Autor Subiect: Sa ne cunoastem (13)  (Citit de 52958 ori)

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
R?spuns: Sa ne cunoastem (13)
« Răspuns #15 : Aprilie 07, 2012, 03:58:31 p.m. »
Mara, eu ma mir ca au avut tupeu....dar, asa cum traim intr o tara a tuturor posibilitatilor.... Totul este posibil. Toti stim ce face acest om pentru copii. Pe de alta parte, stim ca multe acte medicale in tara sunt purtatoare de spaga. Eu ma bucur si il felicit ca spune lucrurilor pe nume.
Tupeu au, Andreea, pentru ca atunci cand nu e substanta, cu ce sa-l inlocuiasca decat cu tupeu??  E mult mai simplu de ridicat din umeri in fata acestor situatii si de omorat cu pietre cei care incearca sa faca ceva.

Cititi si comentariile din The Independent.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

sonia3

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
« Răspuns #16 : Aprilie 09, 2012, 01:48:06 p.m. »
 Buna fetelor,
Vin si eu cu o veste buna.Azi am ridicat formularul E112 de la CASMB. Pe 25 aprilie vom fi in Germania,vom pleca cu masina personala.

magdaz

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 294
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #17 : Aprilie 09, 2012, 02:10:13 p.m. »
Felicitari, Sonia !!

covit ionela

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
    • Vezi Profilul
« Răspuns #18 : Aprilie 09, 2012, 06:06:26 p.m. »
felicitariii!

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
« Răspuns #19 : Aprilie 09, 2012, 09:34:50 p.m. »
Bravo SONIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

laura_b

• Full Member
  • Mesaje postate: 141
    • Vezi Profilul
« Răspuns #20 : Aprilie 09, 2012, 11:08:45 p.m. »
Felicitari Sonia! Nici nu ma asteptam sa fie altfel. Drum bun si sa va intoarceti sanatosi si voiosi.

kamy

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 312
    • Vezi Profilul
« Răspuns #21 : Aprilie 10, 2012, 10:59:12 a.m. »
buna tuturor, ne-am pricopsit a2a oara intr-un an cu pneumonie si ceea ce este curios ca incepe sa tuseasca si merg imediat la doctor" pneumonie". Acum avem pneumonie interstitiala nespecifica dar am ajuns in stare grava la urgente cu insuficienta respiratorie. Ne-am externat ieri dar tot nu este bine ca nu manaca nu bea lichide si respira greu. Avem tratament in continuare dar pentru siguranta mai merg azi la un alt pediatru.

Sanatate multa tuturor!

magdaz

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #22 : Aprilie 10, 2012, 11:51:57 a.m. »
Kamy, multa sanatate lui Iustin !

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
« Răspuns #23 : Aprilie 10, 2012, 04:38:37 p.m. »
Kamy, nu mai stiam nimic despre voi de foarte multa vreme ...iar acum asa va laudati, cu pneumonii?
Va fi bine Iustin, cred ca stii asta, dar depinde de cat de slabit este, de starea generala. Cat ati stat la spital?

Altfel, ce ati mai facut? Cat de mare e Iustin?
Va pup si te asteptam mai des pe aici.

Sonia, eram sigura ca veti ajunge in Germania. Cei care intra pe forum, primesc formularul  :).
Asta pentru ca aici informatiile circula, sunt parinti care se ajuta intre ei cu sfaturi, asa ca formularul e obtinut inca de aici intr-un procent de 50%.

« Ultima Modificare: Aprilie 10, 2012, 04:46:06 p.m. de nicoleta »

ElenaO

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 14
    • Vezi Profilul
« Răspuns #24 : Aprilie 10, 2012, 10:59:34 p.m. »
Buna fetelor,

Nu am mai scris pe forum de mult, insa imi iau acum revansa : azi a fost ziua cea mare, puiul meu a fost operat si acum e la terapie intensiva...inca tremur, nu-mi vine sa cred si nu stiu cum sa multumesc celor de aici, in special domnul doctor Sandica, pentru ce au facut pt micul meu. Domnul doctor a stat azi de vorba cu noi dupa operatie si ne-a spus ca totul a decurs bine si ne-a explicat ce a facut, iar noi de emotii raspundeam numai cu "da" si "nu"... eu cel putin mai aveam putin si lesinam pe acolo de bucurie si in acelasi timp si de mila - privelistea cu puiul tau intubat si plin de fire nu e chiar una care sa te faca sa zambesti.

Sentimentele pe care le simt acum sunt din cele mai diverse: bucurie pentru ca s-a terminat operatia si a decurs totul bine, frica pentru ce va urma post operator, manie ca nu este si in tara la noi un centru asa performant ca aici, multumire pentru domnul doctor care ne-a dat o inima noua si in acelasi timp respect si admiratie ca, desi sta aici, se gandeste mereu la copiii din tara si ajuta foarte multe familii disperate sa recapete viata puilor lor (si, pe langa inima mare pe care o are, munceste mai ceva ca un neamt -  am vorbit cu asistentele de la clinica si il admira enorm pentru ceea ce face - chiar ele au zis ca nu ar putea sa munceasca la fel ca dumnealui, ca i-ar spune sa mai aiba grija si de el, insa le e rusine :) )

Va las acum, insa voi reveni cu detalii in care sa povestesc exact cum a fost (am intalnit persoane care, de ex, nu stiau ca la pensiunea Sonntag unde sunt cazati parintii, nu se plateste cazarea si micul dejun - tot domnul doctor a asigurat acest lucru pentru pacientii romani, ca, de altfel, si transportul de la Dortmund in bad) si de asta cred ca ar trebui sa scriem mai multe detalii pentru ca persoanele interesate sa afle ce se intampla aici si sa nu se gandesca cu frica la faptul ca vor ajunge si nu vor avea unde dormi, sau vor ajunge in dortmund si nu vor sti cum sa ajunga in bad oeynhausen.

Multumim Domnului ca ne-a tinut in palmele Sale si domnului doctor ca a mai salvat o inimioara!
« Ultima Modificare: Aprilie 10, 2012, 11:18:29 p.m. de ElenaO »

magdaz

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #25 : Aprilie 10, 2012, 11:17:52 p.m. »
Felicitari, Elena, si recuperare rapida !

Mara [mQQm]

• Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #26 : Aprilie 11, 2012, 09:28:14 a.m. »
Recuperare rapida micutului, Elena! Bravo inca o data D-lui DOCTOR Sandica si echipei !!!

Sonia, dupa cum  ti-am spus si la telefon, odata trecuta de capcaunul caruia-i era teama ca semnand raportul, casa nu va mai directiona bani catre spital >:( :o :o, avea sa mearga totul ok. Mergeti cu incredere ca bebeii tai vor fi bine!

If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

Mara [mQQm]

• Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #27 : Aprilie 11, 2012, 09:36:06 a.m. »
Oameni buni, NU VA MAI DUCETI CU BANI pentru a primi semnaturi si avize care vi se cuvin si sunt perfect legale!!! Nu va ganditi doar sa va rezolvati voi! Realizati ca in felul asta incurajati doar pe cei care conditioneaza. Ganditi-va si la cei care urmeaza dupa voi! Daca nu suntem capabili sa facem ceea ce trebuie, atunci cand trebuie si ne gasim tot felul de scuze, degeaba ne lamentam la nesfarsit ca in ce tara traim.  Altminteri am sentimentul ca degeaba bazaim noi pe-aici!

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
« Răspuns #28 : Aprilie 11, 2012, 10:41:31 a.m. »
Mara, pe zi ce trece aud din ce in ce mai multe povesti bizare. Este incredibil cum noi, oamenii aflati pe culmile disperarii facem gesturi din ce in ce mai nelalocul lor.
Si da, daca vrem sa schimbam ceva in tara asta, trebuie sa fim informati si sa avem incredere in noi, in drepturile noastre.
Daca vrem sa schimbam lucruri, trebuie sa incepem cu noi. Un om, un medic, a avut puterea de a afirma si a-si asuma lucruri care se intampla cu buna stiinta in aceasta tara. M-as bucura ca cei ce ne citesc sa inteleaga ca daca vor un sistem functional, trebuie sa se opreasca in a se lasa prada abuzului la care sunt supusi pentru vietile copiilor, pentru sansa la viata.
Tot ceea ce cerem, este un DREPT, nu o favoare!!!! Actul medical este un DREPT al omului care vine pe acest pamant!!!

kamy

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 312
    • Vezi Profilul
« Răspuns #29 : Aprilie 11, 2012, 01:13:12 p.m. »
Buna tuturor, stiu ca nu am mai scris de mult, insa am avut o perioada destul de incarcata in viata personala, a trebuit sa fac schimbari majore si atunci trebuie sa-ti canalizezi toata atentia acolo unde arde! Cand tu nu esti bine cu tine, nu poti sa comunici cu ceilalti.
Ieri la control mi-a spus ca asa trebuie sa evolueze, trece mai greu, oricum aceasta pneumonie a fost data de un virus si nu de o bacterie asa cum imi spusese doctorul din spital. Mergem cu tratamnet pana se face bine!
Multa sanatate tuturor!