Autor Subiect: Fiti demni si mandri ca sunteti romani!  (Citit de 4118 ori)

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
Fiti demni si mandri ca sunteti romani!
« : Septembrie 26, 2011, 02:20:30 p.m. »
Am aflat zilele trecute (de la un alt parinte), ca unii dintre voi dupa ce ati ajuns in Bad Oeynhausen, "uitati" pentru ce ati ajuns acolo.
Probabil dupa ce ajungeti la clinica, va linistiti, ati ajuns la cel mai bun chirurg, va simtiti in siguranta, va inteleg, dar ...

Va rog sa apreciati si sa respectati ceea ce Dl. Dr. Sandica a reusit sa obtina pentru voi, parintii din Romania.

In 2008 cand am ajuns in Bad Oeynhausen pentru operatia nepotelului meu, am platit transportul dus-intors de la aeroport la clinica, am stat la hotel si am platit cazarea, nu aveam facilitatile de acum, sunt sigura ca s-au facut eforturi pentru voi, pentru romanii pe care Dl.Dr. Sandica nu i-a uitat, ba chiar le intinde intotdeauna o mana de ajutor.
Ma doare sa aud ca aveti un comportament nu tocmai civilizat, ca la pensiunea Sonntag unii dintre voi va simtiti ca in vacanta (gratare, muzica, vizionari de meciuri) fara a pastra linistea, ma doare sa aud ca la McDonald Haus, unii dintre voi nu respecta cele cateva reguli de bun simt, adica sa-si curete camera cand pleca de acolo.
Am inteles ca acum micul dejun de la pensiune costa, pana acum fiind gratuit, am inteles ca pompele de san costa, pana acum fiind gratuite, oare de ce?
D-nei Sonntag ii vor pleca ceilalti clienti, oamenii in varsta care erau cazati la dansa nu vor sta in zgomote si agitatie, nu cred ca este in regula ceea ce se intimpla, ce spuneti despre aceasta situatie?
V-ati gandit la urmarile comportamentului vostru, la ceilalti parinti care vor ajunge acolo dupa voi?
Ceea ce s-a obtinut si realizat pentru voi este de nepretuit, niciunde in alt oras sau clinica parintii nu au atatea facilitati, nu e pacat sa le pierdem?
Daca il respectati pe Dl.Dr. Sandica si clinica unde dansul face minuni cu inimioarele copiilor vostri, daca nu gasiti cuvinte de multumire pentru dansul, va rog sa va revizuiti comportamentul.
Suna cam dur mesajul meu, dar am fost socata cand am auzit ce sa intimpla.
Va rog sa aratati lumii ca suntem altfel si nu cum am fost mereu catalogati de tarile vestice.
Sper sa aud numai vesti bune despre parintii din Romania.

http://www.facebook.com/groups/172684166113607/
« Ultima Modificare: Septembrie 26, 2011, 04:24:44 p.m. de nicoleta »

liviams

• Full Member
  • Mesaje postate: 238
    • Vezi Profilul
R?spuns: Fiti demni si mandri ca sunteti romani!
« Răspuns #1 : Septembrie 26, 2011, 03:48:31 p.m. »
este foarte urat ce ne spui Nicoleta!
Dar, din pacate sunt asa de multi confrati de-ai nostri care chiar nu pot sa-si lase proastele obiceiuri acasa si nu-si dau seama cat rau pot produce! Dar oare acesti''oameni''care se comporta asa, se gandesc vre-un moment ca poate vor mai fi nevoiti chiar ei sa ajunga in acele locuri?
Este dureros, pentru ca aceste lucruri pot sa faca rau multora si mai ales, ar putea sa-l afecteze si pe d-nul dr. Sandica!
Ar fi bine daca cei care urmeaza sa mearga in Bad ar putea sa ne spuna ce se mai intampla!
Speram sa nu se mai repete astfel de manifestari si cei care merg acolo sa-si revizuiasca comportamentul !
Cred ca e nevoie de putin respect fata cei ce incearca sa cladeasca ceva frumos pentru copilasii nostri!
« Ultima Modificare: Septembrie 26, 2011, 03:49:25 p.m. de liviams »

laura_b

• Full Member
  • Mesaje postate: 141
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Septembrie 26, 2011, 05:01:39 p.m. »
foarte bine ai punctat Nicoleta. desi marea majoritate a romanilor care ajung acolo sunt oameni cu suflet si cu bun simt , din pacate exista si oameni care uita pentru ce merg acolo si nu apreciaza facilitatile care li se pun la dispozitie. Poate daca li se vor da avertismente sau vor fi pusi la plata pentru daunele produse vor invata ceva din asta. pacat ca tot ce s-a construit pana acum sa se darame. pacat ca DlDr Sandica se lupta pentru vietile atator micuti, pune suflet in fiecare copil fara a face diferente, ca sa vina anumiti oameni si sa strice tot.
Acum nu spune nimeni sa nu stai seara la povesti cu celelalte familii cazate la pensiune sau la RonaldMcDonald dar totul sa se faca cu bun simt fara a deranja pe ceilalti. Pana la urma sunt lucruri de bun simt: sa nu faci galagie seara, sa lasi camera in ordine, sa nu furi cum am citit ceea ce a relata Andreea si Magda, sa nu strici lucruri fara sa le platesti etc

Sper ca acest mesaj sa ajunga acolo unde trebuie desi sunt constienta ca exista si parinti care ajung acolo fara a citi acest site sau pagina de FB. poate un regulament  despre ce ai voie si ce nu ar fi binevenit, desi repet unele lucruri tin de bun simt, de coloana vertebrala a fiecaruia.

soli

• Vizitator
« Răspuns #3 : Octombrie 02, 2011, 10:22:45 a.m. »
buna fetelor, nicoleta , bunul simtz nu tine neaparat de nationalitate , si la Munchen au fost asemenea cazuri , nu intotdeauna romani .
de retinut si faptul ca nemtii sunt meticulosi si si noteaza in dreptul listei de oaspeti cine a creat incidentele. va asigur ca nu va mai exista o ``data viitoare ``pentru acesti parinti ,si vor fi obligati sa se cazeze la hotel. respectul pentru ce simte cel de langa tine , care are uneori nopti nedormite de grija copilului din spital , politetea fata de oricare din cei cu care imparti acelasi spatiu la bucatarie sau in camera de joaca , sunt doar reguli de bun simt , pe care unele natii e adevarat le cultiva innascut . sunt sigura ca dl Doctor isi trateaza micii pacienti la fel , cu aceeasi grija , indiferent de nationalitate .
 fiind roman insa , si cunoscand cu totii cat se zbate sa aduca copiii acolo , ar fi cazul sa nu aruncati o umbra peste activitatea acestui om care da copiilor vostri o sansa la viatza . nicoleta , mi se pare de prost gust sa faci un set de reguli pentru parintii care pleaca , totusi subiectul acesta ar trebui mutat impreuna cu celelalte  legate de formalitati si spitalizarea la bad . ca sa se vada .

o zi buna ! 

IoanaR

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 22
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Martie 28, 2012, 12:16:23 a.m. »
Draga Nicoleta,

Fiind noua pe forum abia acum il rasfoiesc ca sa spun asa. Noi vom pleca luna viitoare la operatie. Credeam ca sunt doar zvonuri ceea ce am auzit dar am gasit mesajul tau si tot ce pot sa spun este ca m-a intristat sa mi se confirme ce auzisem.

Pacat ca unii oameni uita cand ajung acolo scopul pentru care au ajuns acolo dar mai ales pacat ca prin ceea ce fac nu ii arata respect Domnului Doctor Sandica.

Eu nu consider ca ai impus un set de reguli ci mi se pare foarte bine ca ai enumerat anumite lucruri pentru ca toata lumea sa stie ca daca uitam sa fim oameni cu cine este om cu noi...avem numai de pierdut...iar in acest caz, in detrimentul copiiilor nostri.

Jos palaria pentru mesaj.

O seara frumoasa,

Oana
Oana Raduta