Autor Subiect: Malformatii congenitale  (Citit de 3693 ori)

elisabeth12

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Malformatii congenitale
« : Februarie 07, 2012, 03:21:24 p.m. »
Buna ziua, incepand cu Ianuarie 2012 se va practica in premiera in Romania intr-un spital privat (Delta Hospital) din Bucuresti o interventie minim invaziva (fara operatie) pentru corectarea defectelor septale atriale si ventriculare. Aceasta procedura consta in introducerea pe cale arteriala (punctie) a unei "umbrele" care inchide defectul permanent si este efectuata de catre o echipa specializata si renumita de la spitalul C.C Iliescu, Fundeni sub indrumarea unuia dintre cei mai experimentati si renumiti medici cardiologi interventionisti pediatri din lume, Prof.Dr. Avraham Lorber. Sper ca aceasta informatie sa va fie de ajutor

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
R?spuns: Malformatii congenitale
« Răspuns #1 : Februarie 07, 2012, 11:31:54 p.m. »
elisabeth, poate ne pui si un link, ne dai mai multe detalii. importante sunt si preturile.
multumim pentru informatie.

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
R?spuns: Malformatii congenitale
« Răspuns #2 : Februarie 07, 2012, 11:46:10 p.m. »
este vorba de MNL Cardiologie
http://www.medicina-interventionala.ro/cardiologie-interventionala/malformatiicongenitale.html

"- RMN deocamdata nu facem pentru ca aparatul din dotarea spitalului este in revizie
- pretul pentru ecografie cardiaca la copil este de 180 lei si pentru ecg 30 lei - acestea fiind efectuate de Dr. Bogdan Popescu
- angiografia, in calitate de metoda de diagnostic asociata coronarografiei costa 3800 lei, acelasi pret avandu-l si cateterismul cardiac"

Vineri vor avea prima interventie la un copil de 3 ani pentru Foramen Ovale Patent. Astfel, malformatiile congenitale precum Defectul Septal Atrial, Defectul Septal Ventricular, Foramen Ovale Patent vor fi tratate minim invaziv, sub control radioscopic, prin astuparea acestor defecte cu dispozitive speciale denumite Amplatzer.

Prof. Dr. Avraham Lorber ? Seful Sectiei de Malformatii Congenitale Med New Life ; Seful Sectiei de cardiologie invaziva si interventionala pediatrica si adulti Spitalul Rambam Medical Center Haifa-Israel.
Dr. Dan Deleanu ? Medic cardiolog interventionist ; Seful Sectiei de Cateterism Cardiac Institutul ?Prof. Dr. C.C. Iliescu? ; Seful Sectiei de Cateterism Cardiac Med New Life.
Asist. Univ. Dr. Bogdan Popescu ? medic cardiolog echocardiografie transesofagiana ; Sef de lucrari cardiologie, UMF ?Carol Davila? Bucuresti.

Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

Gabyi2017

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Re: Malformatii congenitale
« Răspuns #3 : Februarie 20, 2017, 11:15:51 p.m. »
Buna seara ,m n?scut o feti?a cu urm?toarele afec?iuni:                                       
OMFALOCEL TRATAT CONSERVATOR
DEFECT SEPTAL VENTRICULAR PERIMEMBRANOS
ANEVRISM DE SEPT INTERVENTRICULAR
DISFUNC?IE DIASTOLIC? VENTRICUL ST?NG
BLOC MINOR RAM DREPT....
Am fost la Ia?i la doct:Russu Georgina si mi-a prescris :Spironolactona 4mg si Digoxin 0,25g.. Feti?a are o stare relativ buna doar ca nu vrea sa m?n?nce,suge 30g si nu mai vrea , o for?ez cu seringa sau cu linguri?a sa mai m?n?nce si restul de lapte cat ar trebui,fapt pt care nu ia in greutate....are 2,5 luni si are 4200g....am n?scut-o cu 2800g.....Va rog sa imi zice?i ce ?anse are feti?a sa se fac? bine in urma tratamentului sau daca ar trebui sa o operam.....va rog din suflet sa ma sf?tui?i ce sa fac,cum e mai bine....Mi-e frica sa o las si noaptea singura in p?tu?ul ei ca nu cumva sa fac? vreo criza...va Multumesc mult in speran?a ca voi primi un r?spuns de la Dvs.

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 538
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Februarie 21, 2017, 09:55:48 a.m. »
Buna Gabyi2017

Lucrul pe care doresti sa-l stii ti-l poate spune doar un medic. In astfel de cazuri, malformatii cardiace, este de dorit ca medicul sa fi avut  cazuistica cat mai bogata iar in cazul acesta recomandarea mea este ca pe copil sa-l vada Dl doctor Nicolescu. Dansul iti va putea spune daca necesita sau nu interventie.  Aici pe forum gasesti datele de contact.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

Gabyi2017

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Februarie 21, 2017, 11:50:04 a.m. »
Multumesc mult