Autor Subiect: concediu medical pentru mama care merge cu copilul la operatie in alta tara  (Citit de 3190 ori)

oanasp96

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
Dragi mamici, 
Am si eu nevoie de ajutorul vostru (pentru cine a mai fost in situatia mea). Am un baietel de 5 ani si 5 luni ce urmeaza sa fie operat de Dl. Dr. S?ndic? Eugen. Pe 2 decembrie 2012 avem internarea. Am facut toate demersurile necesare pentru a putea merge la operatie, dar nu stiu cum sa procedez cu concediul medical pentru mine ca insotitor. Eu sunt salariata. Intrebarea este: sub ce forma pot eu lipsi de la servici atata timp cat este necesar? Am vazut ca alte mamici s-au descurcat fiecare cum a putut (concediu de odihna, concediu fara plata, concediu medical pentru alte boli, invoire etc). Sa zicem ca m-as descurca si eu pentru perioada plecarii, dar apoi ce se intampla cu copilul, fiindca nu cred ca pot sa-l duc la gradinita, nu? Mentionez ca nu am cu cine sa-l las acasa si situa?ia financiar? nu-mi permite sa platesc bona. Pentru cazul acesta nu stiu deloc cum sa procedez. Mai caut informatii.
V? mul?umesc!

simoneta75

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 12
    • Vezi Profilul
R?spuns: concediu medical pentru mama care merge cu copilul la operatie in alta tara
« Răspuns #1 : Noiembrie 26, 2012, 05:06:24 p.m. »
draga mea,
cel mai bine suna la casa de asigurari pt ca mama poate beneficia de concediu medical pt ca copilul este bolnav.care e perioada limita nu stiu.

GeorgeG

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Re: concediu medical pentru mama care merge cu copilul la operatie in alta tara
« Răspuns #2 : Septembrie 02, 2014, 01:45:45 p.m. »
Buna ziua,

As vrea tare mult sa stiu daca cineva si-a luat concediu medical de ingrijire copil in baza actelor medicale eliberate de clinica HDZ si care este mai exact procedura cu angajatorul, medicul curant din tara (!?) si casa de asigurari.

Legea spune asa:
normele de aplicare a OUG nr. 158/2005, SEC?IUNEA a 5-a ART. 53^1
"(1) Beneficiaz? de concediu medical pentru ?ngrijirea copilului bolnav care prime?te servicii medicale pe teritoriul unui stat membru ?n UE/SEE unul dintre p?rin?i, tutorele, asiguratul c?ruia i s-a ?ncredin?at copilul spre cre?tere ?i educare sau ?n plasament familial ?i care ?nso?e?te copilul, pe durata spitaliz?rii acestuia.
(2) Certificatul de concediu medical se elibereaz? de medicul curant, pe baza actelor doveditoare traduse ?i autentificate, ?n condi?iile ?i p?n? la duratele maxime prev?zute de lege, dar nu mai t?rziu de 15 zile de la data revenirii ?n ?ar?. "

Dar as vrea sa stiu efectiv daca cineva s-a incumetat sa urmeze intreaga procedura, care mie imi pare foarte complicata, si cum a decurs  ....

Multumesc

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
Re: concediu medical pentru mama care merge cu copilul la operatie in alta tara
« Răspuns #3 : Septembrie 15, 2014, 10:09:46 p.m. »
George, din ce stiu eu se poate lua concediul medical pentru perioada in care copilul este la interventie in strainatate. Din practicca insa, tocmai datorita acestei proceduri extrem de greoaie, parintii aleg sa ia orice fel de concediu, dar nu cel care trebuie.

Eu nu am fost in aceasta ipostaza, dar da, as proceda cum zice legea si nu as merge pe concediu fara plata, concediu de odihna, etc. Asa cum pentru mama se aproba concediu medical atat timp cat copilul este bolnav si tratat in romania, asa se poate acorda si pentru tratamentul in UE.

Sanatate!