Autor Subiect: Ajutor pentru Florina  (Citit de 16000 ori)

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
R?spuns: Ajutor pentru Florina
« Răspuns #30 : Mai 16, 2011, 07:28:37 p.m. »
Florina are mucisori.....care nu ii prea dau pace sa doarma noaptea.

Miercuri vor veni in Bucuresti la consulturi medicale.....Sper sa fie bine inimioara draga.

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #31 : Iunie 01, 2011, 01:06:40 a.m. »
Bronsolita a trecut. Pe 18 iunie vin la Bucuresti la consult si la prescriptie medicala pentru coudamin.

Sambata merg la Floricica sa o vad in largul ei....Multumim tuturor celor ce ne sunt alaturi, celor ce ne-au fost si ne vor fi!

Ema-Asocia?ia Alina-Maria

• Full Member
  • Mesaje postate: 185
    • Vezi Profilul
    • Asociatia ALINA-MARIA
« Răspuns #32 : Iunie 04, 2011, 08:39:28 p.m. »
Andreea,am v?zut la Antena 1 ,la Observator! Felicit?ri pentru tot ce ai f?cut pentru Florina ?i nu numai. De?i ?tiam bine povestea Florinei,tot am pl?ns. ?ntr-adev?r,dureros...

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #33 : Iunie 04, 2011, 08:53:03 p.m. »
Pe linkul de mai jos, la minutul 39 puteti sa o vedeti pe Florina.
Azi am mers la ele, voi reveni cu detalii si impresii.

http://observator.a1.ro/video/wHMIdpm7TzI

mateiut

• Full Member
  • Mesaje postate: 131
    • Vezi Profilul
« Răspuns #34 : Iunie 04, 2011, 09:16:55 p.m. »
Acum am vazut si eu reportajul,si nu am putut sa nu remarc tristetea din acei ochisori mari si frumosi.Andreea, felicitari pentru ceea ce faci! Multa sanatate Floricicai si multa putere parintilor.

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
« Răspuns #35 : Iunie 05, 2011, 09:43:51 a.m. »
Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #36 : Iunie 06, 2011, 12:04:22 a.m. »
Multumesc pentru sustinerea voastra.

Multumesc si Nicoletei pentru pachetele pentru Florina.

Este impresionant totul. Cred ca acel minut si jumatate de reportaj spune mai mult decat as scrie eu in cuvinte.

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #37 : Iunie 10, 2011, 01:11:38 a.m. »
Vin si cu vesti bune.

Florina nu mai tuseste, nu mai are mucisori, iar vestea cea mare- a luat un kg in greutate. Un kg de cand a revenit de la operatie!

Multumim pentru fiecare 2 euro pentru Florina la 848-- numar valabil in toate retelele de telefonie mobila.

liviams

• Full Member
  • Mesaje postate: 238
    • Vezi Profilul
« Răspuns #38 : Iunie 10, 2011, 08:09:00 a.m. »
Bravo Florina!
Ma bucur sincer ca recupereaza asa de bine!
Tine-o tot asa Florina! Ne-ai demonstrat ca esti o invingatoare!

Ema-Asocia?ia Alina-Maria

• Full Member
  • Mesaje postate: 185
    • Vezi Profilul
    • Asociatia ALINA-MARIA
« Răspuns #39 : Iunie 10, 2011, 09:51:07 a.m. »
Doamne-ajuta!
Ma bucur mult pentru Florina.
Sa dea Domnul sa se str?ng? b?nu?ii necesari!
Andreea, E?TI O MINUNE DE FEMEIE!
Bravo,bravo,bravo!

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #40 : Iunie 17, 2011, 11:22:26 p.m. »
Ieri m-am vazut cu ele. Au venit la Bucuresti la consult. Au scapat de tratamentul cu aerosoli.

Am reusit sa traducem si actele din Munchen--cutremurator ce am citit in ele--insa sunt si vesti bune. Conform RMN-ului facut la capsor, nu sunt semne de lichid ori cheaguri de sange acumulate.

Intrucat in una din interventii s-a inlocuit valva mitrala, iar ea este in crestere, aceasta valva va trebui schimbata din nou pe masura ce ea se dezolvolta. Doctorii au dat ca si pronostic varsta de 7 ani, insa, asa cum bine se stie, fiecare organism este unic si se dezvolta, reactioneaza in modul sau.

Datorita perioadei indelungate de convalescenta si lupta intre viata si moarte(Florina a stat 3 saptamani sustinuta de ECMO-circulatie extracorporeala) - mica asa cum este- a dezvoltat o antipatie fata de tot ceea ce inseamna persoana cu stetoscop. Asa ca ieri la consult abia a stat. Dl Doctor are grija sa isi apropie copii...insa ea este asa panicata de toate prin cate a trecut incat se sperie tare mult. La 1 an si 8 luni intelege foarte multe.

Inainte de a pleca la operatie mergea singurica, acum face pasi marunti si cu teama. Ieri a lasat-o Iulia jos din brate si ea vrea sa faca pasi insa....cade. Si se ridica - Iulia iar o ia in brate, ea incepe sa planga ca vrea "jios"....si tot asa.
Acum vor incepe vaccinarea - scriam eu ca sunt in urma cu vaccinurile si sper sa fie bine.

Gillia, multumim pentru pachetele pentru Florina!

Va multumesc si eu pentru sustinerea voastra.

Indata ca prind un pic de timp voi up-data si blogul cu noi poze cu Florina - poze pe care le-am primit si eu saptamana aceasta.

In momentul de fata suntem in asteptarea coudaminului.

liviams

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #41 : Iulie 08, 2011, 11:56:14 a.m. »
Buna Andreea,
Ce mai stii de Florina?
Cum se recupereaza?

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #42 : Iulie 09, 2011, 12:45:15 a.m. »
Livia, multumim de intrebare.

Miercuri au fost la consult la Fundeni. Medicamentatia recomandata de la Munchen trebuie administrata in continuare, probabil pana in noiembrie. Dl Dr. i-a spus Iuliei ca inimioara este bine si a inceput sa creasca.

Toate bune pana cand noapte de dupa drum, Florina nu a dormit, se tot scarpina in ureche si se foia pe toate partile. Ieri era cu febra 37.4 dimineata. Nu au mers la spital, insa au vorbit cu doctorul de familie si au trecut pe antibiotic. Maine merg la control pentru a vedea ce este.
Azi i-a curs din urechiusa un lichid alb....dupa cum descrie Iulia este puroi. Au inceput tratamentul cu ospen. De mancat mananca, este vioaie, insa se tot scarpina in urechiusa si ii curge lichidul acela la intervale de timp. I-am spus Iuliei ca daca nu este multumita de ce ii recomanda medicul de familie, sa vina la Bucuresti la Marie Curie.
Saraca se plange de bani....dar se va rezolva si problema asta.

Sper sa dea rezultate tratamentul pe care il da doctorul de familie.

Ce vreau sa va spun este faptul ca Florina uimeste. Are un an si noua luni si imita, repeta cuvinte chiar daca sunt pocite, vorbeste la telefon(inclusiv cu mine) si face deja extrem de multe corelari. Mi-ar fi placut sa o vad mai des, sa o vad cum creste, insa distanta asta este destul de mare.

Daca acum o luna mergea si cadea, acum merge singurica. Este clar faptul ca se recupereaza bine.
In august vor lua si coumadinul, insa incepe cautarea pentru furosemid, spirinolactona si inca un medicament indicat din Munchen.

Iulia vroia sa faca vaccinul de 4 luni in weekendul acesta-  :o nu mai face nimic....

liviams

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #43 : Iulie 09, 2011, 11:37:21 p.m. »
Ma bucur ca este bine inimioara Florinei si imi pare rau ca o supara acea''otita'' sau ce o fi! E bine ca s-a mai intarit ca ultima data ziceai ca are o anemie puternica!
De ce zici ca a inceput cautarea pentru furosemid si spironolactona? Nu se gaseste la ei?
Daca e nevoie pot sa o ajut daca imi zici dozele de care are nevoie.
Si Irina ia acum furosemid,spironolactona si captopril.
Te pup si te astept cu vesti bune!

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #44 : Iulie 23, 2011, 10:10:32 a.m. »
http://ajutorpentruflorina.blogspot.com/

comentariile sunt de prisos intr-o astfel de situatie....Multumim tuturor celor ce ne sunt alaturi.