Autor Subiect: Bicuspidie aortica  (Citit de 1907 ori)

Monicaanamaria

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
    • Vezi Profilul
Bicuspidie aortica
« : Februarie 03, 2017, 12:05:04 p.m. »
Buna ziua,
Baietelul meu de aproape 3 luni a fost diagnosticat cu bicuspidie aortica. Totul a fost bine pana acum 3 saptamani, cand la o noua ecocardiograma s a constatat ca a aparut o stenoza larga aortica, velocitate in valva aortica la 2,7 m/ s. Ni s a apus ca daca ajunge la 4 m/ s trebuie facuta interventie - dilatare cu balonul sau inrerventie chirurgicala Ross. Imi este foarte frica, stau cu mare teama, avand in vedere ca in doar 3 saptamania  s a agravat. Pe 17 Feb avem programare la dr Nicolescu, noi am mai fost la dansul in Decembrie si totul era bine atunci. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, nu stiu care sunt simotomele, cum imi sau seama ca se agraveaza? Cat costa interventia Ross in Getmania la domnul dr Sandica sau dilatarea cu balonul. Rezultatul cu stenoza larga din Ianuarie ni l a pus doamna dr Silvia Iancovici de la sp Monza. Multumesc

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 538
    • Vezi Profilul
Re: Bicuspidie aortica
« Răspuns #1 : Februarie 06, 2017, 03:56:43 p.m. »
Buna ziua Monicaanamaria,

Bine ai venit pe forum!

Stenoza, din cate a fost diagnosticat, este larga ceea ce NU pune inca probleme. In 10 zile pana il va vedea Dr-ul Nicolescu nu are ca sa se intample in termeni de a-i pune viata in pericol. Linisteste-te, pentru ca baietelul depinde de tine. Frica si teama desi sunt firesti, te vor impiedica sa gasesti si sa accepti cele mai bune solutii pentru fiul tau. Nimeni nu stie in ce directie se vor indrepta lucrurile, daca va stagna sau va evolua stenoza. De aceea se face monitorizare. Cel mai bine, pentru a nu intra in panica era sa-l intrebi pe medicul care a indicat stenoza exact lucrul de care te temi cel mai tare si anume daca de la o zi la alta pot exista modificari de natura sa-i puna viata in pericol. Din cate stiu eu, NU. Stenozele trec prin diferite stadii:larga , moderata, stransa. Daca lucrurile se vor indrepta in directia strangerii acestei stenoze este bine sa va obisnuiti cu ideea necesitatii interventiei ca fiind lucrul care il ajuta. Legat de interventia in Germania gasesti numarul meu de telefon in mesaj privat pentru mai multe detalii. Majoritatea parintilor de aici au folosit formularul E 112 care nu implica costuri decat pentru transport.

Multa sanatate!
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

Monicaanamaria

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Februarie 06, 2017, 11:57:29 p.m. »
multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi. Imi poti trimite te rog frumos numarul tau de telefon pe adresa mea de e mail: bd_monica@yahoo.com; as vrea sa stiu mai multe despre interventia in Germania.

Monicaanamaria

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Februarie 08, 2017, 04:25:01 p.m. »
Dragi parinti care ati avut acelasi diagnostic ca si noi va rog frumos sa imipartasiti din experienta dumneavoastra. Multumesc

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 538
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Februarie 13, 2017, 10:57:35 a.m. »
Buna Monica,

Daca le vei scrie si mesaj privat vor primi atentionari pe mail si sigur vor vedea rugamintea ta.

Exista si un grup pe Facebook, dupa cum ti-am spus.

Sper ca v-ati mai linistit. Uite, mai sunt 4 zile si va fi vazut de doctor. Ca o sugestie, structureaza-ti ideile si intrebarile incat sa nu mai pleci de acolo cu motive de panica.

Stiu ca e dureros cand te confrunti cu diagnosticul, insa accepta-l cand esti convinsa si vezi ce se poate face de acolo incolo. Desigur, informeaza-te si cere opinii.

Sanatate si incredere!

If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls