Autor Subiect: Povestea Andreei  (Citit de 3534 ori)

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
Povestea Andreei
« : Aprilie 27, 2011, 12:14:15 p.m. »
?ntre 25.000 ?i 40.000? ? at?t valoreaz? mai nou o inim? s?n?toas?

?ntre 25.000 ?i 40.000 de euro are nevoie fiica mea pentru a putea duce o via?? normal?. Banii de care din p?cate nu dispun. Dar nu ne d?m b?tu?i. De fapt lupta, de abia ?ncepe.

Andreea are nevoie de ace?ti bani p?n? pe 23 mai, c?nd este programat? la opera?ie ?n Germania.

Fiica mea sufer? de DSV subaortic membranos operat, Stenoz? infundibular? restant? sever? (boala Fallot), regurgitare mitrala gr. I,regurgitare tricuspidiana gradul I, regurgitare aortica gr. I. Mai pe scurt,are o malforma?ie cardiac?, care o impiedic? s? tr?iasc? normal ?i datorit? agrav?rii bolii ?i pune ?n pericol via?a.

Aceast? afec?iune poate fi tratat?, ?ns? ?n Rom?nia ?n acest moment, nivelul medicinei nu permite acest lucru din cauza colapsului din sistemul sanitar,datorit? num?rului mic de opera?ii alocat de Ministerul S?n?t??ii pentru interven?iile chirugicale la copii , c?tre institutul Inimii Cluj, care sunt ?n num?r de 16 pentru anul 2011, ?n condi?iile ?n care ?n Romania se nasc aproximativ 1000 de copii anual cu malforma?ii cardiace. Listele de asteptare sunt extrem de lungi ?i copiii sunt am?na?i p?n? c?nd starea lor se deterioreaz? semnificativ, unii dintre copila?i mor a?tept?nd o ?ans? la via??. Speran?a ?ns? vine din Germania, tot de la un medic rom?n. Reputatul domn doctor Eugen S?ndica de la Spitalul din Bad Oeynhause, Germania este specializat exact ?n tipul acesta de afec?iune, de care ?i sufer? ?i Andreea.
Suma nu o ?tim nici noi exact. Avem nevoie ?ntre 25.000 ?i 40.000 de euro. Banii ace?tia nu ?i investim de fapt ?ntr-o opera?ie, banii ace?tia ?n investim de fapt ?n ?ansa la un viitor s?n?tos pentru fiica noastr?. Banii ace?tia vor acoperi cheltuielile opera?iei, spitalizarea ?i cheltuielile post-operatorii pentru a ne asigura c? fiica noastr? va fi vindecat?.

Mi-ar pl?cea s? o cuno?ti personal pe Andreea. Nu ai zice c? este un copil bolnav. Este istea??, hot?r?t? ?i determinat? s? se recupereze.

DONA?II:

ING Bank ?n lei
IBAN: RO14INGB0000999900459857
Titular de cont : Neagu Cristina Ioana

BCR in EURO
BANCA COMERCIALA ROMANA S.A.
IBAN: RO92RNCB0648008576020001
SWIFT: RNCB RO BU
Titular cont: Neagu Cristina Ioana

contact@andreeneagu.ro
Cristina Neagu: 0742 117 200

http://andreeaneagu.org/
Presa:
http://www.brasovultau.ro/Caz-umanitar-43967.html
« Ultima Modificare: Aprilie 27, 2011, 01:28:54 p.m. de nicoleta »

liviams

• Full Member
  • Mesaje postate: 238
    • Vezi Profilul
R?spuns: Povestea Andreei
« Răspuns #1 : Aprilie 27, 2011, 02:59:18 p.m. »
De ce nu se apeleaza la formularul E112 pentru acoperirea costurilor operatiei?
Din ce am inteles eu, ar avea tot dreptul la finantare si ar simplifica mult situatia si s-ar reduce mult costurile!
Multa sanatate micutei si noroc sa ajunga pe mainile cele mai bune in timp optim!

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Aprilie 27, 2011, 03:02:45 p.m. »
Livia, eu cred ca vor solicita formularul E112, asteptam sa ne dea vesti Cristina.

liviams

• Full Member
  • Mesaje postate: 238
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Aprilie 27, 2011, 03:22:15 p.m. »
E pacat sa nu incerci sa-l obtii, mai ales cand stii ca ai tot dreptul!

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Aprilie 28, 2011, 10:20:26 a.m. »
Din cate retin, au deja raportul medical. Doamne-ajuta ca primul pas a fost facut ! Acukm le ramane "sa dea piept" cu bau-baul cel mai mare. Dar sunt sigura ca vor reusi! Trebuie !
Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

Cristina N

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Aprilie 30, 2011, 06:04:32 a.m. »
Buna,
Am vazut pe forum acum trei zile in urma, initiativa Nicoletei, de a face ceva in plus pentru a veni in ajutorul familiilor celor ce au copilasi cu malformatii. Este un lucru bun ca va promova blogurile celor ce sunt intr-o situatie delicata. Despre mine pot sa spun ca intr-adevar am obtinut un raport medical in cele din urma, cum stiu doar cateva persoane de pe acest forum, carora le multumesc pentru indrumare. Am depus si dosarul la CAS Brasov, unde din pacate nu am obtinut formularul decat pentru o anumita perioada, nu cum m-as fi asteptat sa imi iau o grija de pe inima si sa obtin fara probleme un drept al nostru cum spunea una dintre mamici. Este bine si asa decat deloc. Am scris si domnului dr. Sandica sa vedem daca se va putea face ceva pentru a asigura cei de la CAS Brasov integral costurile in eventualitatea ca nu ne incadram in perioada pentru care s-a emis formularul. Nu am primit inca raspuns, dar sunt sigura ca dl. dr. imi va trimite un e-mail in care sa imi lamureasca problema legata de formular. Blogul Andreei, a fost conceput de fratele celei mai bune prietene a mele, care mi-a fost alaturi intotdeauna cand am avut o problema. A fost cumparat domeniul de catre prietena mea, ziua urmatoare cand am vazut e-mailul de la dl. dr. Sandica cand imi spunea despre suma de 25.000 euro ce trebuie depusa in cazul in care nu facem rost de formular. Sincer am fost sceptica cu formularul de oarece mai cunosc cazuri in care nu au obtinut nici macar partial acest formular. Deci ma consider totusi fericita, pentru ca daca Dumnezeu va vrea sa nu intervina complicatii care sa prelungeasca sederea in clinica, va fi bine, dar daca se va intampla sa depasim avem doua alternative ori sa putem face totusi ceva si sa se prelungeasca de catre clinica, ori va trebui sa suportam noi diferenta.

Cristina N

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Aprilie 30, 2011, 06:25:37 a.m. »
Despre problema cu formularul stiu doar putine mamici pe care le-am simtit aproape si alaturi de care pastrez o relatie de prietenie. In orice caz doresc sa multumesc Marianei, pentru toata sustinerea morala si ma bucur ca am reusit sa-i cunosc familia minunata ce o are. Cand am vazut-o pe Ioana prima data am spus ca trebuie sa fac ceva pentru ea si in general pentru copiii si parintii copiilor cu malformatii cardiace. Eu ca si pregatire sunt psiholog, asa incat cu ocazia unui curs am discutat cu colegi de-ai mei sa facem ceva in privinta asta, deoarece m-a miscat enorm trauma psihica a Ioanei, pe langa boala in sine. O sa infiintam o asociatie "Din suflet pentru inimi", unde vom demara actiuni la nivel national pentru tratarea si asigurarea confortului psihic a copiilor, copiilor ajunsi adulti, dar si parintilor, care desi nu isi dau seama, dupa stresul prin care au trecut de-a lungul timpului, in timpul interventiilor operatorii asupra copiilor, la nivel inconstient si subconstient raman rani inchise, ce oricand pot face rau. Noi gandim la nivel constient ca am depasit cu bine un impas de acest gen, suntem bucurosi, dar toate frustrarile si temerile raman inamagazinate in celelalte nivele. De aceea, cand ma voi intoarce cu Andreea de la operatie si Ioana isi va termina cu examenele de bacalaureat, voi reveni cu informatii. Ioana va fi persoana cu probleme cardiace care va lucra alaturi de mine atat cat va putea si imi va fi in fiecare minut motivatia pentru a duce acest proiect la bun sfarsit. Banii ce se vor aduna in asociatie ii vom face prin munca noastra a celor specializati in psihologie organizationala. in schimbul banilor vom oferi traininguri de specialitate firmelor in baza contractelor de sponsorizare, deci nu vom sta in aceasta asociatie doar cu mana intinsa sa obtinem ajutoare penru a ne duce la capat ceea ce ne-am propus. Nu voi divulga nimic momentan, dar sunt sigura ca si cei de pe acest forum ca si ceilalti mii de parinti ai copiilor cu probleme cardiace vor gasi o parte interesanta si un ajutor real. Va pup si o sa revin atat eu cat si Mariana cu informatii la un moment dat.

Cristina N

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #7 : Aprilie 30, 2011, 06:59:35 a.m. »
Initiativa acestui proiect, pentru asociatie am luat-o impreuna cu cativa prieteni psihologi, care lucram ca si voluntari in diverse asociatii pentru persoane cu dizabilitati. Nevazatorii au la nivel national o reprezentare buna, persoanele cu autism la fel au asociatii si mai nou sa fie mai puternici vor sa se uneasca intr-o federatie, noi cei cu malformatii cardiace avem doar fundatia "Inima copiilor", care a facut un lucru extraordinar pana acum, si pentru care vreau sa aduc o multumire sincera domnului Alex Popa si celor implicati in proiectul" Marie Curie",  dar la nivel national suntem praf. De aceea e bine sa gasim resurse de a dezvolta si alte proiecte pentru a fi mai puternici, sa nu fim individualisti cand dorim sa facem ceva sa gasim modalitatile de colaborare intre noi cei care vom lua initiative de acest gen, pentru a fi si problemele noastre auzite mai sus, acolo unde trebuie si de unde sa putem primi un ajutor real.

Mirela

• Full Member
  • Mesaje postate: 117
  • Razvan Adrian Ruse
    • Vezi Profilul
    • Razvanruse Blog
« Răspuns #8 : Mai 20, 2011, 06:47:01 p.m. »
Cristina,va tinem pumnii!Andreea va trece cu siguranta si peste aceasta operatie cu BRIO.
Va uram drum bun si sa va intoarceti  sanatoase!
Cristina,esti un om bun si Dumnezeu rasplateste asemenea oameni.
Sanatate si multa putere!
Razvan a fost operat de tetralogie fallot,canal arterial persistent,DSV rezidual larg,in tg mures,la varsta de 6 luni,Implant de valva pulmonara,in Bad Oeynhausen-Germania,la 3 ani si 3 luni.