Autor Subiect: Sa ne cunoastem (12)  (Citit de 95746 ori)

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
R?spuns: Sa ne cunoastem (12)
« Răspuns #45 : Septembrie 16, 2011, 11:04:26 a.m. »
Alina, este wireless la pensiune. Trebuie sa vorbiti cu baiatul doamnei sa va faca setarile.
Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

cristinaguta10@yahoo.com

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 42
    • Vezi Profilul
« Răspuns #46 : Septembrie 16, 2011, 11:06:36 a.m. »
Buna fetelor!
Laura ma bucur mult sa aud ca te-ai intors cu bine. Ieri am fost si eu la d-na dr. Muntean pentru reevaluarea de 32 de saptamani (am 32 de sapatamani si 3 zile). Din pacate boala a avansat. Am luat ieri legauta si cu dl dr. Nicolescu, care ne-a explicat ca este vorba de 3 operatii, una imediat dupa nastere, a doua la 6 luni, si cea de-a treia la varsta de 3 ani. Din spusele dansului  in jurul varstei de 14-15 ani, va fi nevoie si de un transplant. Asta ramane de vazut.
Chiar acum i-am trimis email si dl dr. Sandica pentru a primi programarea sa nasc acolo. In urmatoarele 5 minute mi-a si trimis mail sa ii trimit datele de contact.
Apropo de cateva zile s-a schimbat ceva la legislatie,in sensul ca pentru copiii care se nasc acolo, imediat dupa nastere, un parinte trebuie sa mearga la Ambasada Romaniei  din Germania pentru a lua cnp-ul copilului, (este undeva la 300 de km de clinica), altfel cei din tara nu mai aproba formularul E112 pentru copil.
Chiar zilele acestea e o mamica acolo care se confrunta cu un asemenea caz, dl dr Nicolescu chiar astepta vesti sa vada ce poate rezolva.
Am si eu nevoie de ajutorul vostru sa ma lamuriti cu cate ceva. Daca merge sotul cu mine, trebuie sa trimit si datele lui? Cam cat este costul pe zi la pensiune? Am nevoie de buletine, sau alte acte traduse si legalizate pentru acolo?
Va multumesc mult si sincer va spun ca discutiile cu voi imi sunt de mare ajutor.

laura_b

• Full Member
  • Mesaje postate: 141
    • Vezi Profilul
« Răspuns #47 : Septembrie 16, 2011, 01:41:19 p.m. »
multumesc mult fetelor pentru gandurile bune!

cristina, iti dau un telefon si te lamuresc imediat cum e cu CNP-ul

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
« Răspuns #48 : Septembrie 16, 2011, 02:15:31 p.m. »
Cristina, se merge la Bonn pentru rezolvarea problemelor cu actele bebelusului. Micuta de care vorbesti a fost operata ieri si este bine. Tot ieri au rezolvat parintii si cu obtinerea actelor.

cristinaguta10@yahoo.com

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #49 : Septembrie 16, 2011, 05:00:03 p.m. »
Multumesc mult pentru raspuns si  ma bucur de micuta ca este bine. Astept si eu programarea de la dl dr. Sandica. Va tin la curent cu ce se mai intampla.

camelia

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Vezi Profilul
« Răspuns #50 : Septembrie 16, 2011, 10:10:57 p.m. »
Cristina, ma regasesc,pina la un punct, in situatia ta.Am platit cazarea pina in ziua in care am nascut, dupa care cheltuielile cu cazarea si micul dejun au fost preluate de catre clinica.Pentru a putea veni in tara cu copilul, a fost necesar sa-i fac titlu de calatorie(care este valabil 1 luna de zile), care se elibereaza de catre Consulatul Roman din Germania, ce are puncte deschise la Bonn,Berlin si Munchen,cel ma apropiat fiind cel de la Bonn.Din maternitate, ti se va da niste  documente care atesta nasterea copilului, ce trebuie depuse la primaria lor, unde veti plati o taxa (20 sau 25 euro,nu ma tin minte).La parterul maternitatii este un birou unde se elibereaza aceste hirtii si puteti vorbi cu ei sa le depuna la primarie, pt ca dureaza citeva zile pina se elibereaza certificatul de nastere german.Peste citeva zile, veti merge la primarie cu actele voastre de identitate(sa aveti si certificatul de casatorie si cele de nastere ale voastre, plus banii de taxa), pt eliberarea certificatului de nastere german cu care veti merge la Bonn.Intr-un orasel(imi scapa numele), la vrea 50 km de BO trebuie apostilat certificatul de nastere, pt a fi recunoscut in Romania-intrebi tot la primarie unde sa apostilezi certificatul.Noua nu ni s-a cerut nicaieri documentele de identitate traduse si legalizate, cu toate ca am mai auzit persoane care au plecat cu ele traduse si legalizate,chiar si apostilate din Romania, insa noi am scutit o cheltuiala destul de mare.Va sfatuiesc sa faceti aceste proceduri cit copilul este in spital, altfel veti fi nevoiti sa mergeti cu el pina la Bonn.Insa, in acelasi timp,rugati-o pe Dna Angela (secretara Dr.Sandica) sa sune la consulat, pt a vedea ce acte mai sint necesare, dupa noua legislatie.(daca se acorda CNP de la Consulat, inseamna ca este posibil sa va elibereze de acolo direct certificat de nastere romanesc si poate nu mai este necesara apostila-alta cheltuiala ). Si aceasta rugaminte poate e bine sa i-o trimiti printr-un mail inainte de a pleca din tara, pentru a sti ce documente trebuie sa pregatesti)Si inca ceva, sa nu uiti sa iei cu tine si poza copilului, poza facuta in spital(la Herz, nu la maternitate), dupa nastere, de catre un fotograf de-al lor, cu dimensiuni standard.Oricum, in ultimul timp, vad ca tot mai multe persoane de la noi nasc acolo, asa ca Dna Angela,probabil,este la curent cu tot "mersul" documentelor.
Sarcina usoara in continuare, natere usoara, multa bafta si sanatate atit voua cit si viitorului bebelus.

cristinaguta10@yahoo.com

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #51 : Septembrie 17, 2011, 04:00:11 p.m. »
Multumesc mult Camelia pentru explicatii.Ieri mi-a cerut dl dr datele necesare pentru a-mi face programarea. Apropo, cam in cat timp v-a trimis dl dr Sandica, aceasta programare?
In functie de ea, voi incerca sa iau bilete de avion, si va voi mai intreba ce sa iau la mine, ca sa fiu cat de cat pregatita.
Multumesc mult!

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434
    • Vezi Profilul
« Răspuns #52 : Septembrie 17, 2011, 05:26:25 p.m. »
Nici nu stiti ce ma bucurea vestile de pe forum ,incet ,incet copiii par sa isi revina si sa devina niste oameni normali ,pe care sa nu ii arate nimeni cu degetul catalogandu-i BOLNAVI  {pacat ca nu pot spune si eu acelasi lucru} ,dar ne vom descurca cu siguranta

azi este un an de cand am plecat in germania ,as pleca daca as putea definitiv fara sa ma mai gandesc la restul ,numai ca sa fim din nou tratati ca niste OAMENI  ,nu ca niste animale ,acolo m-as simti in siguranta
                asteptam primavara ca sa mergem din nou la control ,chiar daca voi cheltui din nou 1000 euro pe RMN,ECO<EKG     sa stiti ca MERITA

Copiii nostri merita orice sacrificiu

va doresc sanatate

meme

• Full Member
  • Mesaje postate: 116
    • Vezi Profilul
« Răspuns #53 : Septembrie 18, 2011, 10:38:36 a.m. »
Cristina ai grija cu avionul. intereseazate pana cand te primesc sa zbori. stiu ca exista o limita pana la care se accepta femeile insarcinate la bordul avionului si oricum nu cred ca este mai mare de 7 luni. cred ca va trebui sa va faceti planuri de calatorie cu masina.

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #54 : Septembrie 18, 2011, 06:51:34 p.m. »
Eu stiu ca te accepta pana in saptamana 26. Dupa, daca ai burtica mica si pe raspunderea ta, incerci. Calatoria cu masina dureaza cam trei zile (daca faci doua nopti oprire si mergi relaxat).

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #55 : Septembrie 18, 2011, 07:28:25 p.m. »
Fetelor, daca este cineva care are are nevoie de Aptamil pentru bebelusi pana in 6 luni...am 4 cutii. le trimit oriunde in tara. Nu as vrea sa le arunc....

codrutzu24

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
« Răspuns #56 : Septembrie 18, 2011, 08:33:02 p.m. »
buna fetelor , chiar daca nu scriu , citesc forumul atunci cand imi permite timpul intre gradi, recuperare si meditatii,; am fost si noi plecati vreo 3 sapt si inc nu ne-am revenit, dar incet incet ne intram pe fagas. va pup multa multa sanatate piticilor. dak sta cineva in bucuresti pe langa ior si vrea sa stam de vb, cu mare placere , eu ies in fiecare seara  si ne putem intalni;Noapte bunica

mateiut

• Full Member
  • Mesaje postate: 131
    • Vezi Profilul
« Răspuns #57 : Septembrie 19, 2011, 03:43:28 p.m. »
Am primit programarea pentru data de 5 decembrie.Mai merge cineva atunci?

cristinaguta10@yahoo.com

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #58 : Septembrie 19, 2011, 09:00:29 p.m. »
Buna fetelor, multumesc pentru informatiile primite. As vrea sa va intreb in cat timp ati primit voi programarea pentru nastere? I-am scis d-lui dr. vineri, mi-a raspuns in max 5 minute cerandu-mi datele de identitate pentru programare. Acum astept invitatia de la dumnealui pentru a putea face formularul la CAS. Voi in cat timp ati primit programarea? Stau  ca pe ace, pentru ca deja sunt in 33 de saptamani.

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #59 : Septembrie 19, 2011, 09:54:28 p.m. »
Cristina, nu stiu sa iti raspund la intrebare, insa pot sa iti spun sa stai linistita. Dl dr iti va raspunde in timp util, astfel incat sa ai vreme la dispozitie pentru a te pregati. Pana atunci ai grija de tine si de bebe. Ce este? cu roz sau cu bleu:)? Sa ai o sarcina usoara in continuare.