Autor Subiect: Arc Aortic Drept (sau Dublu)  (Citit de 5530 ori)

Laura Varga

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
Arc Aortic Drept (sau Dublu)
« : Februarie 19, 2013, 04:34:10 p.m. »
Buna ziua tuturor,

Nu credeam niciodata ca voi ajunge sa scriu si eu pe un asemenea site,insa din dorinta de a gasi cat mai multe informatii cu privire la diagnosticul pus copilului meu,am ajuns sa vad ca sunteti niste oameni minunati cu totii.V-am citit si recitit de nenumarate ori in speranta ca voi gasi printre relatarile voastre ceva ce sa semene cat decat cu diagnosticul nostru.Am gasit intradevar acest diagnostic prezent si aici,insa este asociat cu unu sau mai multe alte diagnostice.Deci,noi nu ne incadram.(deocamdata).Primul diagnostic pus puiului meu a fost Arc aortic dublu,iar ulterior a fost schimbat in Arc aortic drept.O sa va relatez intreaga noastra poveste mai jos.(in speranta ca aceste "inscrisuri" vor ajuta si pe alti parinti care se vor confrunta vreodata cu aceasta problema).

Inainte de toate vreau sa mentionez ca baietelul nostru,Raul, a venit pe lume in urma cu 1 an si aproape 7 luni.Totul a decurs perfect:sarcina fara probleme,nastere naturala la termen...evolutie foarte buna dupa nastere.Nimic ingrijorator.Din toamna anului trecut am inceput sa ne confruntam cu diferite infectii respiratorii.Ba bronsit,ba bronsiolite,ba traheite....Nu trecea bine un episod ,ca la cateva zile,cel mult o saptamana o luam de la capat.Probabil nimic iesit din comun pana aici.La inceputul lunii decembrie,mai exact 6 decembrie,Raul se trezeste cu temperatura din nou.Nu f mare.38 C.De data aceasta am hotarat impreuna cu sotul sa mergem direct la un medic pneumolog pt ca asa nu se mai putea.Era ceva tipic.Aparea temperatura,dupa 2-3 zile tusea seaca,din a 4 zi tusea era productiva si uite-asa am tinut-o toata toamna.Dr.pneumolog ne-a pus diagnosticul de astm bronsic indus viral.(fara analize,doar bazandu-se pe simptomele descrise de mine,care nu am nicio specializare in medicina).OK....am inceput tratament pt astm bronsic,desi mie imi era greu sa cred ca ar avea asa ceva.Tin sa precizez ca tratamentele au constat in sedinte de aerosoli (care s-au dovedit pana la urma ca i-au facut mai mult rau decat bine) si clasicul Singulair pe care am constatat cu stupoare ca multi copilasi sunt dependenti de el.Ei bine la noi nu a avut niciun efect.Asa se face ca pe 24 decembrie ....(momentul cel mai potrivit dealtfel) ne trezim si cu o raguseala care ma duce cu gandul la laringita,evident.Sun medicul:nu raspunde.Doar e ajunul Craciunului.In final dupa cateva ore imi trimite un mesaj si-mi spune sa merg la urgenta cu Raul.Bun.Ajungem la urgenta.Diagnosticul pus:laringita.Prescrie doctora tratament (fara antibiotic,de data aceasta)  si ne introduce pe langa aerosoli si pastile Prednison.24,25,26 decembrie  tinem tratamentul ca la carte,cu toate ca acele pastilute sunt groaznic de amare.Nicio schimbare.Atata doar ca starea lui Raul nu s-a agravat.Am uitat sa precizez ca din 24.12 Raul avea o tuse seaca groaznica.Dura si 2 ore cu pauza de cateva minute sau uneori secunde.Bineinteles ca noi deja eram destul de panicati.Ce facem?Tratamentul nu da roade.Incercam sa luam legatura cu alti medici,insa e Craciunul!!!!Nimeni nu e disponibil.(incercam sa evitam urgenta).In final ajungem la sectia de pneumologie unde sefa de sectie s-a aratat a fi disponibila sa ne trateze (cu toate ca era in concediu).Si asa pe data de 27.12 ne internam....se pune branula la manuta si se incepe administrarea de hemisuccinat,care ,dupa spusele doctorei tre` sa dea roade.(pe langa sedintele de aerosoli,alte siropele pt alergii ,desii eu nu-mi stiam copilul alergic)S-a facut si analiza sangelui si am fost "asigurata" ca nu e nevoie de antibiotic.Si am tinut-o asa 9 zile,timp in care abcesele de tuse s-au diminuat,insa nu au disparut.Am fost trimisi la o radiografie pt a elimina varianta aspiratiei unui corpt strain.Radiografia a iesit ok.Urmatoarea investigatie a fost bronhoscopia.Bineinteles ca nu stiam exact ce e,cum se face....etc.Stiam doar ca Raul trebuie sa se faca bine,si ca trebuie sa facem toate investigatiile necesare pt a vedea de ce nu raspunde la tratament.Ei bine la bronhoscopie ,medicul a descoperit ca pe traheea lui Raul exista o compresie extrinseca pulsatila.Ne-a explicat ce anume poate fi,ca in asemenea cazuri poate fi vorba de un inel vascular..ca e o malformatie...ei si de-aici mi-i s-a rupt filmul.Cand am auzit malformatie ...la vasele mari ale inimii...operatie ..simteam ca nu ma mai pot conecta la prezent.Eram ...nu stiu cum sa va spun.De fapt nu mai eram prezenta.Nu-mi venea sa cred,negam cu vehementa ca copilul meu ar putea avea o malformatie.Bineinteles ca nu am fost capabila sa-i reproduc si sotului f bine cele spuse de medic,drept urmare dupa ceva ore l-a sunat sotul pe medic si i-a explicat si lui din nou.Pentru a se confirma diagnosticul a fost necesar sa facem si un angio Ct toracic.Nu va mai povestesc prin ce-am trecut si atunci...Mentionez din nou ca Raul era in continuare cu tuse,productive pe care nu le expectora nicicum.Aspiratul bronsic s-a trimis la laborator si dupa 5 zile am primit si rezultatul:infectie cu pneumococ pe care am tratat-o cu antibiotic intravenos....mult.Nu ma intru in detalii pt ca nu vreau sa va ingrozesc.Cert este ca pe data de 3 februarie am ajuns acasa.Deci perioada de spitalizare a fost 27.12.2012-03.02.2013.Medicul de la laboratorul la care am facut Ct-ul a scris arc aortic dublu,insa d-na dr Oprita a spus ca ar fi defapt arc aortic drept.Am facut si ecocord....toate valorile par a fi normale.Nimic de speriat.Dupa ce am ajuns acasa am inceput sa iau legatura cu dr Sandica si i-am trimis toate investigatiile,inclusiv imaginile de la CT.Drept urmare pe data de 1 martie mergem l-a el.Intre timp am pregatit si dosarul pt obtinerea formularului S2,pe care urmeaza sa-l depunem maine.(Doamne ajuta sa nu intampinam dificultati!)

Cam atat....despre povestea noastra.

Vreau totusi sa fac un apel la cele care ati trecut cu bebii vostri printr-o operatie si sa-mi spuneti tot ce va vine in minte.Nici eu nu stiu ce anume astept de la voi,insa pot sa va spun ca ma ingrozesc doar cand ma gandesc la ce urmeaza.Dupa cat timp o sa-l mai vad pe Raul asa cu este el :se joaca,alearga etc.Ce a insemnat perioada de recuperare?O sa-mi fie frica si sa-l iau in brate,de teama sa nu-l ranesc.

Va multumesc din suflet pentru timpul acordat si astept cu mare interes orice sfat.

dana

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
    • Vezi Profilul
Re: Arc Aortic Drept (sau Dublu)
« Răspuns #1 : Februarie 27, 2013, 12:33:21 p.m. »
   Buna Laura,fetita mea Alexandra a fost operata la varsta de 4 luni de arc aortic dublu,DSV si DSA.Alex acum are 4ani si 8luni.A fost operata in Germania de catre Dr Sandica.Pot doar sa-ti spun ca totul este foarte bine,Alex mai are o surioara geamana,intre ele nu poti sa faci comparatii.Alex de multe ori e peste sora ei,e mult mai neastamparata,toata ziua nu sta locului deloc.Probleme au mai ramas la mine ptr ca nu prea pot sa uit prin ce a trecut!Alex nu stie nimic de operatie,consider ca este mult prea mica!La gradinita inca nu merge,probabil atunci ii voi spune,ca sigur vor exista multe persoane care sa-i studieze cicatricea.Cu Dumnezeu inainte!Daca ai ajuns la Dr Sandica e cel mai bun lucru care se putea intampla!sanatate multa!