Autor Subiect: Sa ne cunoastem (13)  (Citit de 53026 ori)

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
Re: Sa ne cunoastem (13)
« Răspuns #195 : Decembrie 18, 2015, 06:39:54 p.m. »
Baietelul Milei a fost operat acum 3 zile, astazi mergeau din terapie pe cardiologie. Este bine, ceva lichid in pleura {asta inteleg  din "a racit plamanii"}. Important  ca sunt bine si cu putin ajutor poate fac macar o parte din sarbatori acasa!

Vesti bune, deci!

Sarbatori Fericite si cald in sufletele sa aveti, mari si mici! Sanatate!
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

Irina_Andrei

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
« Răspuns #196 : Ianuarie 20, 2016, 11:15:20 a.m. »
Buna mamici, tatici si burtici,
Suntem doi viitori parinti din Iasi care se alatura acestui grup. Am gasit pe acest forum sentimente, trairi, experiente, parinti si bebei puternici si curajosi.
Bebele nostru a fost diagnosticat, la 22 de saptamani de sarcina, cu Transpozitie de vase mari si DSV inalt. De pe 23.12.2015 suntem intr-o continua alergatura dupa informatii, medici, consultatii, etc.  Am luat deja legatura cu dl Dr. Eugen Sandica si suntem la stadiul in care trebuie sa ne apucam de dosar pentru obtinerea formularului E112. Data estimativa a nasterii ar fi undeva pe 25 Aprilie.

Problema este ca, din cate am inteles, nu se mai aproba formularul pentru acest diagnostic, deoarece este o operatie ce poate fi efectuata si in tara. Daca sunt parinti care ne pot ajuta cu orice informatie legata de depunerea dosarului, costuri cezariana (in cazul in care nu se aproba dosarul), detalii post operatorii, etc va ramanem recunoscatori.

Multumim!

Mara [mQQm]

• Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #197 : Ianuarie 21, 2016, 11:00:48 a.m. »
Buna Irina,

Problemele de regula sunt inventate de minte ca sa aiba si ea ce sa rezolve si provin din cele mai mari frici ale omului. Dupa cum scrii ca ai gasit pe acest forum experiente, parinti si bebei puternici si curajosi, iti dai seama ca si voi trebuie sa fiti puternici si curajosi - asta inseamna sa cititi legea [pe care o gasesti in forum la capitolul "Obtinerea formularului"]si sa va inarmati cu tenacitate, rabdare si mai ales motivatie. Dupa cum ai citit in forum toti copilasii care au necesitat interventii si-au gasit rezolvarea, asa cum si voi o s-o gasiti daca nu va orientati pe problema, ci pe solutie. Iti voi lasa numarul meu in mesaj privat si o sa vezi ca va  fi bine.

« Ultima Modificare: Ianuarie 25, 2016, 04:41:38 p.m. de Mara [mQQm] »
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

oanamihai

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
« Răspuns #198 : Ianuarie 23, 2016, 05:23:51 p.m. »
Buna ziua, dragi colegi! Suntem 2 parinti care se alatura acestui grup... Baiatul nostru, Andrei, are o malformatie mai complexa la inimioara si trebuie sa mergem in Germania, la domnul dr. Sandica sa il opereze. Vineri, pe 29 ianuarie trebuie sa fim acolo. Am dori sa ne informati si pe noi, din experinta dvs, despre transport, din ce am citit pe aici de cazarea la pensiune si mai ales daca poate veni si sotul cu mine. Despre clinica si toate celelalte aspecte...Multumesc anticipat!

Mara [mQQm]

• Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #199 : Ianuarie 24, 2016, 10:08:39 p.m. »
Buna, Oanamihai si bine ati venit in grup!

Nu ati specificat daca mergeti cu formular si daca sunteti in posesia lui. Daca sunteti in posesia formularului, scanati-l si trimiteti-l la clinica. Veti primi de la secretariatul Dlui DR. Sandica un formular pe care sa il completati cu nr de persoane care insotesc copilul [poate merge si tatal], numele, ....., cu ce va deplasati[masina/avion], ora la care aterizeaza avionul ,...............pentru a va astepta un taxi in Dortmund, la aeroport si a va duce la clinica.

In linii mari, in general de la aeroport sunteti condusi la clinica unde se fac ceva analize exudat si copro copilului si exudat apartinatorilor dupa care sunteti dusi la pensiune, care se afla la cam 10' de mers pe jos de clinica.

Ce varsta are copilul? Intreabati punctual si va voi raspunde in masura in care am informatii.

Mara [mQQm]

• Hero Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #200 : Ianuarie 28, 2016, 10:45:56 a.m. »
Chiar daca ati dat datele telefonic iti sugerez sa trimiti un mail de confirmare a sosirii voastre la secretariatul Dl DR Sandica, cu nr de persoane care fac deplasarea, ora si ziua in care veti ajunge in Dortmund pentru a putea fi preluati de la aeroport si dusi la clinica.

Costuri cu cazarea nu aveti, micul dejun fiind inclus. Fara grija, va veti descurca, la pensiune aveti acces la bucatarie pentru a prepara mancare pentru copil pe perioada cat nu este spitalizat. In zona exista supermarketuri cu  preturi accesibile. La pensiune este o familie de romani care va vor da detalii si va vor ajuta cu informatii.

In mesaj privat gasiti numarul meu de telefon pentru mai multe detalii legate de spitalizare si orice alte informatii va sunt utile.

veronicacir

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
    • Vezi Profilul
« Răspuns #201 : Octombrie 10, 2016, 08:04:37 p.m. »
 BUNA  AM MARE NEVOIE DE SFATURI . CUM AI REUSIT SA PLECI? CUM AI OBTINUT NEGATIE?  LA CINE AI FOST IN EVIDENTA DACA ESTI DIN BUC? Mie mi s a cerut si nu stiu cum pot sa obtin asa ceva   deoarece medicul curant nu doreste sa ma ajute