1sRgCOf_waqWq-Lt2wE&feat=directlink#5602255467262067074

Are niste ochisori ca doua margelute.

02.05. Am vorbit cu Iuliana. Florina a luat 20 grame de ieri pana azi. Este pentru prima data in ultima saptamana cand este cu plus. In weekend au avut vizitatori si Doamna Monica(o cunostinta a lor) i-a facut supa, snitzele de pui, crema cu branzica proaspata si mar cu biscuite.

Si a mancat, Andreea?

Tare as vrea sa aud ca a ajuns acasa si ca e bine!
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #8 : Mai 05, 2011, 02:14:31 a.m. »
Ieri au fost in vizita la ele 3 doamne de langa Munchen.

Va transmit si voua ce a scris una dintre ele:

Am fost astazi la Florina la spital impreuna cu 2 prietene de-aici.
Din pacate,pe fetita nu am vazut-o pt ca am vorbit inainte cu un asistent si ne-a zis ca este intr-o camera izolata,o feresc f tare de vreun virus sau alt gen de infectie pt ca la situatia ei ar fi rau asa ca decizia noastra a fost sa nu intram,avem copii la cresa si in scoli si cine stie...Asa ca am stat de vorba cu mamica Iuliana si cu o asistenta care se ocupa de treburile administrative.
Asistenta mi-a zis ca din punctul lor de vedere pot pleca in Ro doar ca cei de-acolo nu erau gata cu aranjatul treburilor.Nu stiu cind se intimpla asta,totul depinde de cei din Ro.
Tratamentul pe care il are ii e asigurat pe 3 luni(unul din medicamente e scump)iar testele le dau cei de aici pe 6 luni,urmind ca urmatoarele ture de teste si medicamente sa fie suportate de casa de sanatate din Ro,speram sa se poata,cred ca trebuie din timp insistat si depuse cereri,nu ma pricep cum e mersul acolo...
Sincer,cred ca cea mai mare nevoie e de bani,urmeaza consulturi aici,reevaluari,dumuri peste drumuri si posibilitati f limitate. Restul ca o mincarica calda cit mai stau aici,niste pampers sa ia in spital in Ro(cu siguranta acolo nu au la discretie ca aici),niste hainute cred ca putem sa facem rost noi,fetele de-aici(M? si imprejurimi),ati vazut cite mamici au sarit in ajutor.

Cu ajutorul financiar cred ca cel mai bine este sa viram in contul in euro deschis de tatal Florinei.Vorbind, am aflat ca se pot trimite bani de-aici(online sau ?berweisung) cu titlul "donatie"si nu ni se percepe comision dar trebuie sa intrebam daca asa e si acolo sau daca plateste ceva primitorul si cit,daca se merita.Haideti sa ne interesam!
« Ultima Modificare: Mai 05, 2011, 02:20:33 a.m. de Andreea »

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #9 : Mai 05, 2011, 02:18:58 a.m. »
Doamna Alina- initiatoarea vizitei- i-a dus mancare gatita romaneste si Iulia a spus ca a mancat-o pe toata:).

Sper sa le fie bine si sa le mearga bine. Ar fi minunat daca le-ar mai tine acolo, dar totodata le este foarte dor de casa. Pe 21 mai fac 4 luni de cand sunt plecate.

liviams

• Full Member
  • Mesaje postate: 238
    • Vezi Profilul
« Răspuns #10 : Mai 05, 2011, 08:31:52 a.m. »
Toti copilasii cu probleme cardiace ne-au demonstrat ca in ciuda faptului ca sunt mici si uneori slabuti, sunt foarte puternici, dar parca Florina ii depaseste!
Si eu am avut o problema cu Irina in Franta cu mancarea, nu vroia deloc sa manance frantuzeste, dar am avut noroc cu sora mea care ii gatea romaneste cate ceva, dar si asa nu intotdeauna accepta mancarea.
Daca se transfera in Tg Mures, as putea sa o mai ajut si eu cu cate ceva.

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : Mai 05, 2011, 09:24:55 a.m. »
multumesc, Livia. Cand aflu ca vin spre tara si incotro se indreapta, anunt.

alexia23

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
    • Vezi Profilul
« Răspuns #12 : Mai 05, 2011, 06:29:52 p.m. »
Si noi o vom ajuta pe Florina!Stam la doar cativa km de Targu-Mures.

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : Mai 06, 2011, 12:30:53 a.m. »
Azi a fost la ele Karina.

Mai jos aveti mesajul ei cu privire la vizita:

am fost azi la spital la Florina. dupace ne-am blindat cu camasi si masti ne-a lasat sa intram in salon. ni s-a permis doar 20 minute, dar noi am stat mai mult de 30.
ce sa va spun? Florina e un copil minunat, are niste ochi... a fost vioaie, chiar a aratat interes ptr fiimio (doar cu el am intrat in salon) si ptr alte lucruri care se aflau pe masa. la inceput a fost sfioasa, dar apoi ne-a zambit. e micuta si slabuta, nu se acomodeaza cu mancarea de la spital, deci mai greu sa ia in greutate. a stat in picioruse pe jos si a facut cativa pasi langa patut. ce sa mai, m-am topit vazand-o.

impresia de prima data, cred ca medicii au facut minuni cu adevarat in cazul ei. mi-a placut ca arata interes ptr lucruri, ca vroia sa desfaca o cutie de bomboane, ca cerea din lucrurile de pe masa, asta imi spune ca se recupereaza.
insa mai are mult de recuperat, e o cale lunga si anevoioasa. mama ei a fost asa miscata de vizita unor necunoscute (ieri a fost Alina la ea) e o femeie modesta, a trecut prin clipe de iad, cand credea ca moare Florina, dar Dumnezeu a intarit-o cumva... si a rezistat incercarii.

nevoia lor cea mai mare este de bani ptr tratamentul care urmeaza. ptr primele luni au primit de la spital, dar in viitor va fi nevoie de bani. inca n-au primit nici un raspuns de la Tg Mures. isi doreste sa plece acasa, dar deocamdata medicii nu-i permit plecarea.

cam asta, Iulia a fost impresionata ca niste straine au venit s-o viziteze. (ieri a fost la ea si Alina) ea se afla acolo din 8 februarie si ia fost greu din toate punctele de vedere. eu spun ca n-am facut nimik deosebit vizitand-o, daor poate am adus putina bucurie in sufletul ei.

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #14 : Mai 06, 2011, 12:32:34 a.m. »
Alexia, multumim mult!