Autor Subiect: Ajutor pentru Florina  (Citit de 16159 ori)

liviams

• Full Member
  • Mesaje postate: 238
    • Vezi Profilul
R?spuns: Ajutor pentru Florina
« Răspuns #45 : Iulie 25, 2011, 08:12:27 a.m. »
Andreea, m-ai speriat teribil! Credeam ca s-a intamplat ceva cu Florina!
oricum e groaznic tot ce li se intampla.
Doamne ajuta-le!

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
« Răspuns #46 : Iulie 25, 2011, 09:47:29 a.m. »
Florina este bine. Are 10kg. Adica a luat 2kg din luna mai pana acum.

liviams

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #47 : Iulie 25, 2011, 09:53:55 a.m. »
Bravo ei!
O sa incerc zilele acestea sa fac un colet cu lucruri pentru ea si poate si pentru fratiorii ei!
Imi zici unde sa le trimit?

magdaz

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 294
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #48 : Iulie 25, 2011, 10:09:09 a.m. »
Florina este bine. Are 10kg. Adica a luat 2kg din luna mai pana acum.
Felicitari, Florina !
Si Rares a depasit pragul de 10 (a luat aproape un kg de la jumatatea lui mai pana acum  :) ).

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #49 : Iulie 27, 2011, 11:46:29 p.m. »
Livia, cred ca ti-am lasat numarul meu de mobil. Da-mi un semn dupa ora 17.30 si stabilim.....

Multumim mult.

soli

• Vizitator
« Răspuns #50 : Iulie 31, 2011, 01:50:44 a.m. »
Am aflat dintr o discutie cu Andreea aseara ca parintii Florinei sunt la limita disperarii. Furtuna de saptamana trecuta le a zburat acoperisul si a adus casa , si ea intr un stadiu de inceput de constructie , la NELOCUIBIL  . Oameni astia nu au cum sa se descurce, un copil ca Florina , ca oricare dintre copiii vostriii, necesita ingrijire permanenta . taticul e in indemnizatie , si face diverse munci sezoniere ca sa mai scoata un ban . acest barbat simplu de la tara a ales sa creasca impreuna cu Iulia  si copiii lor si unul dintre baietii iuliei din prima casatorie. sunt niste oameni muncitori ,dar pe iulia florina o tine in casa . nu are ajutor de la parinti , mama iuliei e batrana , iar soacra e genul care le taie lumina cand nu i place ceva ,lumina la care ei sunt racordati de cand au ridicat constructia . Florina are nevoie de lumina , de baita , de caldura in lunile care vor veni. Faceti cunoscut apelul andreei de pe blogul florinei !!! au estimat daunele si Andreea stie mai bine , Andreea se zbuciuma sa le gaseasca un sponsor , nu cred ca au sanse la imprumut bancar , si nu cred ca s au gandit vreodata sa isi asigure locuinta abia inceputa .

Florina are nevoie de camarutza ei , de loc ushor de igienizat , stau toti patru-  cinci intr o camera . !!

AU NEVOIE DE AJUTOR :  va rog sa i ajutati sau sa i invatati cum sa  se ajute singuri , stiu ca vor gasi o cale , iulia este o leoaica si stie sa lupte pentru puii ei .

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #51 : Septembrie 14, 2011, 12:30:17 a.m. »
Pe 23 noiembrie Floricica trebuie sa ajunga la HerzCentrum Munchen.

REaduc in atentia voastra bloggul ei....http://ajutorpentruflorina.blogspot.com/

soli

• Vizitator
« Răspuns #52 : Decembrie 14, 2011, 08:13:22 p.m. »
  Mara . Florina a ajuns pe 22 noiembrie la Munchen , pentru ca initial mcdonalds nu avea o camera disponibila pt ele , am fost de acord sa vina la noi . intr un mail dinaintea sosirii lor spitalul mentiona posiibilitatea unei camere , si am decis ca , daca e sa faca rmn , pentru fete e mai bine sa stea acolo ., aproape de spital , in conditiile in care iulia nu stie cum sa ajunga dintr un punct in altul iar programul nostru e supraincarcat .

In ziua in care s au prezentat la consult a reiesit ca rmn ul nu fusese programat , desi spitalul a trimis catre  Andreea , via dna  Vasilescu , cerere de confirmare a acceptarii rmn si a modalitatii de plata . la acest email nu a raspuns nimeni . Florina a venit la munchen cu programarea facuta de mine si nu cu cea cu care ar fi trebuit sa vina si care sa includa programarea exacta a rmn. De unde am dedus ca Andreea nu poate sa comunice cu spitalul . Probabil nu vorbeste suficient limba engleza . M as fi asteptat sa nu accepte aceasta responsabilitate si sa recunoasca ce o depaseste ,dat fiind ca am avut o lunga corespondenta cu ea .

Florina a venit la Munchen cu bani stransi prin fundatia Mereu Aproape . De asemenea , era de asteptat ca acest lucru sa fie mentionat de Andreea , pe blog si pe subiectele deschise pentru Florina . Eu stiu ca nevoile Florinei sunt mult mai mari decat acea suma , si ca Florina are nevoie de ajutor pe termen lung , pe viata adica . Pe viata are de  venit din sase in sase luni la munchen , iar Iulia trebuie sa invete sa faca aceste lucruri , singura . Sunt sigura ca o va face ,incet incet .

Spitalul de la munchen i a dat  Florinei testerele la pret redus , si coumadinul gratis . desi initial se stabilise invers . Asta pentru ca spitalul decide din cand in cand , ce anume are disponibil . Exista fonduri private din care sunt acoperite aceste cheltuieli , donatii adica , catre spital . Florina si Iulia au nevoie sa faca niste demersuri acasa , din care sa reiasa ca CAS nu le acopera .

Florina locuieste intr o casa in constructie . ?n conditii precare . Modalitatea in care Andreea a continuat campania pentru florina , este una cu greseli de incepator . initial au mers pe nevoia de coagucheck , din momentul in care au primit coagucheckul , ele ar fi trebuit sa mearga pe ceea ce e urgent . In aceasta iarna florina se incalzeste la soba cu lemne , nu are temperatura constanta , pentru ca noaptea se face foarte frig la tara, iulia se trezeste peste noapte sa mai faca un foc. Fumul de soba , nu e cea mai recomandata terapie pentru plamanii ei sensibili . Are o boala cardiaca complexa , si o valva mecanica de reoperat  in jurul varstei de cinci ani .

Andreea , in continuarea campaniei tale , te rog sa mentionezi pe blog , nr de telefon al parintilor florinei ,astfel oricine va dori sa i contacteze si sa i ajute o vor putea face .

Deasemenea , e cazul sa informezi donatoriii fundatiei Mereu Aproape , ca acesti bani pentru florina au ajuns la ea ,si au folosit .

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #53 : Decembrie 15, 2011, 01:58:15 a.m. »
Rodica, iti multumesc pentru atentionari, orice critica o consider constructiva.

Toate actiunile le-am facut din suflet si cu suflet, dar, fiind la inceput, nu le pot stii pe toate. In situatii similare, voi stii ce am de facut.
« Ultima Modificare: Decembrie 15, 2011, 02:11:22 a.m. de Andreea »

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #54 : Decembrie 31, 2011, 06:26:12 p.m. »
Este momentul trecerii intre ani, momentul bilanturilor si al dorintelor.

Anul 2011 a fost pentru Florina si familia ei unul deosebit. Este fetita care - acum zambeste, se joaca, vorbeste la telefon:), vrea sa scrie, numara pana la 10, tine minte unde este telecomanda de la televizor.

Fiecare dintre noi a contribuit cu cate putin ca ea sa poata ajunge acasa, sa ajunga la consult, sa aiba medicamentele ce ii sunt necesare. Fiecare dintre noi a contribuit sa se faca auzita aceasta strigare de ajutor a parintilor.

Tin sa multumesc acestui forum, Nicoletei - ca acest site exista.
Tin sa multumesc Rodicai pentru faptul ca a acceptat sa sustin povestea lor. Tin sa ii multumesc pentru implicare, pentru faptul ca este un mentor al Iuliei.

Tin sa multumesc doctorilor care au contribuit prin actul medical la sanatatea Florinei.

Tin sa multumesc Cristinei N, Doinei,  Liviei, Magdai, Marei, Nicoletei pentru implicare.

Tin sa multumesc Asociatiei Inima Copiilor si Fundatiei Mereu Aproape.

Tin sa multumesc comunitatii desprecopii.com

Doresc tuturor un an nou cu sanatate, cu pace sufleteasca, cu bucurii marunte si mari care sa ne faca vietile mai frumoase. Doresc tuturor celor care ne-au fost alaturi si ne vor fi - multa putere de munca si implinirea dorintelor!

La multi ani!

liviams

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #55 : Ianuarie 02, 2012, 08:44:41 p.m. »
Andreea si noi iti multumim tie pentru tot ce ai facut pentru Florina si pentru sfaturile pe care ni le-ai dat! Sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate,putere sa mergi mai departe, noroc si intelepciune,iar anul acesta sa fie pt tine cel mai bun an de pana acum! Te pup si iti doresc numai bine!

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #56 : Februarie 07, 2012, 11:40:12 p.m. »
Livia, iti multumesc pentru acest mesaj si pentru urari! Abia acum l-am vazut 8).

Pe data de 29 februarie Florina vine la Tg Mures. Iulia a sunat si a cerut consult cardio si i s-a raspuns ca abia ii astepta si sa ca fi nevoie de internare. Florina a plecat cu formular completat de Mures si de cand au revenit in tara (dupa operatii) nu au mai trecut pe acolo. Este foarte greu sa mearga la Mures, vor fi cheltuieli cu benzina, cu mancarea si cu cazarea. Inca nu stiu cate persoane vor merge- posibil parintii si un domn care ii va duce. Nici nu stiu cate zile vor sta.

Florina a fost vazuta si de dr aici in Bucuresti, i s-au facut analize generale de sange si, din discutiile avute cu medicul, am inteles ca sunt in limita admisa, chiar daca nu sunt in parametrii normali.

va tin la curent cu evolutia lucrurilor.

liviams

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #57 : Februarie 09, 2012, 08:18:11 p.m. »
Vorbim pe tema asta. Daca au nevoie de ajutor si pot sa le fiu de folos.....
Sa speram ca nu le tine prea mult internate.La ce doctorita vor veni?

liviams

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #58 : Martie 06, 2012, 06:56:27 p.m. »
Buna Andreea,
a fost Florina la control la Mures?
Mai ai noutati?

Andreea

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #59 : Martie 06, 2012, 11:08:26 p.m. »
Livia, multumim de intrebare.
Florina nu a mers la Mures: a racit un pic si a prins-o tusea. Ma chinui de vineri sa ii prind la telefon pentru programare.

Am sunat-o pe dna dr Toganel azi si avea telefonul inchis.

Revin cand am programarea pentru consult.
Am primit pe email confirmarea datei de 22mai pentru consultul la Munchen.