Autor Subiect: Dr. Eugen Sandica - erou sau inger?!  (Citit de 6758 ori)

Dragos R.

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Dr. Eugen Sandica - erou sau inger?!
« : Noiembrie 02, 2011, 01:25:06 p.m. »
Dr. Eugen Sandica - erou sau inger?!

Luni, in data de 07.03.2011 la ora 13.13 in Cluj-Napoca, la Spitalul de Ginecologie 1 a venit pe lume Alexandru, al doilea copilas al nostru. A fost o zi dificila, o zi in care nu ne-am putut bucura pe deplin de acest moment, eveniment care ar fi trebuit sa fie printre cele mai frumoase clipe din viata. De ce? Cu o saptamana inainte, in data de 28.02.2011, in urma mai multor consultatii am primit o veste, care ne-a schimbat viata; aceea ca Alexandru suferea de o malformatie cardiaca, iar sansele lui de a ramane in viata la nastere sunt extrem de scazute (sau chiar nule dupa unii doctori).
A urmat o saptamana cumplita, in care nu stiam ce sa facem, unde sa mergem, ne puneam des intrebarea "De ce?!".
Probabil din cauza acestei vesti cumplite, sotia mea l-a nascut prematur pe Alex, la 36 saptamani. Am incercat sa ne continuam viata, gandindu-ne ca se va implini un miracol, ca doctorii se inseala, ca nu au dat un diagnostic corect, etc..., iar, daca este asa cum ne-au anuntat ei, nu puteam face nimic. Nu am primit nicio indrumare sau un sfat pozitiv de la doctori cu privire la sansa pe care ar putea sa o aiba copilul nostru, daca ar fi operat la o alta clinica, din strainatate, desi acestia cunosteau acest lucru. E greu cand vrei sa faci ceva, sa schimbi ceva, dar nu sti incotro sa te indrepti, nu poti sau nu tine de tine..., si astepti sa vezi ce se intampla. Vrei sa vina clipa aceea, dar cand stii ce te asteapta...
Au aparut incurajarile si sustinerea din partea familiei, a prietenilor, lucruri care te ajuta sa lupti, sa mergi mai departe. Iar cu credinta si incredere in Dumnezeu, miracolul s-a produs: spre surprinderea medicilor, la nastere, Alex s-a comportat ca si un copil sanatos, insa diagnosticul a ramas aproape acelasi, atrezie de valva tricuspida, ventriculul drept fiind nedezvoltat suficient.
Dupa o saptamana cu multe intamplari ciudate prin spitalele romanesti, in care nu erai incurajat deloc, si ti se spunea mereu ca nu prea este de facut mai nimic, doar sa asteptam pana la 3-6 luni pentru a se interveni chirurgical, am hotarat sa plecam in Germania, la o clinica specializata pe astfel de probleme de inima din Bad Oeynhausen, unde directorul departamentului de chirurgie congenitala, este un roman, Dr. Eugen Sandica, un om modest si cu suflet mare. (detalii pe www.malformatiicardiace.ro) I-am transmis diagnosticul si ne-a raspuns prompt ca ne asteapta la clinica pentru a-l putea ajuta pe Alex.
Intrun sfarsit, dupa rezolvarea tuturor actelor, urma sa zburam cu un avion sanitar spre Dortmund, avion care s-a defectat in drum spre Cluj (s-a depresurizat), iar tara noastra "draga"  neavand in dotare un asemenea avion special, am apelat la o companie aeriana din Germania care ne-a trimis avionul sanitar necesar pentru a ajunge in siguranta la clinica. Si am ajuns la timp... Daca ramaneam in tara, nu stiu daca mai rezista Alex...
Ne bucuram ca am avut posibilitatea de a pleca la clinica din Germania, posibilitate care, din pacate nu toata lumea o are...
Cat despre clinica, departamentul condus de directorul Dr. Sandica, personalul si conditiile existente intr-o tara cu adevarat dezvoltata, doar cuvinte de lauda; Ireprosabil. Nu exista portari si femei de serviciu, care sa urle la tine, doctori si asistente incruntati care sa astepte atentii. Nu! Toata lumea isi face datoria, iti explica cu zambetul pe buze si te incuraja. Ne-am simtit mult mai linistiti, chiar daca a urmat o operatie foarte dificila, pe cord deschis. Operatie, care datorita Dr. Eugen Sandica a fost un succes. Dumnezeu prin mainile acestui "mare" om face minuni. Sa operezi 4-5 ore la o inimioare cat un varf de deget ... nu este un lucru deloc simplu.
In doar 5 zile am "avansat" de la terapie intensiva la salon. A fost o bucurie mare. Pe zi ce trece Alex era tot mai bine, scapa de perfuzii si de toate "cablurile" din jurul sau. Sarbatoarea mai mare a fost cand am fost anuntati ca vom putea merge spre casa, unde ne astepta baietelul nostru mai mare, familiile noastre si prietenii.
Pe data de 31.03.2011 am ajuns si noi acasa, cu totii. A fost o luna de zile ... extrem de grea.
Am trecut cu bine si de cea de-a doua interventie chirurgicala necesara, care a fost efectuata la data de 07.09.2011, cand Alex avea 6 luni. Am fost mult mai linistiti decat la prima operatie, deoarece stiam ca fiul nostru este "pe maini bune" si Dr. Sandica va avea grija de el.
Acum ne bucuram de acesti copii minunati. Alex are aproape opt luni si se simte bine. Este un copil cuminte, linistit si foarte puternic. Pentru el va mai urma inca o interventii chirurgicale la fel de dificila, la aproximativ 3-4 anisori, dar suntem increzatori ca va trece cu bine si de acest obstacol al vietii.
Multumim lui Dumnezeu, Dr. Eugen Sandica, familiei si celor care au fost alaturi de noi in aceasta perioada grea, ne-au incurajat si ne-au ridicat sa putem merge mai departe.
Vreau sa-i multumesc, din nou, Dr. Sandica pentru ce a facut fiului nostru, dar si pentru ceilalti copilasi si parinti. Nu cred ca exista atatea cuvinte de multumire pe cat merita acest om minunat, care are mentalitatea si profesionalismul german si sufletul de roman. Este dedicat meseriei, si il intalnesti in clinica de dimineata de la 7 pana seara tarziu, de multe ori si dupa ora 9 si in zilele de weekend. Tot respectul pentru ceea ce face. Alex s-a nascut o data in Romania si de doua ori in Germania.
Potrivit Dictionarului explicativ roman, erou este acea persoana "?nzestrata cu puteri supraomene?ti sau celebra prin faptele sale deosebite" sau, un om "deosebit prin calit??ile sale morale ?i prin ac?iunile sale, care se distinge ?n mod special ?ntr-un anumit domeniu". Dl. Doctor Eugen Sandica se incadreaza perfect in aceste definitii, fiind 100% dedicat salvarii vietii copilasilor, si ai sprijinul sau neconditionat, facand totul din suflet. De aceea este un erou... si un inger !

madalina_alex

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 26
    • Vezi Profilul
R?spuns: Dr. Eugen Sandica - erou sau inger?!
« Răspuns #1 : Noiembrie 08, 2011, 07:24:22 p.m. »
inca un Alex salvat de domnul doctor! ;)
va dorim multa sanatate pentru cei doi copii! cat despre domnul doctor, cuvintele sunt intotdeauna insuficiente!

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Noiembrie 19, 2011, 06:56:24 p.m. »
nu ma mai mira deloc ceea ce citesc ,doar ma bucura ca acesti copii ajung unde trebuie

va dorim din tot sufletul sanatate

georgicatanase

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Noiembrie 27, 2011, 06:29:00 p.m. »
Ma numesc Vasile Tanase si sunt tatal unui baietel in varsta de 5 ani si jumatate, George Lucian. Pe data de 7 iunie 2006 a aparut pe lume baietelul nostru , lucru care ne-a bucurat enorm pe mine si pe  cei din familia mea. Bucuria insa nu a durat prea mult timp deoarece dupa cateva ore de la nastere am aflat ca baietelul s-a nascut cu o malformatie cardiaca: atrezie de tricuspida, hipoplazie de ventricul drept DSA si DSV. Au urmat zeci de drumuri la spitale: MArie Qurie, Fundeni, Grigore Alexandrescu, Timisoara. La varsta de 5 luni baietelului i s-a facut un cateterism iar dupa aceea am fost trimis de Dl Doctor Stanciu de la Budimex la Spitalul din Targu-Mures. La 11 luni a fost operat pentru prima data urmand ca a doua interventie sa fie programata pentru varsta de 4 ani. In acesti 4 ani, am avut nenumarate drumuri si internari care nu au avut niciun folos. Zeci de drumuri la Targu Mures fara nicio rezolvare, numai anul acesta 2011, am avut 4 internari la Targu Mures. Am vorbit cu Dl Doctor Suciu si mi-a spus ca in tara nu se poate rezolva nimic. Am facut demersurile pentru obtinerea formularului E112, si apoi am reusit sa luam legatura cu Dl Doctor Eugen Sandica, un roman cu un suflet mare, directorul Clinicii din Bad Oyenhausen din Germania. Imediat cum am gasit adresa de mail a Dlui Sandica, am si trimis acestuia un mail in care i-am povestit problemele noastre. Nu a durat decat o singura zi si am primit raspunsul, o veste foarte buna care ne-a bucurat pe toti si ne-a mai linistit. Dl Sandica ne trimisese acceptul de a ne trata la clinica Dumnealui, ba chiar mai mult ne precizase si data la care ne astepta in Germania. Pe data de 10 octombrie am zburat spre Germania. In aeroportul din Dortmund ne astepta o masina care ne-a dus direct la clinica. Dupa atatea drumuri in Romania parca nu ne venea sa credem cum suntem primiti aici.  Dupa ce ni s-au luat analize atat baietelului cat si noua parintilor, am fost dusi cu masina la pensiune. Dupa doua zile ne-a sunat Dl Doctor sa ne pregatim de internare. Pe data de 13 octombrie ni s-a facut cateterismul iar pe data de 14, De Sf Parascheva, Georgica a fost operat. Operatia a durat de la 7 dimineata pana la ora 13. Au fost 6 ore in care viata lui Georgica a fost in mainile Dlui Doctor Sandica. Ne-am rugat la Dumnezeu ca totul sa fie bine si multumim ca asa a si fost. Dl Doctor Sandica este un om modest dar de o mare valoare, care isi practica meseria cu profesionalism fara a astepta ceva in schimb. Tinem pe aceasta cale sa ii multumim din suflet pentru tot ce a facut pentru copilul nostru, practic, Georgica s-a nascut pentru a doua oara , a primit sansa la o noua viata datorita Dlui Doctor Eugen Sandica.  Dupa operatie, in fiecare zi aveam voie sa stam cu el aproape toata ziua in terapie, lucru care la noi in tara este imposibil. Personalul clinicii,rezumat doar la asistenti si medici,fara portari, infirmiere si femei de serviciu care la noi in tara sunt nelipsiti, toti isi faceau meseria fara a astepta atentii. Serviciile medicale oferite si personalul clinicii pot fi descrise printru-n singur cuvant: IREPROSABIL. La ora 4 dupa amiaza, Dl Doctor fiind in alta operatie, ne-a vizitat asistenta D-lui Sandica, Dna Asistent Chirurg Ana Matei care ne-a adus la cunostinta modul in care a decurs operatia si care pe toata durata spitalizarii a fost alaturi de noi si ne-a oferit de fiecare data ajutorul.  Dupa 8 ore de la operatie a fost detubat iar dupa 5 zile de terapie a fost dus in salon. Si aici am fost placut surprinsi de serviciile si atentia cu care am fost tratati. In salon am gasit: haine, pampers, lenjerie, prosoape, practic nu-ti trebuie nimic de acasa, noi fiind obisnuiti de cate ori mergeam la Targu Mures sa luam de la periuta de dinti si pana la lighean si hartie igienica. Nu a fost nimeni dintre angajatii clinicii care sa tipe la noi sau macar sa arunce o privire incruntata, toata lumea era draguta si cu atentia indreptata catre noi, pacientul fiind in centrul atentiei, fara a se astepta sa i se ofere mici atentii in schimbul ajutorului oferit. Pe palier exista un loc de joaca pentru copii, unde puteai servi chiar si masa, nu neaparat la sala de mese. Meniul oferit era in functie de dorintele pe care le aveai. Dupa 3 saptamani Dl Doctor Sandica a hotarat ca putem merge acasa. Ne-am bucurat enorm la aflarea acestei vesti. Ii multumim lui Dumnezeu ca ne-a indreptat pasii catre Dl Dr. Eugen Sandica, un adevarat inger si erou, care cu profesionalismul si bunatatea de care a dat dovada, a facut minuni si i-a dat fiului nostru o noua sansa la viata. Multumim inca o data Dlui Doctor Sandica, D-nei Asistente Chirurg Ana Matei, sa le dea Dumnezeu multa sanatate, putere de munca si viata lunga sa poata oferi si altor copii sansa pe care ne-a oferit-o noua.
Dragi parinti care aveti copii cu probleme cardiace, nu ezitati sa luati legatura cu Dl Doctor Sandica, solicitati formularul E112 (S2) de la Casa Judeteana de Sanatate sau contactati-l pe Dl Doctor Alin Nicolescu de la Spitalul Fundeni (Et.7, Pediatrie, Bucuresti)n-o sa va vina sa credeti cu cata usurinta se rezolva problemele in strainatate.
Mult noroc si sa auzim numai de bine. Pentru eventuale nelamuriri nu ezitati sa ma contactati. vasile_tanase2001@yahoo.com sau la telefon 0767771436

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Ianuarie 06, 2012, 08:03:23 p.m. »
BUN VENIT PE FORUM ,SUNT MULTI CEI CARE AJUNG ACOLO  SI CITESC ACESTE RANDURI DIN UMBRA
CRED CA SUNT BINEVENITE POVESTILE DE VIATA ALE TUTUROR

AI MARE DREPTATE CAND SCRII CA TOT PERSONALUL DIN SPITAL S-A PURTAT
IREPROSABIL

VA DORIM MULTA SANATATE