Autor Subiect: Ajutor pentru Florina  (Citit de 15998 ori)

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
R?spuns: Ajutor pentru Florina
« Răspuns #15 : Mai 09, 2011, 12:17:57 a.m. »
Am vorbit cu Iulia. Saracele abia asteapta sa plece acasa.
Florina spune ca vrea PA si PA....

am vorbit cu Iuli si mi-a dat insa o veste trista. Florina va avea nevoie si de alte interventii chirurigicale, una in jurul varstei de 5 ani pentru valva, alta in jurul varstei de 10 ani la artera pulmonara.
Cel putin aceasta este previziunea acum. Uf, ma asteptam sa preconizeze inca una pentru valva...dar si pentru artera??....

Stiu ca inimioara se dezvolta pana la 14 ani, iar la valva va fi nevoie de schimbare....

Sper insa ca ziua de maine sa vina cu un raspuns pe masura dorintelor lor.

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #16 : Mai 09, 2011, 09:45:33 a.m. »
Doamne-ajuta!!! Au trecut prin atatea ...

Pentru ei, Andreea, ai fost ca un inger, un om pe care nu l-au cunoscut niciodata si care a trimis catre ei atata bine. Ai fost cred, raspunsul la rugamintile Iuliei. Stiu ca drumul e lung si greu inca, si ca mai e nevoie de ajutor si ca o sa spui ca nu ai facut mare lucru. Faptul ca[] Kariguld a vizitat-o in spital, cand ea se simtea atat de singura, la fel si celelalte doamne, a insemnat pt Iulia, mult.
Sa nu mai vorbesc de draga noastra Soli, care in momente extrem de grele pentru ea, a gasit forta de a se gandi si la altii...Dispozitivele medicale ale Belutei au ajuns la Florina.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #17 : Mai 11, 2011, 10:38:54 a.m. »
Ultima suta de metrii pentru strangerea banilor pentru biletele de avion.
Florina se intoarce acasa invingatoare din lupta cu cele 4 interventii chirurgicale la care a fost supusa, din lupta cu bisturiele, aparatele, perfuzoarele si medicamentatia.
Multumesc Rodica. Multumesc pentru faptul ca mi ai oferit ocazia sa le fiu alaturi. As fi vrut sa le fi ajutat cu mai mult.
Stiu ca abia astept sa o strang in brate pe Florina.

magdaz

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 294
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #18 : Mai 11, 2011, 03:18:05 p.m. »
Am vorbit cu Andreea, mamica de inger care este acum ea insasi unul dintre ingerii pazitori de pe pamant ai Florinei.

Un pas important pentru intoarcerea acasa a fetelor a fost realizat: au fost facute rezervarile pentru biletele de avion.
Mai sunt de rezolvat formalitatile privind transportul bagajelor (atunci cand ai stat 3 luni intr-o alta tara, ai ceva bagaje ... imi amintesc ca eu aproape imi mutasem casa la Mures ). De asemenea trebuie facute actele necesare transportului aparaturii medicale necesare Florinei la domiciliu. Toate acestea mai adauga un cost suplimentar (transportul fiecarui bagaj costa 50 euro). Este posibil ca suma totala necesara sa ajunga in jurul valorii de 450 euro.

Pana acum s-au stans pentru venirea in tara a fetelor noastre dragi ceva peste 200 euro. Le multumim din inima celor care le-au fost alaturi !
Cei care doresc si pot sa ofere ajutor pentru strangerea sumei necesare pentru achitarea biletelor mai pot depune bani in timp util pana la ore 16,30 (pentru sumele trimise prin transfer bancar) si pana la ora 18,00 (pentru sumele depuse direct la ghiseul bancii).

Speram ca vom reusi sa strangem banii necesari pentru venirea acasa a Florinei si a Iuliei. Medicii de la clinica nu vor semna biletul de externare decat in momentul in care fetele vor avea biletele de avion.

Peste cateva ore visul Florinei si al Iuliei de a veni acasa poate deveni realitate !

magdaz

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 294
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #19 : Mai 11, 2011, 04:55:23 p.m. »
Avem vesti noi despre demersurile necesare intoarcerii Florinei si Iuliei acasa: plata biletelor s-a amanat pana maine la ora 11 deoarece pentru a fi acceptati ca pasageri este nevoie de un document medical de la Clinica in care sa se precizeze ca Florina poate fi transportata fara pericol cu o cursa obisnuita.

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #20 : Mai 11, 2011, 07:06:42 p.m. »
Am primit acordul. L-am transmis la agentie. Maine dimineata vor avea biletele. Iulia nu mai putea de bucurie ca mai este asa putin si vin acasa.

Va multumim tuturor celor ce ne sunteti alaturi.

Magda, multumesc mult. Am avut probleme cu netul si nu puteam scrie mesaje.

liviams

• Full Member
  • Mesaje postate: 238
    • Vezi Profilul
« Răspuns #21 : Mai 12, 2011, 08:24:22 a.m. »
Ce vesti bune ne dai Andreea!!!
Vor merge direct acasa, sau mai e nevoie sa se interneze in Tg Mures?!

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #22 : Mai 12, 2011, 09:43:42 p.m. »
cu scuzele de rigoare si sub impulsul emotiilor....ca nu am putut sa scriu azi si sa va tin la curent cu evolutia evenimentelor....stiu ca azi Florina se intoarce acasa! sunt in avion si intr-o ora vor fi in Bucuresti!

Livia nu mai merg la Tg. Mures.

Bravo Florina! Bravo Iulia!

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #23 : Mai 12, 2011, 11:24:35 p.m. »
Vis implinit!

Florina este acasa. Zborul a fost usor si ea s-a simtit bine. Inainte de aterizare a adormit:).

Maine incepe o noua zi. Acasa la ea.   :)

liviams

• Full Member
  • Mesaje postate: 238
    • Vezi Profilul
« Răspuns #24 : Mai 13, 2011, 09:48:19 a.m. »
Felicitari Florina, Iulia si Andreea!
Acest copil este o minune si ma bucur din tot sufletul ca a ajuns acasa! Acum , in mediul ei ii va fi mult mai usoara recuperarea decat in spital!
Sa-i dea Dumnezeu multa sanatate si ei si mamei sale care este si ea o mama model, si tie Andreea care ai ajutat sa li se implineasca visul!

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #25 : Mai 14, 2011, 05:36:04 p.m. »
Marti voi discuta cu Iulia si nevoile lor imediate in materie de medicamentatie, costurile acestora. De asemenea va voi tine la curent cu banii stransi pentru plata biletelor si cand va fi nevoie sa plece din nou la control.

Din ce discutam cu Iulia, vroia sa mearga la Tg Mures la consult.

Astept si actele medicale de la iesirea din spital, voi scrie recomandarile si concluziile.
Din ce am discutat cu ea, Florina are nevoie de inca doua interventii chirurgicale.

Mi-a mai promis o poza cu Florina. O poza extrem de trista...o poza care a imortalizat-o si care o va marca tot restul vietii. Timp de 3 saptamani a trait cu acea poza in care Florina nu misca, era hranita prin aparate, respira prin aparate, iar ea nu isi recunostea copilul. Sunt amintiri dureroase, poate cele mai dureroase stari pe care le poate trai o mamica- sa isi vada copilul zbatandu se pentru a supravietui. Imi doresc ca Iulia sa aiba parte de consiliere psihologica pentru a fi functionala si prezenta pentru copii ei, pentru Florina.

Florina are nevoie de noi....Prin faptul ca a revenit acasa, nu inseamna ca problemele s-au rezolvat. Afectiunile acestea nu te lasa sa dormi linistita. O stiu si eu, trebuie sa fii tot timpul in alerta. Viata ti se schimba. Totul graviteaza in jurul copilului si pentru a-i fi lui bine.
Florina trebuie monitorizata. Florina trebuie consultata.Aparatul pe care l-au primit masoara timpul de coagulare si in functie de acesta, se vor doza medicamentele.
Minunea de copil trebuie sa treaca din nou, prin interventii chirurgicale. Iulia trebuie sa mearga din nou la Centrul de Cardiologie din Munchen, acolo unde a stat 4 luni.

Nu am primit inca extrasul de cont(tatal Florinei a fost la banca, insa nu a aajuns la scoala din sat pentru a mi-l trimite).

Se stransesera 110 euro si 440 ron pana joi, ora 11. voi face confirmari luni si o voi ruga pe Iulia sa faca un abonament de internet banking pentru a ne fi mai usor.

Ma bucur ca am avut si am ocazia sa le fiu alaturi.

Va multumesc voua pentru sustinerea voastra...fara de care nu am fi reusit atatea.

Ema-Asocia?ia Alina-Maria

• Full Member
  • Mesaje postate: 185
    • Vezi Profilul
    • Asociatia ALINA-MARIA
« Răspuns #26 : Mai 14, 2011, 06:56:00 p.m. »
Andreea, felicit?ri pentru tot ceea ce faci !Sa dea Bunul Dumnezeu ca de fiecare data sa reu?e?ti tot ceea ce i?i propui.Cu siguran?? vom contribui ?i noi cu tot ceea ce le este necesar.

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #27 : Mai 15, 2011, 12:36:38 a.m. »
Andreea, ai facut un lucru minunat, ca dealtfel toti cei care au contribuit si au intins o mana, ma bucur ca fetele sunt acasa. Sa speram ca Florina va fi din ce in ce mai bine.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
« Răspuns #28 : Mai 15, 2011, 10:55:52 a.m. »
Bravo, Andreea, bravo !!!
Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434