Autor Subiect: Institutul Inimii Cluj Napoca  (Citit de 6633 ori)

andraminea

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
Institutul Inimii Cluj Napoca
« : Iulie 10, 2013, 12:25:29 a.m. »
In att parintilor care doresc sa isi opereze copilasii la Cluj Napoca

Dragi parinti,
Da-ti-mi voie sa va impartasesc o perioada si o experienta din viata mea , cu speranta ca va va fi de folos pe viitor.
Ma numesc  Andra si sunt mamica unui baietel superb care acum are 9 luni si jumatate.
Cand eram insarcinata in 5 luni am fost la un control ecografic la dr. Razvan Radulescu Botica de la spitalul Medlife. Dupa cateva zeci de minute bune de investigatii am primit o veste care m-a distrus ( la momentul acela ). Bebelusul mea avea o malformatie cardiaca grava, care ii punea viata in pericol dupa nastere si nu putea fi rezolvata decat pe cale chirurgicala, cel mai probabil in strainatate deoarece in Romania posibilitatile sunt limitate, asa cum bine stiti. Malformatia se numea Tetralogie Fallot + persistent de vena cava superioara. A fost cea mai grea seara din viata mea. Nu vroiam sa accept ce mi se spusese asa ca m-am decis sa apelez si la alti ecografisti si apoi sa iau o decizie ( pastrez sau nu sarcina). Stiam ca o operatie in strainatate este extrem de scumpa si nu imi permiteam. Nu stiam cum sta treaba cu formularul 112. Am mai consultat inca doi ecografisti renumiti din Romania ( nu le mai retin numele din pacate ).  Unul dintre ei ( la spitalul Sanador ), un medic in varsta, m-a sfatuit cu multa mila sa il dau afara ca va fi un monstru, ca are multiple malformatii, poate nu numai la inima ci si fizice si mentale. Nu mi-a dat nimic in scris insa pt ca ?bebelusul nu sta bine si nu e chiar sigur, dar cel mai bines a il dau afara?. Am plecat plangand la un alt medic care mi-a spus ca bebe are defect de sept ventricular care poate se va inchide la nastere. Eram disperata?.nu puteam lua nici o decizie?..trebuie sa va mentionez ca nu aveam langa mine decat pe mama sip e prietena mea cea mai buna. Taticul bebelusului nu l-a dorit, cu atat mai mult ca poate iesea ?handicapat?, lucru fff important de retinut pt mai tarziu.
In cateva cuvinte, dupa o saptamana de plans, timp in care ma gandeam sa ma sinucid cu bebelus cu tot, am decis ca pastrez copilul indifferent ce va fi. Daca Dumnezeu mi l-a dat , tot el sa mi-l ia ca eu nu il omor.
A venit timpul sa nasc si aici  alta problema. Nimeni nu vroia sa ma ajute si cauza malformatiei si ma trimiteau sa nasc pe la Cluj sau pe la Tg. Mures ( eu fiind din Buc ) . Am cunoscut-o pe Dr Ranga de la Giulesti , o minune de femeie care mi-a dat incredere si mi-a aduc bebelusul pe lume.
Un bebe superb, micut, de 2.560 kg si 47 cm, dar care era bine, respire singur , si daca nu ar fi stiut de ?problema ? de la mine, nici nu se gandeau. Inca din prima clipa a fost monitorizat de dr Niculescu de la Marie Curie ( alta minune de om lasat de dumnezeu pe pamant ) care ne-a confirmat diagnosticul de Tetralogie fallot, forma usoara, care urma a fi operata pe la 6-9 luni de viata, pana atunci fiind monitorizati lunar de dansul.
Bebe era bine crestea perfect, recupera greutatea mica de la nastere, pana cand au inceput criszele si am decis impreuna cu Dr Niculescu ca e timpul pt operatie ( bebe avea 6 luni ). Dansul ne-a sfatuit sa ne trimita in Germania sau Italia, dare u , in prostia mea am zis sa incercam in tara ca si noi avem medici buni. Asa am ajuns la Cluj la dr Cotul. Doctor de care auzisem ca este putin dificil ca om, dar am zis ca accept orice doar sa imi salveze copilul. Am ajuns acolo cu mama mea, si acum avea sa inceapa calvarul. L-am cunoscut pe dr Cotul dimineata, ne-a bagat intr-un cabinet si a inceput sa tipe efectiv la mine, daca inteleg ca copilul mea poate sa moara si ca nu garanteaza nimic?. Logic ca nu garanteaza, dar repeat prea des ca poate sa moara , ca e ffff grav?( pana atunci stiam ca este o forma usoara-medie a bolii?.)
I-am zis ca inteleg, dar deasemenea inteleg ca o sa moara si daca nu va fi operat, asa ca nu am alta variant. M-a intrebat apoi unde este tatal. Cand i-am spus ca nu are tata a luat foc, ne-a dat afara din birou, ca asta nu e treaba curate, ca de ce nu are tata si ca lui nu ii place de noi si ca mai bine salveaza pe altul. M-a intrebat unde lucrez si i-am spus ca nu lucrez cu carte de munca, ca am o firma, ca avem o situatie buna financiara, ca sa nu isi faca griji ca nu isi primeste ?dreptul?. Pt moment s-a razgandit si a zis ca il opereaza. Dupa care, am indraznit s ail intreb daca poate ramane mama mea cu bebe in spital, el fiind foarte dependent de ea , iar eu fiind ffoarte speriata de spitale si de ce avea sa urmeze. Iar ne-a dat afara?? mentionez ca ne vorbea doar la pertuu, si cu ?baaa???am iesit afara?.a venit dupa noi?.si a internat-o pe mama cu bebe??.  Asta se intampla vinerea??pana luni, nimic?.. luni au venit sa ii faca o ecografie si dr iar s-a razgandit. Bebe avea arterele pulmonare prea mici ( 5 mm) si dupa operatie risca ?sa ii pocneasca inima? si nu intelegea ?de ce I l-a trimis Niculescu pe cap pe asta??.nu are nici tata, ma-sa ba lucreaza, ba nu?.el nu intelege nimic asa ca mai bine opereaza pe altul care are sanse decat pe asta fara viitor?..ce?.sa mi-l omori tu dup ace il salvez eu?ca nu o sa ai nici bani de medicamente pt el?..daca nu are tata?de unde viitor?..? incheiem citatul?..mama a incercat atunci sa ii dea plicul cu atentia sic and a vazut ca e gros a lasat tonul mai jos dar tot cu multa mitocanie in cuvinte I se adresa. Am uitat sa mentionez ca conditia sa o interneze pe mama cu bebe a fost ca eu sa pasaresc orasul Cluj Napoca si sa nu mai calc in spital pana la externare , ca altfel ?ne zboara pe loc?. Asa ca in timpul asa eu nu imi puteam vedea copilul?..ce avea sau nu sa fie operat?.sa traiasca sau nu??
Am decis ca nu il mai las pe acel om sa imi opereze copilul orice ar fi si ca plecam acasa. Dar aveam nevoie de bilet de externare. Timp de 3 zile nu a mai trecut nimeni pe la mama mea prin salon. O tineau acolo ca pe o proasta?..la copil nu I se facea nimic?.decat rau?.deoarece statea inchis intr-o camera de 2/2m si d?j? ii scazute saturatia la oxygen la 75% de la 89 cat avea la internare. In sf??am reusit sa plecam de acolo cu biletul de externare dupa o saptamana. Costurile spitalizarii declarate de ei pe biletul de externare au fost de cca 5000 ron desi intr-o saptamana copilului nu I s-a facut decat o ecografie, un ekg, o radioagrafie si dimineata si seara I se facea saturatia la oxygen??atat??
Am ajuns la Bucuresti unde am vb cu dr Niculescu si am reusit sa ajungem in Germania unde bebelusul meu s-a nascut a doua oara si este fffff bine acum. Asta este alta poveste pe care o voi scrie de asemenea, ca o comparatitie cu ce e in tara noastra draga?..
Va pup dragi parinti si va doresc sanatate si putere sa luptati pt puii vostri.   

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
Re: Institutul Inimii Cluj Napoca
« Răspuns #1 : Iulie 10, 2013, 06:34:43 p.m. »
Andra,

ma bucur tare sa iti impartasesti povestea aici. Ma bucur tare ca v-am cunoscut in Bad si va multumesc caci ati fost alaturi de noi.

Sanatate ursuletului tau, iar tie multa putere!

Va imbratisez cu mult drag.

Gilia

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 289
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Iulie 13, 2013, 11:30:58 p.m. »
Doamne, Andra, imi pare tare rau ca ati avut parte de un asemenea tratament la Cluj, dar ma bucur ca ati ajuns pana la urma unde trebuia....si ca totul e bine acum! :) Multa sanatatea in continuare!

aly_hd_74

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Iulie 21, 2013, 11:39:49 a.m. »
am o mare rugaminte la tine daca poti sa imi trimiti nr de telefon al doctorului nicolescu pentru ca si eu am avut parte de ceva asemanator dar fetita mea afost operata de 2 ori si dupa a doua operatie mi-a spus ca o sa moara au trecut deja 2 ani dar fetita incepe sa se simta rau si as vrea sa ajung la d-nu doctor poate ne trimite in germania ca aici au spus ca nu mai au ce face(iti las nr meu de telefon si i-diul de mess daca vrei sa ma ajuti) 0746706625 aly_hd_74 iti multumesc

mihaelagheorghe

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Iulie 31, 2013, 01:22:10 a.m. »
Buna Andra,

Imi pare nespus de rau ca inca cineva a trecut prin "tratamentul"dr Cotul. Si noi am fost refuzati anul trecut in acelasi stil, si la fel se intreba de ce ne-a trimis dr. Nicolescu la Cluj ca diagnosticul este "pompieristic". Stiu ca unele persoane ii multumesc ca le-au salvat copii insa modul lui de a discuta cu pacientii este inadmisibil.

Multa sanatate bebelusului!!

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Septembrie 19, 2013, 03:30:11 p.m. »
Sunt fara cuvinte................

Noi ar trebui sa ne consideram norocosi ca doctorul Uta ne-a spus doar sa "facem altul" si nu ne-a si injurat, cand l-am intrebat ce e de facut, dupa ce ne-a diagnosticat cu Fallot. 

Multa sanatate si numai bine copilului si tie, Andra. Si nu uita un lucru, cei care judeca, pe ei se judeca.  Inutil sa-ti mai spun ca nu trebuie sa iei in seama asa ceva[a fost o experienta, care te-a directionat incotro trebuia]  asa cum si eu am ales sa nu dau doi bani pe cuvintele domnului doctor si ca CRED cu tarie ca al meu copil va fi bine. Ceea ce s-a si intamplat! :)
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

codrutzu24

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 92
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Septembrie 24, 2013, 09:47:30 p.m. »
Creddinta in copii ne indreapta in cele din urma pe drumurile bune, speranta ne face sa mergem inainte pe ele iar dorinta lor de a trai ii face invingatori.uita experienta din cluj si ia de la doctori numai ce crezi tu ca mama ca i este bine copilului.restul uita ca sa mergi inainte.pupici