Autor Subiect: Sa ne cunoastem!  (Citit de 106705 ori)

dana

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
    • Vezi Profilul
R?spuns: Sa ne cunoastem !
« Răspuns #15 : Octombrie 07, 2008, 10:47:25 p.m. »
        As vrea si eu daca se poate numarul d-voastra de telefon pentru a obtine cat mai multe informatii ,deorece si fetita mea se afla intr-o situatie asemanatoare cu cea a nepotelului d-voastra.
         Puteti sa mi-l scrieti pe adresa mea personala de mail:daniela_ivascu77@yahoo.com.
         Multumesc mult! 

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
« Răspuns #16 : Octombrie 07, 2008, 10:53:26 p.m. »
Buna Mihaela !

De fiecare data mi-am propus sa te intreb cum sa-ti spun, Mihaela sau Georgeta?
Chiar ma intrebam zilele trecute ce se intimpla cu tine, de ce nu mai dai nici un semn de viata, sunteti ok? au inceput pustii scoala?

Cand ai timp si daca vrei, as vrea sa ne spui la ce medici ai fost aici in tara, sa stie si alti parinti de cine sa se fereasca.
Eu de exemplu cred ca sunt prea blanda, si n-as putea sa gandesc rau sau sa fac rau cuiva, dar ceea ce i s-a intimplat lui Silviu ar trebui spus cu voce tare si vinovatii aratati cu degetul, daca aduc niste acuze, nu le aduc gratuit, totul s-a intimplat in realitate si nu exagerez cu nimic.
Nu se poate, nu este posibil ca dr. Suciu Horatiu sa tina un copil (pe Silviu) la terapie intensiva, cu saturatia oxigenului in sange intre 40-50%, hipoxic, timp de doua saptamani, timp in care mamei lui Silviu i se puneau intrebari de genul "o sa ne dati voie sa ii facem biopsie?", cu alte cuvinte, ei stiau ca Silviu nu are nici o sansa, ca va muri si le trebuia un cobai, sa mai invete si ei ceva.
Nu poti sa tii un copil timp de doua saptamani fara sa-i faci nimic, fara sa incerci sa-i faci ceva, fara sa stai de vorba cu parintii, spunand insa cel mai crunt verdict "nu are nici o sansa", dupa dr. Suciu, Silviu al nostru nu avea nici o sansa.
Mi-ar lua prea mult sa va povestesc cum au decurs discutiile intre mine si dansul, cum imi spunea ca Silviu nu are sanse, ca nu exista vreo interventie care i s-ar putea face, e mult prea complicat cazul lui, dar totusi, daca exista cineva care s-ar apuca sa-i faca vreo interventie ar fi ceva de domeniul ABC-ului chirurgiei cardiace, ar trebui sa faca o munca de Sisif, nu exista nimeni care sa faca asa ceva etc.
Abia cand a vazut ca sunt foarte hotarata sa-l trimit pe Silviu in Germania, a inceput sa spuna ca intelege parintii si rudele care vor sa faca totul pentru copii, ca este de acord cu a doua opinie ...dar ca nu crede intr-o reusita.

Sistemul medical din Romania stim bine cum este, spitalele stim cum arata, exista copii la care nu li se dau sanse, pentru care nimeni nu-si asuma nici o responsabilitate, sunt multi cei care au ajuns medici cu "pile", "relatii", "cunostinte", sunt cei slabi pregatiti, dar la care noi mergem sa ne tratam, sa ne salveze.
N-as vrea aducand aceste acuze sa generalizez, exista si medici buni, eu nu i-am intilnit din pacate, dar pentru cei buni, pentru cei cu suflet, pentru cei bine pregatiti, ar trebui facut ceva, altfel vor pleca in alte tari, acolo unde vor fi apreciati si unde valoarea lor este cea reala.
« Ultima Modificare: Septembrie 27, 2010, 07:58:20 p.m. de nicoleta »

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #17 : Octombrie 07, 2008, 11:02:59 p.m. »
Buna Dana,

as vrea sa ne spui aici pe forum mai multe despre fetita ta, despre diagnostic, etc.
Eu nu sunt singura care citesc ceea ce scriu parintii, ceea ce scrii tu, sunt multi altii si ma gandesc ca fiecare dintre noi te putem ajuta cu informatii, cu sfaturi, iti putem raspunde la intrebari la care poate altii nu stiu ce sa-ti raspunda.
Multi dintre cei care citesc acest forum au trecut prin situatii asemanatoare, sunt sigura ca fiecare a spus la un moment dat "am nevoie de ajutor, sunt intr-o situatie disperata!".

Iti voi trimite nr de telefon pe mail.

Georgeta Mihaela

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
    • Vezi Profilul
« Răspuns #18 : Octombrie 13, 2008, 09:30:00 p.m. »
Buna inca o data! Azi am fost invitata alaturi de Bianca Brad la emisiunea lui Madalin Ionescu  de pe Antena 1. In contextul mortii fetitei Laviniei Milosevici, am fost invitata deoarece situatiile noastre sunt oarecum asemanatoare. Doua campioane pe care statul roman le-a aruncat si le-a catalogat drept stele apuse care nu mai prezinta interes. Dar nu la asta vreau sa ma refer. Important este faptul ca acestor copii asa zisi cu handicap sunt vazuti de ceilalti ca niste poveri si nu de multe ori am auzit spunandu-se ca e mult mai bine sa moara decat sa te chinui cu un asa copil. Dar cei care vorbesc in necunostinta de cauza nu stiu de fapt ca acei copii nu sunt un chin si sunt o binecuvantare  si sunt cu totul speciali.  Am pomenit si de domnul doctor Sandica di de proiectele dansului. Trebuie sa se schimbe ceva in tara aceasta spre folosul generatiilor urmatoare de copii.  Inchei aici nu inainte de a va dori multa sanatate tuturor si Dumnezeu sa ne ajute in incercarile vietii.

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #19 : Octombrie 18, 2008, 08:27:08 p.m. »
Buna Georgeta,

am cautat pe net inregistrarea emisiunii la care ai fost invitata, dar nu am gasit-o, daca ai link-ul poate mi-l dai si mie.
Foarte trist tot ce s-a intimplat cu fetita Laviniei Milosevici, iar tu o intelegi cel mai mult, doar ai trecut prin asa ceva cu propriul tau copil, e important sa simti ca nu esti singur, ca toti iti sunt aproape, dar ce pacat ca nu au fost aproape atunci cand aveai cea mai mare nevoie de ajutor, cred ca si pe ea au uitat-o foarte multi dintre cei care s-au mandrit cu ea atunci cand era pe podium.
Tu cum mai esti?

Zilele urmatoare cei de la Acasa Tv vor face un filmulet despre fetita Danei, ea s-a inscris pe forum pe 7 octombrie, am luat legatura la telefon si mi-a povestit pe scurt despre ce li se intimpla, cazul lor este unul disperat, a nascut fetite gemene, una dintre ele care are malformatii cardiace este la spitalul Budimex de cand a nascut-o (de 3 luni) si nimeni nu-i face nimic, asa ca a luat legatura cu Dl. Dr. Sandica si le asteapta si pe ele in Germania.
Va tin la curent cu ce i se intimpla micutei, alt copil fara sanse in Romania, alt copil care va avea sanse daca pleaca in alta tara.
Avem nevoie de o clinica in Romania!

gabi

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
« Răspuns #20 : Octombrie 28, 2008, 01:04:06 p.m. »
Numele meu este Plopeanu Gabriela. Prietena mea cea mai buna are un baietel de o luna si jumatate cu malformatii cardiace. Nu stiu sa va spun diagnosticul exact pentru ca ea a aflat doar de cateva zile si acum a plecat la Tg Mures sa il vada doctorii de acolo si sa ii puna un diagnostic clar. Ea este toata ziua pe drumuri si nu are timp sa caute informatii. Am citit despre domnul doctor Eugen Sandica si vroiam sa va rog sa imi dati si mie adresa dansului de mail ca sa putem lua legatura. Orice alte informatii imi puteti oferi sunt binevenite. Va multumesc din suflet.

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #21 : Octombrie 28, 2008, 11:12:18 p.m. »
Buna ziua tuturor!

Imi cer mii de scuze ca nu a mers site-ul cateva zile, am avut ceva probleme cu un server, dar s-au rezolvat!

Buna Gabi!

Poate se vor rezolva problemele la Tg. Mures, sa speram ca nu e asa complicat diagnosticul. Ma gandesc ca sigur ti-a trimis cineva de pe forum adresa de mail a D-lui Dr. Sandica, daca nu, sa-mi spui si ti-o voi trimite pe mail.
Toate cele bune!

Zilele trecute au facut cei de la Acasa Tv un filmulet despre fetitele Danei, cea care s-a inscris pe forum de curand si cu care am discutat de cateva ori la telefon, intre timp au luat si ei legatura cu Dl Dr. Sandica si saptamana viitoare ii asteapta in Germania.
Va dau link-ul sa vedeti doua fetite minunate, iar Alexandrei sa-i tinem pumnii stransi, are nevoie!
http://www.acasatv.ro/noutati-acasa/emisiuni/la-povestiri-adevarate-micuta-alexandra-are-nevoie-de-22-500-de.html

laura

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
    • Vezi Profilul
« Răspuns #22 : Noiembrie 01, 2008, 06:20:01 p.m. »
Buna seara,

Sunt Laura,mama lui Eric Alexandru despre care va povestea Gabriela.Am fost la Targu Mures la doctorul Suciu,care s-a aratat optimist asupra diagnosticului.Eric a fost diagnosticat cu drenaj venos pulmonar partial aberant infracardiac si defect septal atrial ostium secundum  larg cu shunt predominant dreapta stanga.
Nu are decat o luna si trei saptamani si 4 kg si dl dr Suciu ne-a recomandat sa mai asteptam cu operatia pt a mai lua in greutate.
Am aflat abia saptamana trecuta de aceasta problema de sanatate pe care o are copilul meu si suntem socati,dezorientai si speriati.
Dupa vizita de la Tg Mures parca ne-am mai recapatat putin increderea ca Eric va fi bine si acum incercam sa aflam care este cea mai buna varianta pt operatie:Romania sau strainatate.
De aceea am rugamintea sa imi dati adresa de mail a doctorului Sandica,pentru a-i cere parerea in acest caz(nu a primit nici gabi pana acum adresa).
Multumesc dnei Georgeta pentru incurajari si ii intelegem durerea prin care trece.
Va multumim pentru suport.
Laura Dogaru

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #23 : Noiembrie 01, 2008, 09:24:05 p.m. »
Buna Laura,

inteleg foarte bine prin ce treceti, daca nu as fi trecut prin momente asa dificile cu Silviu, nepotelul meu, poate nu stiam cat de multa disperare apare in astfel de momente.
Ma bucur ca ati primit un raspuns pozitiv de la Tg. Mures, dar parerea mea este ca o a doua opinie, de la Dl. Dr. Sandica, este importanta in situatia aceasta.
Adresa de mail a D-lui Dr. este esandica@hdz-nrw.de, iar numarul de telefon de la clinica:  00 49 5731 97 3618. Zilele acestea le voi scrie si la sectiunea "Clinici", am acordul d-lui Doctor sa le fac publice.
Nu i-am trimis mail prietenei tale pentru eram convinsa ca i-a scris altcineva de pe forum si i-a dat adresa de mail, mii de scuze.
Ii doresc multa multa sanatate lui Eric, daca voi ganditi optimist, problemele se vor rezolva, nu intrati in panica.
Te mai astept aici pe forum, sa ne mai spui ce faceti, ce decizii luati.

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #24 : Noiembrie 01, 2008, 09:26:36 p.m. »
Georgeta,
tu ce mai faci?

Dana,
a plecat Alexandra spre Germania?

dana

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
    • Vezi Profilul
« Răspuns #25 : Noiembrie 02, 2008, 05:02:06 p.m. »
   Buna,
Astazi a plecat Alexandra.Au aparut cateva probleme cu doua zile inainte sa plecam.A facut bronsiolita.In patru luni de zile cat a stat in spital nu avut niciodata temperatura si avut ieri 40.Din cate am aflat asta se ia exact ca si gripa.
Cred ca de vina sunt unele asistente care nu folosesc manusi,masti ,nu se spala pe maini inainte sa treaca la alt copil.In schimb  am fost acuzati ca a luat de la noi.
Sambata am avut un scandal mare in spital cu o doctorita care nu ne primea in salon,timp in care ea incerca sa invete sa umble la un aparat la care era legata Alexandra.Si ce-l mai butona!Aparat care normal ar fi trebuit sa-l stie.
Dimineata cand a venit medicul Alexandrei l-a gasit  prost setat.
Era posibil sa nu mai plecam pana starea Alexandrei nu se imbunatatea.Asta insemna sa mai stam cine stie cat si pe mana cui.Am vorbit cu Dl Doctor Sandica si cu Dl Doctor Cirstoveanu(medicul fetitei) si am reusit pana la urma sa plecam.Alexandra a plecat intubata si sedata pana in Germania,iar ventilatia i-a fost efecuata manual de catre Dl Doctor Cirstoveanu.
As vrea sa o sfatuiesc si eu pe Laura ca cea mai buna varianta e sa plece din tara.
O sa va mai tin la curent!
Am uitat sa va spun ca am reusit sa obtinem formularul E112 exact saptamana asta (joi),nu aveam nici o speranta dar spre mirarea mea am intalnit niste oameni super de treaba.

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #26 : Noiembrie 02, 2008, 09:33:13 p.m. »
Bravo Dana!

Ce mult ma bucur ca ati reusit sa obtineti formularul, deci pana la urma se poate si in Bucuresti!!!
Cred ca ati avut mari emotii cu aceasta plecare. Au ajuns cu bine? Ce vesti ai de la ei?
Ce vesti bune ne-ai dat, weekendul acesta m-am gandit de multe ori sa te sun, dar am fost la serviciu si bineinteles ca m-am luat cu altele.
Va pupam si ii dorim Alexandrei sanatate multa multa, sa vina acasa sanatoasa si voioasa.

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #27 : Noiembrie 12, 2008, 08:11:15 p.m. »
Va rog sa ne tineti pumnii, maine merg sa obtin forumularul E112 pentru Silviu, iar vineri plecam in Germania pentru a doua operatie!
Multumim !

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #28 : Noiembrie 17, 2008, 07:46:13 p.m. »
Buna seara,

ieri am ajuns mult prea tarziu acasa si eram foarte obosita, asa ca n-am mai intrat pe forum.
Joi am reusit sa obtin formularul E112, vineri am plecat spre Germania, iar astazi i s-a facut cateter lui Silviu, deocamdata atat stiu, astept mesaj de la mama lui Silviu pentru mai multe detalii. Operatia urma sa fie programata dupa rezultatele obtinute la cateter, probabil ca maine vom sti mai multe.
Silviu e in forma si sunt convinsa ca totul va decurge bine si in scurt timp puiul mic se va intoarce acasa.
Mai erau acolo doi copilasi operati, un bebelus de 14 zile din Pitesti si Alexandra, fetita Danei, duminica viitoare va merge inca un baietel din Constanta pentru operatie. Ma bucur ca parintii, o parte dintre ei, nu mai stau in tara sa astepte minuni, ci isi iau copii si merg la Dl. Doctor Sandica. Pacat ca nu avem o clinica unde sa fie operati acesti micuti, sper ca in cativa ani sa exista si aici o clinica unde copii sa fie operati fara probleme si cu rezultate foarte bune.
Trebuie sa se exercite o presiune undeva acolo sus pentru a avea aceasta clinica, dar singura nu pot. Vad ca forumul este foarte citit, aceia dintre voi care cititi, va puteti spune parerea despre problemele din sistemul medical, despre lipsa unei astfel de clinici, nu as vrea doar sa cititi povestile terminate cu happy-end, trebuie sa ne gandim ca in acest moment probabil ca exista un copil care necesita o interventie de urgenta, dar din pacate nu are unde si cine sa o faca.

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #29 : Noiembrie 20, 2008, 08:27:59 p.m. »
Maine este o zi importanta pentru Silviu, va fi operat a doua oara.
Va dau mai multe detalii dupa operatie.