Autor Subiect: Avem nevoie de sfaturile voastre !!!  (Citit de 2683 ori)

Indra

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
Avem nevoie de sfaturile voastre !!!
« : Martie 10, 2014, 09:13:47 p.m. »
Buna. La 16saptamani de sarcina baietelul nostru a fost diagnosticat cu transpozitie de vase mari. Acum am 23 de saptamani de sarcina. Mi-as dori foarte mult sa pot vorbi si cu alte persoane care au mai trecut prin aceasta situatie , care au nascut si operat bb in Germania la dl Doctor Sandica  ghiurco.indra@yahoo.com este mailul meu 0752549128 nr tel va rog mult cei care vreti sa ma ajutati cu sfaturi din experienta vostra sa ma contactatisau sa lasati ceva date de contact . Va multumesc din suflet de pe acum.

laura_b

• Full Member
  • Mesaje postate: 141
    • Vezi Profilul
Re: Avem nevoie de sfaturile voastre !!!
« Răspuns #1 : Martie 19, 2014, 09:12:44 p.m. »
Imi pare rau Indra pentru problemele baietelului tau dar vreau sa te linistesc si iti spun ca totul va fi bine.
In sectiunea de povesti de succes vei gasi povestea lui Alex al Madalinei Olivotto care la fel ca si baietelul tau a fost diagnosticat intrauterin cu transpozitie de vase. Alex a fost nascut in BO si la 5 zile de la nastere a avut loc ooeratia si totul a fost si este bine. La 3 saptamani de la nastere erau acasa iar acum Alex face 4 ani in Mai si e un copil sanatos, ister foc si foarte ager.

Am vorbit cu Madalina si te va contacta zilele urmatoare.

Sanatate multa, speranta si sarcina usoara in continuare.

MihaiG

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Martie 26, 2014, 05:16:51 p.m. »
Buna!

Si fetita mea a avut acelasi diagnostic. Am nascut pe data de 11.02.2014 in Bad Oeynhausen,IAR pe data de 17.02.2014 a fost operata de dl. dr. Sandica. Acum totul este bine si suntem acasa din 09.03.2014. Te voi contacta zilele urmatoare...acum bebe are program de scandal...

Loredana84

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Aprilie 01, 2014, 12:01:41 p.m. »
  Buna,

Si baietelul nostru a avut acelasi diagnostic. Am nascut in Germania in septembrie 2012 si dupa 6 zile David a fost operat de Dl Dr Sandica, practic s-a nascut a doua oara, cum spunem noi. Multumim inca o data acestui minunat medic, ingerul nostru pazitor !
  Acum totul este bine, multumim lui Dumnezeu, asa ca trebuie sa fiti optimisti !
  Sanatate multa si sa fiti puternici !

GeorgianaMocanu

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Aprilie 15, 2014, 08:31:38 p.m. »
Buna ziua,
Ma numesc Georgiana Mocanu, sunt insarcinata in 27 sapt. La 24 sapt bebe a fost diagnosticat cu Arc Aortic Drept,  fara alte asocieri. Cordul este perfect normal doar crosa aortei ocoleste posterior traheea. Traheea interpusa intre crosa aortei si canalul arterial, cu formarea unei anse vasculare arteriale in forma de U in jurul traheei, semn patognomic pentru Arc Aortic Drept. Mi s-a recomandat sa fac amniocenteza pentru eliminarea existentei vreunui sindrom ( DiGeorge). Rezultatul de la amniocenteza o sa il primesc joi.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac? Sunt disperata.
Va multumesc,
Georgiana

Loredana84

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Aprilie 16, 2014, 03:56:21 p.m. »
  Buna,

Imi pare tare rau sa aud ca inca un bebelus este diagnosticat cu malformatie cardiaca. Dar, ai speranta ca totul va fi bine.
  Poti sa ii trimiti un mail D-lui Dr Sandica, in care sa ii explici diagnosticul lui bebe si sa ii trimiti si copie de pe rezultatul ecografiei. Il intrebi ce te sfatuieste sa faci si dansul iti va spune daca va trebui sa mergi in Germania sa nasti si apoi sa fie operat bebe.
 Mai poti sa mergi si la un control la Dl. Dr. Nicolescu, de la spitalul Marie Curie, daca ai posibilitatea. Si dansul este foarte amabil si te va sfatui ce este mai bine sa faci.

Multa sanatate si putere!

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
« Răspuns #6 : Aprilie 18, 2014, 11:25:40 a.m. »
Georgiana, in primul rand trebuie sa crezi in minuni si sa gandesti pozitiv.
Puiul tau simte tot ce ti se intampla.
In urma cu doua zile imi povestea o prietena despre o mamica insarcinata, doctorii i-au spus ca fetita va avea sindrom Down si au sfatuit-o sa renunte la sarcina. O decizie atat de grea. Dar a hotarat sa mearga mai departe, sa-si doreasca si mai mult copilul si sa fie pregatiti pentru orice. Fetita s-a nascut sanatoasa si voioasa, fara SD, acum are 5 ani si e minunata.
Cauta in sufletul tau un raspuns, o decizie, nimeni nu poate sa hotarasca pentru voi, mergeti si faceti alte investigatii, cereti a 10-a opinie, daca puteti mergeti si in Germania pentru o ecografie, trebuie sa fiti impacati si linistiti sufleteste pentru orice decizie veti lua.