Autor Subiect: Malformatie complexa cord!  (Citit de 12821 ori)

inimioara83

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 16
    • Vezi Profilul
R?spuns: Malformatie complexa cord!
« Răspuns #15 : Octombrie 16, 2012, 09:08:30 a.m. »
Buna!

Au trecut mai bine de 2 saptamani de cand nu am postat, in speranta ca voi reveni cu o veste buna! Pe 01 octombrie am reusit sa intru la dl. dr. Nicolescu. Mi-a facut o ecografie la ecograful din Budimex, care din pacate nu este pentru intrauterin...dar au reusit si ei sa vada malformatia la inima, pentru ca sunt cunoscatori si cu asta se confrunta zi de zi! Mi-a spus ca ar vrea si el sa vada ecografia de la dr. Pop in liniste+pozele+filmultele si ca imi va da un raspuns...Au trecut cum am zis, mai bine de 2 saptamani si nu am primit nici un raspuns. Sunt atat de afectata de acest lucru.
Intre timp, i-am scris si dlui Sandica cu scopul de a-l intreba cam care ar fi costurile daca as vrea sa merg in Germania la dansul pentru o ecografie (exceptand drumul)...Nici dansul nu mi-a raspuns...
Ma intreb si stiu de altfel ca si lipsa unui raspuns este tot un raspuns! Nu stiu ce va fi, sunt deja in saptamana 26, timpul trece si eu nu stiu incotro sa o apuc...Bineinteles ca nu imi pierd increderea, ba parca sunt mai linisitita ca altadata! Stiu ca incerc tot ce imi sta in putinta si daca usile se inchid in fata noastra, o fi cu un scop anume!

Sper totusi sa revin cu vesti bune! Va doresc din tot sufletul sanatate maxima si numai bine!

:)

cora

• Full Member
  • Mesaje postate: 101
    • Vezi Profilul
« Răspuns #16 : Octombrie 16, 2012, 02:09:39 p.m. »
Inimioara,nu dispera,incearca sa mai iei legatura cu dr.Nicolescu.Poate nu a avut timp sa-ti dea un raspuns,deoarece este foarte aglomerat.Multa sanatate !!!

inimioara83

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #17 : Octombrie 19, 2012, 10:02:14 a.m. »
Buna,

are cineva adresa de mail a asistentei dlui. dr. Sandica?
Multumesc frumos,

magdaz

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 294
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #18 : Octombrie 19, 2012, 11:11:33 p.m. »
ABrandt-Uhlig@hdz-nrw.de este adresa de mail a d-nei secretare a d-lui. dr. Sandica.
« Ultima Modificare: Octombrie 20, 2012, 11:05:15 p.m. de magdaz »

inimioara83

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #19 : Octombrie 20, 2012, 02:29:37 p.m. »
Este romanca secretara (asistenta) sau ati putut scrie in engleza?

multumesc

P.S. parca spunea cineva la un mom dat de o tipa Ani(daca nu mai insel)

covit ionela

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
    • Vezi Profilul
« Răspuns #20 : Octombrie 20, 2012, 05:13:08 p.m. »
asistenta doctorului Sandica e romanca si e din IASI adresa ei de e mail  amatei@hdz-nrw.de

magdaz

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 294
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #21 : Octombrie 20, 2012, 11:06:10 p.m. »
Pentru d-na Angela (secretara) am scris mail in engleza.
« Ultima Modificare: Octombrie 20, 2012, 11:06:41 p.m. de magdaz »

inimioara83

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #22 : Noiembrie 06, 2012, 05:34:52 p.m. »
Buna seara,
Vineri, 02.10, am fost din nou la doctora mea pentru o noua ecografiel. Anomalia de valve uretrale posterioare nu s-a confirmat, insa din pacate e posibil ca anomalia privitoare la imperforatia anala sa existe. Nu se poate spune ecografic in ce mod este aceasta prezenta, daca doar ca o membrana care acopera anusul sau ca o parte din anus care ar trebui reconstruita, ceea ce ar fi foarte grav pentru ca implica o noua inteventie chirurgicala, si cred ca totusi ar fi foarte mult.
Nivelul lichidului amniotic era la limita normala superioara, ceea ce s-ar putea asocia cu aceasta anomalie. In orice caz, mai multe amanunte mi-a spus ca imi va da si in functie de lichid peste trei saptamani, in jurul datei de 25 octombrie, la 31 saptamani.

Ce voiam sa va intreb, este ca daca credeti ca daca exista aceasta anomalie, mai am vreo sansa sa ajung in Germania pentru operatie?
Trebuie obtinute formulare pentru 2 operatii diferite? Nu imi dau seama exact de ceea ce ar trebui sa fac in continuare..,,Practic nu pot sa nasc acest copilas si sa il las sa moara, din ceva care daca s-ar opera nu ar muri. Imi dau seama imi acelasi timp ca o operatie in plus complica lucrurile destul de mult.
Ce ma sfatuti sa fac in continuare?
Cum sa mai abordez aceasta situatie?

Sunt foarte trista ca intampin atatea situatii care complica situatia care si asa este foarte grava!

Multumesc,

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #23 : Noiembrie 14, 2012, 12:10:59 p.m. »
Buna Inimioara,

In primul rand te imbratisez strans ca sa-ti transmit putere.
Nu stiu sa-ti raspund la intrebare, vor fi probabil rezolvate chirurgical in ordinea prioritatii. Cu atat mai mult ar fi nevoie sa nasti intr-un sistem in care sa mearga toate "unse". Din ce stiu eu, cand e nevoie si de alta interventie se asociaza un alt formular, lucrurile astea in mod normal ar trebui sa le afli de la Casa de Asigurari daca ar fi bine intentionati. Probabil ca legat de aspectul acesta te-ar putea lamuri chiar DOCTORUL Sandica, ma gandesc ca poate s-a mai confruntat cu situatii similare.
Nu-ti pierde speranta, increderea si mai ales rabdarea.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

Loredana84

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
    • Vezi Profilul
« Răspuns #24 : Noiembrie 14, 2012, 02:40:39 p.m. »
  Buna Inimioara,

Imi pare atat de rau cand vad ca tot mai multi puiuti sunt cu astfel de probleme, dar trebuie sa fim puternici si sa avem incredere in Dumnezeu, pt ca El ne ajuta intotdeauna si trebuie sa credem in minuni, pt ca ele exista, numai ca trebuie sa credem cu toata fiinta.
   Eu am nascut in Germania, pe 25 sept si ne-am intors in tara pe 20 oct, sanatosi, si pentru asta ii multumim Bunului Dumnezeu, Sfantului Nectarie si D-lui Doctor Sandica din tot sufletul, copilul nostru s-a nascut a doua oara pe 01 oct.
  Nu-ti pierde speranta, stiu ca este foarte greu, si eu am intampinat multe obstacole pana am reusit sa plec in Germania, dar va fi bine, trebuie sa crezi asta si sa te rogi pt ca singura speranta in astfel de momente o avem in Dumnezeu, si pacat ca ne amintim de El numai cand ne este greu..
 Dr. Nicolescu ti-a raspuns? Daca nu, incearca sa-i trimiti un mesaj pe scurt, ca sa-si aduca aminte despre ce este vorba, pe nr. dansului. Dansului i-ai spus si de celelate probleme? Pt ca eu cred ca si el iti poate spune daca ai sanse sa ajungi in Germania sau nu, pt ca el s-a ocupat de foarte multe cazuri de genul asta si este in tema.
 Poti sa-i scrii si asistentei D-lui Dr Sandica, Ana Matei, care este romanca si ea intra la operatii cu Dl Dr. Poate te ajuta si ea, daca Dl Dr inca nu ti-a raspuns. mai incearca si mai trimite inca un mail d-lui Dr Sandica. Nu astepta prea mult, chiar daca ti se pare ca esti prea insistenta, pt ca timpul trece si o sa mai ai si alte lucruri de rezolvat pt plecarea in Germania, cu dosarul pt formular, cu multe altele. 
  Iti doresc numai bine si multa sanatate si rabdare!

inimioara83

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #25 : Noiembrie 15, 2012, 09:58:08 a.m. »
Va multumesc din suflet pentru sustinere si ajutor!

Speram si noi si nu incetam sa luptam pentru Filip, baietelul nostru nenascut inca.

Asteptam cu sufletul la gura, sa vina 23 noiembrie, poate ca va disparea malformatia la anus, sau poate ca nici nu exista, poate nu se va confirma.
Dl. dr. Nicolescu, mi-a raspuns in final, dar si dansul spune ca o malformatie in plus complica lucrurile, pentru ca operatia pe cardio este foarte complexa. Ideea este ca trebuie vazut in acelasi timp daca pot obtine formular pentru inca o operatie!
Sunati la vreun numar special la Casa de Asigurari de Sanatate? O sa incerc sa ma interesez deja si eu. Timpul trece rapid...

Multumesc inca o data!

fabiola

• Vizitator
« Răspuns #26 : Noiembrie 15, 2012, 11:23:47 p.m. »
Draga inimioara,
Trebuie sa te pregatesti sa lupti tenace in cursa cu casele de sanatate, eu acum ma confrunt cu partea de acceptare a dosarului de nastere. De aceea este cel mai bine sa te duci personal sa intrebi exact ce si cum si sa stii intotdeauna cu ce persoana ai vb(e fff important- asta am invatat eu acum cu problema mea). Iti dau nr de tel de la CSAMB direct la departamentul unde se depune formularul E 112: 021.315.39.29 cu int 2224.
Sau poti intra si pe site-ul lor direct, gasesti tot acolo. Daca ai nevoie si de alte telefoane cu mare drag, in zilele astea am facut rost de toate.Pregateste-te din timp, mai ales medicul ginecolog, sa vb cu el sa stie sa iti faca raportul. Si  chiar ptr asta nu ar fi probleme , te ajutam.
Cu zambet ptr bebele tau, fii puternica , trebuie. Asa m-au invatat si pe mine fetele de pe forum.
Cu drag,
O alta inimoara luptatoare

inimioara83

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #27 : Noiembrie 16, 2012, 11:30:37 a.m. »
Multumesc Fabiola,
Incercam din rasputeri sa trecem cu bine peste aceasta problema...Ne pastram zambetul chiar daca pare greu si incercam sa avem demnitatea sa trecem cu bine peste asta..
Aseara la Lidl am vazut ca vor veni cam in doua luni dr. italieni care sa opereze la Budimex...ce minune ar fi sa nu mai trebuiasca sa ajung in Germania si sa pot naste in Romania si copilul sa fie operat aici.
am sa il sunt pe dr. Nicolescu sa vedem ce stie despre acest lucru.

pup

fabiola

• Vizitator
« Răspuns #28 : Noiembrie 16, 2012, 01:58:39 p.m. »
Da , ar fi extraordinar sa se intample asa si multi sa nu mai fie nevoiti sa plece in afara, dar cred ca va mai trece ceva timp pana atunci. Poate tu vei avea sansa asta, si poate si alte mamici, insa  nu e asa sigur, un reportaj in acest moment nu spune multe- e doar campanie electorala atat. Dar oricum vb cu d-nul dr, sigur stie mult mai multe ca noi.
Eu una in acest moment trebuie sa ajung sigur in Germania, azi m-am zbatut si se pare ca va iesi soarele si pe strada noastra.

Forta multa si sa auzim numai vesti frumoase despre copiii nostri
Cu drag

inimioara83

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #29 : Noiembrie 27, 2012, 05:06:34 p.m. »
Buna!
Eu sunt Ok, deja in saptamana 31...Nu suntem mai bine, pentru ca vestile rele continua sa vina....Vineri, am facut ecografia de 31 de saptamani si aveam asa mari sperante ca poate va fi bine, dar a fost parca cel mai coplesitor moment pe care l-am trait...Pe langa faptul ca plica anala nu se vede, deci e posibila o atrezie sau o inperforatie anala, vezica urninara a bebelusului era uriasa. Doctora insa a vazut ca rinichii sunt totusi OK, de volum normal, fara a avea dilatatii, ceea ce era anormal, pentru ca de regula megavezica se asociaza cu tulburari si la rinichi. Mentionez ca asa au inceput problemele noastrem cu megavezica....
Pentru ca rinichii erau OK, a cautat sa vada osul sacru, care se pare ca nu exista format, practic coloana bb-ului se termina cu regiunea lombara, fara osul sacru...
Oricum la el problemele sunt atat de multe si complexe si nu cred ca voi mai putea sa ajung in Germania pentru operatie, pentru ca toate operatiile ar fi urgente si ar fi prea mult pentru un BB. Oricum, cei din Germani asteptau sa se infirme problema digestiva (cea cu anusul) ca sa ne poata primi, acum ca a mai aparut inca o problema, nici nu se mai pune problema sa ajungem acolo...
Cel putin asa credem la acest moment. Noi vrem sa luptam pentru BB, stim ca avem un Dumnezeu Mare care poate face minuni, ne incredem in El si vrem sa se faca voia Lui. Avem pace in suflet si speram ca va fi bine...
Deci, vestile nu sunt grozave, dar mergem inainte... I-am zis doctorei ca as prefera macar sa nasc natural, pentru ca sa putem cat mai repede sa umple; golul ramas...
Sper ca sunteti bine si voi...VA doresc numai bine si sanatate foarte multa!
V-am pupat!