Autor Subiect: Stenoza aortica moderata/stransa  (Citit de 4854 ori)

Monica Tica

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
Stenoza aortica moderata/stransa
« : Februarie 14, 2014, 07:17:31 p.m. »
Sunt mamica unui baietel de 3 luni jumatate care a fost diagnosticat la 4 zile de la nastere cu urmatoarele:
1. Bicuspidie aortica
2. Stenoza aortica moderata
3. Regurgitare aortica usoara
4. HVS usoara(septala)
5. Ectazie aortica ascendenta
6. Fara HTP semnificativa

Am tot cautat cate ceva despre boala lui, dar prea multe nu am gasit.
Mergem in fiecare luna la reevaluare, iar pana acum nu s-a modificat nimic.

va rog, daca aveti ceva informatiii despre aceste boli, recomandari, medici, interventii sa--mi raspundeti.

Este foarte greu, pt ca nimeni nu mi-a spus exact ce e de facut. Medicii la care am fost pana acum, ne-au spus ca e prea mic pt operatie si ca trebuie sa asteptam sa creasca sau sa se inrautateasca.

Copilul s-a dezvoltat normal, este energic, ca orice copil sanatos.

As vrea sa pot face ceva acum, cat este ok, decat sa astept sa se intample ceva.

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
Re: Stenoza aortica moderata/stransa
« Răspuns #1 : Februarie 15, 2014, 10:36:37 a.m. »
Buna Monica,
Ai trimis un mail domnului Dr. Sandica? Eu asa as face, daca dansul ar spune ca trebuie asteptat sa mai creasca puiul mic, as astepta, dar poate trebuie operat acum si trebuie sa va mobilizati. Opinia domnului doctor e cea mai important a, crede-ma.
De unde sunteti si la ce medici mergeti?

cora

• Full Member
  • Mesaje postate: 101
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Februarie 20, 2014, 02:29:50 p.m. »
Buna,Monica!Baiatul meu a avut stenoza aortica,bicuspidie aortica.A fost operat la varsta de 17 ani de Dl.Dr.Sandica Eugen,iar acum,e foarte bine.Nu pot sa iti spun cand poate fi operat,depinde de la caz la caz,cat de repede avanseaza boala.Aceasta ti-o pot spune doar doctorii,in urma controalelor.Daca ai intrebari,despre cum a fost pana si dupa operatie,cu drag iti raspund,daca pot.Multa sanatate !

Monica Tica

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Februarie 21, 2014, 09:33:40 a.m. »
Buna Monica,
Ai trimis un mail domnului Dr. Sandica? Eu asa as face, daca dansul ar spune ca trebuie asteptat sa mai creasca puiul mic, as astepta, dar poate trebuie operat acum si trebuie sa va mobilizati. Opinia domnului doctor e cea mai important a, crede-ma.
De unde sunteti si la ce medici mergeti?

I-am trimis dl doctor mail, dar nu am primit niciun raspuns. O sa mai incerc.
Suntem din Bucuresti si mergem la dl doctor Alin Nicolescu pt ca la el am fost trimisi de la inceput. Am mai incercat si la dna doctor Ghiorghiu Ioana.

imi poti recomanda si alti doctori?

Multumesc pt raspuns

Monica Tica

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Februarie 21, 2014, 09:36:01 a.m. »
Buna,Monica!Baiatul meu a avut stenoza aortica,bicuspidie aortica.A fost operat la varsta de 17 ani de Dl.Dr.Sandica Eugen,iar acum,e foarte bine.Nu pot sa iti spun cand poate fi operat,depinde de la caz la caz,cat de repede avanseaza boala.Aceasta ti-o pot spune doar doctorii,in urma controalelor.Daca ai intrebari,despre cum a fost pana si dupa operatie,cu drag iti raspund,daca pot.Multa sanatate !

Buna Cora,

Am multe intrebari :)
Cum se simte baiatul si cum i-ati descoperit problemele?
Ati mai fost si la alti medici?
Ce fel de operatie i-au facut si cat a costat?

Noi incercam sa ne pregatim pt operatie, dar nici macar nu stim de unde sa incepem

cora

• Full Member
  • Mesaje postate: 101
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Februarie 21, 2014, 03:10:17 p.m. »
Buna,Monica!Alex,se simte foarte bine acum,dar inainte de operatie,obosea foarte tare si avea stari de rau,mai tot timpul.De la nastere,ni s-a spus ca are probleme la inima,dar nu un diagnostic clar,doar ca s-ar putea sa aiba un suflu,ca s-ar auzi o a doua bataie in plus,a inimii....Abia la varsta de 7 ani ni s-a dat diagnosticul de stenoza aortica,la Fundeni,de catre Dr.Ghioncel,apoi am mers la Cluj,la Institutul Inimii,la dr.Oprita,care ne-a pus acelasi diagnostic si unde am mers cativa ani la control,apoi ne-am programat la o clinica privata,la noi,in Campina,unde am dat de Dr.Nicolescu,care ne-a trimis in Germania,la Dl.Dr.Sandica.Aici ,i s-a pus proteza de valva aorta,deoarece,valva era foarte calcificata si nu s-a mai putut remodela.Oricum,am ajuns exact la limita.In tara,ne tot amanau cu operatia,ca se poate mai tarziu,iar Dl.Dr.Sandica ne-a spus ca daca mai intarziam cateva luni,nu ar mai fi rezistat si ar fi fost prea tarziu....Operatia nu a costat nimic,pentru ca am mers cu formularul E112.Asa se numea atunci.Acum,cred ca S2.Daca mai ai intrebari,iti raspund cu cea mai mare placere.Multa sanatate !!!

Monicaanamaria

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Februarie 08, 2017, 04:41:33 p.m. »
Dragi mamici ( Cora si Monica), am citit ca voi ati avut copilasii cu bicuspidie aortica. Va rog mult sa imi impartasiti si mie din experienta voastra.