Autor Subiect: A luptat,deci a reusit!  (Citit de 2615 ori)

Olaru Dana

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
A luptat,deci a reusit!
« : Aprilie 28, 2012, 07:52:39 p.m. »
Baietelul meu se numeste Luca,are 10luni iar la  10 zile de la nastere a fost operat de catre domnul doctor Sandica,un adevarat inger.Pana in acest moment nu am putut rememora acele amintiri ,dar azi mi-am facut curaj ,caci acum fiecare moment alaturi de Luca face cat o mie de ani de fericire  continua.
  Aveam 18 saptamani de sarcina cand  o banala ecografie ne-a anuntat ca ceva se intampla cu inimioara lui,sincer,nu am crezut, au mai urmat si alte ecografii peste 3 saptamani, si asa micutul a inceput sa miste in burtica si fiecare miscare parca imi spunea ca va fii un luptator,poate am fost inconstienta in acel moment, nu stiam ce inseamna exact transpozitie de mari vase si multe alte defecte.Noi suntem din Craiova ,am hotarat sa plecam la Targul Mures la indrumarea medicilor din Craiova,acolo totul parea rezolvat,dar dupa o asteptare de 3 saptamani fiind internata ,a venit pe lume un baietel de 3950kg cu  diagnosticele:
-transpozitie a marilor vase
-defect septal ventricular subpulmonar
-defect septal ventricular trabecular mic
-defect septal atrial tip ostium secundum nerestrictiv
-dublu defect septal atrial restrictiv
-coarctatie de aorta ductal dependenta
-hipoplazie de arc aortic
.Ne puseseram toate sperantele in Dr.Suciu,dar intr-o secunda n-i s-a spus NU,nu se poate,nu sunt paturi libere la terapie,nu sunt medicamente,nu sunt conditii si punct.Dar un inger ne veghea si o doamna doctora neonatolog Dr.Rac,n-e propus sa plecam in Germania la Dr.Sandica.A treia zii de la nastere eu si baietelul meu ne-am urcat in avion,avion pe care stiu ca l-am obtinut foarte greu deoarece Dr .Raed Arafat putea sa n-il ofere dar fara combustibil,apoi cineva ne-a sponsorizat,nu stiu nici azi cine si cum.
Am ajuns in Bad oeynhausen, domnul Dr.Sandica era in concediu  dar auzind ca bebelusul meu are nevoie urgenta de operatie,s-aintors iar pe data de 2 august Luca a fost operat,operatia a durat 8 ore si a fost o reusita .Dar din nefericire din cauza unei bacterii cu care a plecat din Romania, la 5 zile dupa operatie Luca a fost foarte grav afectat facand o infectie in sange,infectie in urma caruia plamanii au fost grav afectati si astfel a fost din nou intubat pentru inca 2 saptamani.Aceasta infectie a fost indepartata cu greu,iar o vizita la operatie in  Bad oeynhausen ,ce de obicei  dureaza maxim 2 saptamani la noi a durat 2 luni. Am stat impreuna cu el pe sectie ,in carantina timp de 3 saptamani,si in final minunea s-a intamplat am reusit sa plecam acasa.
Acolo toate au o rezolvare,medici minunati,respectuosi si merita sa fie tratati cu acelasi respect.Totul pare un colt de Rai pentru ca Dumnezeu l-a trimis pe domnul Dr Sandica acolo pentru a putea ajuta ingerasii cu inimioare bolnave. Multumim din suflet!!
« Ultima Modificare: Aprilie 28, 2012, 08:14:50 p.m. de Olaru Dana »

covit ionela

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
    • Vezi Profilul
R?spuns: A luptat,deci a reusit!
« Răspuns #1 : Aprilie 29, 2012, 04:21:12 p.m. »
va dorim sanatate!
 :)

Olaru Dana

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Aprilie 29, 2012, 05:08:00 p.m. »
multumim din suflet!

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Mai 02, 2012, 11:39:37 a.m. »
Cel mai important lucru, Dana, este unde sunteti astazi! Dincolo de tot ce a trebuit sa treceti! Asa e, DOCTORUL Sandica este raspunsul sutelor de parinti din tara la rugamintile catre Dumnezeu de a-si vedea copiii salvati si bine.

Sa cresteti mari si sanatosi! :)
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls