Autor Subiect: formular e112  (Citit de 2217 ori)

fufulete

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
formular e112
« : Februarie 08, 2014, 06:55:21 p.m. »
Buna seara tuturor!
Revin si eu cu o intrebare/nelamurire la care sper sa gasesc raspunsul aici.
Anul acesta va trebui sa mergem cu Isabel,fetita noastra,la cea de-a doua operatie in Viena. Din ce am vazut pe la tv si am mai citit,am inteles ca s-a scos/se scoate formularul e112. Pana la urma cum este? Cum va trebui sa procedam pentru operatie? Vrem sa stim de pe acum la ce sa ne asteptam si cum sa actionam.
Va multumesc pentru informatii!
Multa sanatate inimioarelor!

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
Re: formular e112
« Răspuns #1 : Februarie 10, 2014, 03:04:48 p.m. »
Draga mea,
Din c?te stiu, formularul exista ?nc?, iar vou? ar trebui sa vi se aprobe f?r? probleme, prima opera?ie fiind f?cut? in alta tara, tot pe baza formularului.
Po?i suna la CASB, sa ceri informa?ii, sa ai siguran?a unui r?spuns oficial.
Cum e Isabel, cat de mare si frumoasa este?
A?i ajuns la control in Viena sau a?i mers la Dl.Dr. Nicolescu?

fufulete

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Februarie 10, 2014, 07:13:13 p.m. »
Multumesc mult pentru raspuns! Voi suna cu siguranta pentru mai multe detalii,dar ma interesa daca de la inceputul anului s-a lovit cineva efectiv de `disparitia` formularului sau nu.
Isabel e foarte bine,am reusit sa ajungem la control la Viena anul trecut in august,unde am lasat-o efectiv masca,sa spun asa,pe doamna doctor. A fost uimita de cat de bine se prezinta,i-a facut o ecografie si un ekg si totul arata minunat.Era uimita si pentru ca,la atata timp dupa operatie ar fi trebuit sa apara semne ca s-ar apropia urmatoarea,gen ventricul stang marit,probleme cu ritmul cardiac etc,dat la ea nu este nici o schimbare.
Acum,la 1 an si 8 luni,are 10 kg si putin,lucreaza de zor la vorbit si este foarte activa. Probleme cam avem cu mancarea,ca e o mofturoasa si jumatate.
In rest,din 3 in 3 luni mergem la dl dr Nicolescu;acum avem programare pentru 25 martie. Si dumnealui a spus ca prognosticul (din punctul lui de vedere) pentru operatia viitoare este unul foarte bun,dupa cum se prezinta.
Singurul lucru pe care l-am observat eu diferit (si vom discuta si cu dl doctor) este ca atunci cand este frig afara si intram la caldura si se agita cea mica,i se invinetesc buzele si manutele putin mai mult. Dar ea nu oboseste,nici cand se enerveaza si se agita nu se invineteste.
Ma opresc din scris,ca va scriu povesti aici si plictisesc!
Inca o data multumesc mult si multa sanatate (ca-i mai buna decat toate)!

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Februarie 11, 2014, 11:00:59 p.m. »
Formularele exista si pana cand UE nu va schimba legislatia, iar Romania nu o va implementa, ELE VOR EXISTA! Nu stiu niciun caz in 2014 care sa fi sa fi depus dosarul complet (asa cum scrie in lege) si sa nu aiba aprobarea CAS. Obtineti raportul medical, completati dosarul cum este specificat in legea ce il reglementeaza si in 5 zile lucratoare  aveti aprobarea. Multa sanatate si sa reveniti cu bine!

Lmila

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Septembrie 23, 2015, 02:02:13 a.m. »
Buna, mamici imi spuneti va rog cum se obtine formularul, trebuie sa te internezi obligatoriu cu bebe, sau nu ? inca nu suntem internati dar stim sigur ca trebuie operatie.

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Septembrie 24, 2015, 08:43:57 p.m. »
Pentru intocmirea raportului medical in vederea obtinerii formularului este necesara internarea. In unele cazuri se poate si ambulatoriu.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls