Autor Subiect: Un alt copilas salvat de Dl.Dr. Eugen Sandica!  (Citit de 2391 ori)

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
Un alt copilas salvat de Dl.Dr. Eugen Sandica!
« : Iunie 08, 2012, 03:37:50 p.m. »
Redau mai jos mailul primit de la Manuela Coman.

"Am fost cu baietelul la Dl.Dr. Euegn Sandica in luna martie;operatia -bineinteles-un succes, postoperator a evoluat f. bine, astfel incat spitalizarea a durat doar 12 zile, dupa care ne-am intors in tara.Acum el este f. bine, nu mai ia nici un medicament,urmeaza sa ne ducem la control la Dl. Dr. Alin Nicolescu la sfarsitul lunii acesteia.

Dar, sa incepem cu inceputul...
In noiembrie anul trecut asteptam cu nerabdare sa nasc al treilea copil,un baiat dupa doua fetite.Ecografiile si controalele periodice aratau ca este un copil perfect sanatos! Pe 7 am nascut; mi l-au aratat... mi s-a parut ca are ochii cam oblici, am intrebat de ce este atat de vanat,dar mi s-a spus ca a avut dubla circulara de cordon ombilical si ca pana dimineata isi revine, "pana dimineata se face frumos".Numai ca dimineata a inceput calvarul; cand m-am dus sa-l vad,mi s-a spus ca este la Reanimare si ca numai d-na dr. pediatru imi poate da relatii despre starea lui. Din pacate suspiciunile mele s-au adeverit:copilul are sindrom Down; mi-a explicat in mare ce inseamna aceasta,dar nu am inteles cu adevarat decat dupa ce am venit acasa si am citit pe net despre acest sindrom. Astfel am aflat ca ar putea avea si malforfamatii cardiace si ca trebuie sa ii fac o sumedenie de investigatii pentru a depista posibile probleme de sanatate. Asa ca am inceput sa iau legatura cu diversi dr. prin alti dr., ca la noi in Romania, am ajuns la IOMC si Dna Dr. Anca Ioana i-a facut eco cardiaca si am aflat ca are o malformatie cardiaca -canal atrio,ventricular incomplet-,ca trebuie operat, dar ca in Romania se fac astfel de operatii dupa 6 luni, ca nu sunt fonduri, ca la Tg. Mures listele de asteptare sunt lungi. A picat cerul pe noi. Nu stiam incotro sa o luam si ce sa facem. Nu ni s-a spus si ca avem posibilitatea sa mergem in Germania, ca exista acel doctor priceput si cu suflet care ne-ar putea ajuta. De fapt i-au dat copilului tratament cu Captopril din decembrie, in ianuarie alta internare, au adaugat si Furosemid, au constatat ca starea lui s-a agravat, dar tot nu ne-au trimis la un chirurg ,sa figuram macar pe o lista de asteptare. Atunci disperati am inceput sa cautam informatii pe net. Initial am incercat sa contactam noi spitalul din Tg. Mures sa ne programam (noi suntem din PH ), dar nu ne-a raspuns nimeni la telefoane, mesaje...Am gasit apoi site-ul despre malformatii cardiace administrat de dvs si asa am aflat despre Dl.Dr. Eugen Sandica, despre formularul E112. I-am scris D-lui Dr. Sandica, care dupa ce a primit ecografia in doar 4 zile ne-a raspuns si ne-a programat pentru operatie. Am obtinut formularul E112 (multumiri D-nei Dr. Anca Ioana pentru raport) si am plecat in Germania. Pe 5 martie a fost operat (DSA si DSV). Multumim din suflet D-lui Dr. Sandica pentru tot ce a facut pentru noi (operatia, cazare, transport de si la aeroport); multumim personalului de acolo pentru cum s-au purtat cu noi si nu in ultimul rand multumim celor care ne-au ajutat sa ajungem acolo: rude, prieteni , cunoscuti si necunoscuti si dvs. pentru toate sfaturile date si sprijinul moaral pe care ni  l-ati dat. Acum baietelul este bine.Inca tremuram la orice  pentru el, vom avea in continuare de luptat pentru el, dar speram din tot sufletul ca Dumnezeu ne va ajuta in continuare, ca ne va trimite de fiecare data oameni sufletisti ca si voi care ne vor ajuta. Multumim.
Spune-mi te rog cum pot ajuta si eu, ca alti parinti sa nu mai treaca prin ce am trecut eu, disperarea lor sa se transforme in speranta mult mai repede, agonia internarii in spital fara rezultat sa nu mai existe.
Toate cele bune, Manuela Coman."

covit ionela

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
    • Vezi Profilul
R?spuns: Un alt copilas salvat de Dl.Dr. Eugen Sandica!
« Răspuns #1 : Iunie 08, 2012, 09:18:38 p.m. »
multa sanatate!

laura_b

• Full Member
  • Mesaje postate: 141
    • Vezi Profilul
R?spuns: Un alt copilas salvat de Dl.Dr. Eugen Sandica!
« Răspuns #2 : Iunie 14, 2012, 02:00:05 p.m. »
Sanatate multa. Ma bucur ca ati intalnit oameni care v-au ajutat si ca ati reusit sa ii dati o sansa baietelului vostru. Stiu ca mai aveti de luptat, dar incetul cu incetul se vor aseza lucrurile. Numai bine va doresc!