Autor Subiect: momente c?nd am ur?t faptul c? sunt rom  (Citit de 3048 ori)

clipaul

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
momente c?nd am ur?t faptul c? sunt rom
« : Iulie 06, 2012, 12:31:12 p.m. »
Am considerat inoportun? aceast? postare p?n? ast?zi, c?nd am ajuns la concluzia c? trebuie tras un semnal de alarm?.
Chiar nu imi doream s? postez ?i ?n aceast? sec?iune dar, din p?cate, unii cona?ionali, ?n cele mai nepotrivite momente, scot la suprafa?? tot ceea ce are mai josnic aceast? na?iune.
B?ie?elul meu, Drago?, a fost operat cu succes de Dr. Sandica la data de 19.04.2012 ?n clinica din Bad Oeynhausen (Tetralogie Fallot). Din p?cate, dup? ce am ie?it de la terapie intensiv?, am nimerit ?n salon, printre al?ii, cu familia Enciu, al c?rei cap s-a dovedit a fi total "f?r? cap". B?ie?elul meu, ca orice copil de 9 luni, ca ?i al familiei Enciu, ca ?i al celeilalte familii din salon, a pl?ns, uneori fiind destul de greu de lini?tit. Ne?ansa lui a fost c? pl?nsetele sale nu respectau programul de somn al feti?ei familiei Enciu. ?n aceste condi?ii, Drago? Enciu, tat?l, a ?nceput s? ne jigneasc?, s? ne amenin?e ?i s? ne repro?eze pe un ton amenin??tor faptul c? nu ?tim s? ne potolim copilul. Ne?ansa mea a fost c?nd am ?ndr?znit s? ?i sugerez s? ??i vad? de propria familie ?i s? ne lase pe noi ?n pace. ?n acel moment a s?rit pur ?i simplu la b?taie, a d?r?mat un cuier de l?ng? p?tu?ul b?ie?elului nostru care a r?mas pentru c?teva secunde singur, ?n picioare, la marginea patului destul de ?nalt, ?i a bruscat-o pe so?ia mea care se interpuse ?ntre mine ?i el. Au ?nceput s? pl?ng? ?i copilul ?i so?ia, aceasta f?c?nd un atac de panic?, moment ?n care am ?ncercat s? apelez la ra?iunea acestui "domn" Enciu, suger?ndu-i s? ne comport?m ca doi oameni maturi ?i s? nu uit?m scopul pentru ce am venit ?n Germania. Am fost amenin?at ?n continuare ?i eu ?i so?ia ?i am fost "invitat " afar? s? ne batem. Bine?n?eles c? nu am dat curs invita?iei, principala mea grij? fiind s? imi aduc so?ia ?i copilul s?n?to?i acas?. Cu greu s-a calmat (mul?umim ?i celorlal?i p?rin?i afla?i ?n salon) ?ns?, ultimele dou? zile le-am petrecut sub teroarea amenin??rilor acestui p?rinte (ne-a promis c? ne a?teapt? dup? ce ie?im din clinic?). Nu am adus la cuno?tin?a conducerii spitalului acest incident ?n ideea de a nu strica ?i mai  mult imaginea, ?i a?a destul de proast?, a rom?nilor afla?i dincolo de hotarele patriei.
?n speran?a c? p?rin?ii afla?i ?n asemenea situa?ii vor da dovad? de civiliza?ie nu pot dec?t s? le doresc s?natate, at?t lor c?t ?i copiilor lor, inclusiv feti?ei lui Enciu Drago?.

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 538
    • Vezi Profilul
R?spuns: momente c?nd am ur?t faptul c? sunt rom
« Răspuns #1 : Iulie 19, 2012, 09:43:40 a.m. »
Deci iata ca se poate si mai bine decat maneliZmele si chiolhanurile de la pensiune. Adevarat ca sunt oameni care au niste mecanisme atat de precare incat gasesc ca unic mijloc de a trece printr-o incercare careia, in mod evident, nu-i fac fata, atacul asupra altora. E singurul lor mod de a-si arata superioritatea, muschii, compensati desigur, cu lipsa circumvolutiunilor.

Paul, eu zic sa privesti intamplarea ca pe un simplu ghinion si sa va  bucurati de noua sansa pe care familia ta a primit-o. Am inteles ca ai vrut sa o impartasesti cu noi, dar crede-ma individul nu merita sa-i aloci prea mult timp. Exista, de buna seama, o explicatie a faptului ca acest gen de indivizi capata din ce in ce mai mult aplomb dar nu e locul pentru a dezvolta.

Ma gandesc insa ca daca Domnul Doctor Sandica ar fi aflat de comportamentul acestui individ ar fi putut sta altfel de vorba cu el, justificata fiind chiar interzicerea vizitelor de catre tata in clinica.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

covit ionela

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Iulie 19, 2012, 08:20:10 p.m. »
pacat caci sunt unii care ajung acolo fac asemenea lucruri!

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Iulie 19, 2012, 10:48:24 p.m. »
no comment....
eu stiu ca durerea si suferinta uneste, nu dezbina...
sau poate nu mai inteleg eu lumea asta.....
Paul, imi pare rau ca ati trecut si prin asta......Uita, nu merita mai mult de atat....
Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

laura_b

• Full Member
  • Mesaje postate: 141
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : August 06, 2012, 04:47:03 p.m. »
Doamne ce am ajuns...sa iti stea gandul la bataie cand copilul tau este pe patul de spital. Eu zic ca e bine ca Paul a adus la cunostinta si acest aspect, aceasta nefericita intamplare. Oricat de ingrijorat ai fi de soarta copilului tau, sa recurgi la asemenea gesturi...inexplicabil pentru mine. Pacat ca din cauza acestor oameni, poate sa sufere mai departe alti copii. Imi pare tare rau Paul ca a trebuit sa treceti prin asa ceva. Sper ca acest incident sa raman singular si sa nu  mai auzim si de alte evenimente de acest gen. Rusine, rusine  acelui individ pe nume Enciu.