Autor Subiect: Casa de asigurari, contributiile, medicul de familie, asiguratul  (Citit de 7022 ori)

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
Buna seara,

aduc in discutie situatia in care am fost pusa si poate unii parinti se confrunta cu ea.

In timpul sarcinii am avut medicul de familie in localitatea de domiciliu. Locul de munca il aveam in alt oras, cel in care compania pentru care lucrez isi are sediul.
Medicul de familie m-a rugat sa fac o cerere catre departamentul de resurse umane prin care sa solicit ca asigurarile sociale de sanatate sa se transmita catre casa de asigurari a medicului de familie. Am facut cererea si am depus-o la departamentul de resurse umane, iar din luna urmatoare mi s-au virat contributiile.

Am nascut in localitatea in care lucram. Baietelul meu a fost diagnosticat cu malformatie congenitala de cord si la cateva zile dupa nastere a trebuit sa plecam in Bad Oyenhausen pentru interventia pe cord deschis.

Cererea pentru formularul E112 am depus-o la Casa de Asigurari a localitatii in care am nascut, a trebuit sa schimb medicul de familie si sa solicit virarea contributiilor la noua casa de asigurari.

Apartenenta de asigurat este data de locul unde aveti declarat medicul de familie (poate fi in localitatea unde aveti domiciliul, unde aveti resedinta sau chiar in cea in care locuiti fara forme legale). Este optiunea fiecaruia dintre noi sa ne alegem medicul de familie in ce localitate dorim. Societatile comerciale (mai ales multinationalele) nu au finalizat chestionarea angajatilor cu privire la casele de asigurari la care angajatii sunt asigurati. Din acest motiv, pentru angajatii cu vechime si nu numai, angajatorul transmite contributiile pentru asigurari sociale de sanatate la Casa de Asigurari pe raza careia isi are inregistrat sediul social. Inteleg ca in ultima perioada se solicita la dosarul de angajare  sa se specifice unde sa se trimita contributiile pentru sanatate.

Drept urmare, daca sunteti in situatie similara, va trebui sa solicitati de la angajator o adeverinta din care sa reiasa unde vi se vireaza contributiile pentru sanatate (de ex: societatea are sediul in Oradea, dar sunteti angajati la punctul de lucru din Constanta. Daca nu solicitati in mod expres, societatea va va plati contributiile la casa de asigurari Oradea). Legea este inca ambigua, este posibil sa fiti plimbati pentru ca "este greu" sa se dea un telefon/trimite un fax din care sa reiasa unde sunteti asigurati. Cai de rezolvare exista, trebuie doar sa fim informati.

« Ultima Modificare: Mai 24, 2012, 01:04:20 a.m. de Andreea »

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
R?spuns: Casa de asigurari, contributiile, medicul de familie, asiguratul
« Răspuns #1 : Mai 24, 2012, 12:59:41 a.m. »
Copii nou-nascuti sunt asigurati la Casa de Asigurari de pe raza localitatii/Sectorului in care s-au nascut. Acest lucru este valabil pana cand va fi inscris la medicul de familie pe care parintii il aleg.

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Mai 24, 2012, 09:42:16 a.m. »
O noua brambureala a sistemelor noastre infailibile in opacitate si ad-hoc. Daca ar fi atat de important ca banii  sa se vireze Caselor de asigurari de care apartin medicii de familie ar trebui ca acest lucru sa fie adus la cunostinta tuturor, asigurat, firma angajatoare,...si sa se si intample... In fapt lucrul asta nu se intampla.......decat asa...daca se intampla...

Andreea, multumesc ca ai scris despre subiectul asta, ai niste linkuri pe lege legat de apartenenta asiguratului si a copilului asigurat?

If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

IoanaR

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 22
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Mai 25, 2012, 12:37:57 a.m. »
Buna seara dragele mele,

Andreea dupa cum am discutat am gasit legea iar legea spune asa:

http://www.cnas.ro/legislatie/legea-asigurarilor-de-sanatate

ART. 213
(1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;
....................................................................................
ART. 215
(1) Obligatia virarii contributiei pentru asigurarile sociale de sanatate revine persoanei juridice sau fizice care angajeaza persoane pe baza de contract individual de munca ori in baza unui statut special prevazut de lege, precum si persoanelor fizice, dupa caz.
(2) Persoanele juridice sau fizice la care isi desfasoara activitatea asiguratii sunt obligate sa depuna lunar la casele de asigurari alese in mod liber de asigurati declaratii nominale privind obligatiile ce le revin fata de fond si dovada platii contributiilor.

Mai departe legea spune ca ART. 218
(1) Asiguratii beneficiaza de pachetul de servicii de baza in caz de boala sau de accident, din prima zi de imbolnavire sau de la data accidentului si pana la vindecare, in conditiile stabilite de prezenta lege.
(2) Asiguratii au urmatoarele drepturi:
a) sa aleaga furnizorul de servicii medicale, precum si casa de asigurari de sanatate la care se asigura, in conditiile prezentei legi si ale contractului-cadru;
b) sa fie inscrisi pe lista unui medic de familie pe care il solicita, daca indeplinesc toate conditiile prezentei legi, suportand cheltuielile de transport daca optiunea este pentru un medic din alta localitate;

ART. 222
Fiecare asigurat are dreptul de a fi informat cel putin o data pe an, prin casele de asigurari, asupra serviciilor de care beneficiaza, a nivelului de contributie personala si a modalitatii de plata, precum si asupra drepturilor si obligatiilor sale.

Din ce am citit in lege, noi, asiguratii trebuie sa informam persoana juridica pentru care lucram ca dorim sa ni se vireze contributiile la alta casa de asigurari respectiv cea de care apartinem prin medicul de familie. Iar daca pana in momentul acela ni s-a virat in alta parte sa cerem de la angajator o adeverinta precum ca suntem asigurati si unde ni s-au virat contributiile de sanatate pana la acel moment. Ei spun in art 222 ca avem dreptul sa fim informati dar numai in legatura cu anumite lucruri si evident nu trimit absolut nimic prin care sa ne spuna ca trebuie sa anuntam angajatorul unde dorim virarea contributiilor.

Nu am gasit nimic referitor la unde este asigurat copilul in perioada cuprinsa intre nasterea copilului si pana la alegerea medicului de familie pentru el/ea. Maine voi da un tel la CAS sa incerc sa aflu despre acest lucru si mai ales despre legea care sustine ce imi va spune dl/doamna de la CAS.

Va pup.

Oana

Buna seara,

aduc in discutie situatia in care am fost pusa si poate unii parinti se confrunta cu ea.

In timpul sarcinii am avut medicul de familie in localitatea de domiciliu. Locul de munca il aveam in alt oras, cel in care compania pentru care lucrez isi are sediul.
Medicul de familie m-a rugat sa fac o cerere catre departamentul de resurse umane prin care sa solicit ca asigurarile sociale de sanatate sa se transmita catre casa de asigurari a medicului de familie. Am facut cererea si am depus-o la departamentul de resurse umane, iar din luna urmatoare mi s-au virat contributiile.

Am nascut in localitatea in care lucram. Baietelul meu a fost diagnosticat cu malformatie congenitala de cord si la cateva zile dupa nastere a trebuit sa plecam in Bad Oyenhausen pentru interventia pe cord deschis.

Cererea pentru formularul E112 am depus-o la Casa de Asigurari a localitatii in care am nascut, a trebuit sa schimb medicul de familie si sa solicit virarea contributiilor la noua casa de asigurari.

Apartenenta de asigurat este data de locul unde aveti declarat medicul de familie (poate fi in localitatea unde aveti domiciliul, unde aveti resedinta sau chiar in cea in care locuiti fara forme legale). Este optiunea fiecaruia dintre noi sa ne alegem medicul de familie in ce localitate dorim. Societatile comerciale (mai ales multinationalele) nu au finalizat chestionarea angajatilor cu privire la casele de asigurari la care angajatii sunt asigurati. Din acest motiv, pentru angajatii cu vechime si nu numai, angajatorul transmite contributiile pentru asigurari sociale de sanatate la Casa de Asigurari pe raza careia isi are inregistrat sediul social. Inteleg ca in ultima perioada se solicita la dosarul de angajare  sa se specifice unde sa se trimita contributiile pentru sanatate.

Drept urmare, daca sunteti in situatie similara, va trebui sa solicitati de la angajator o adeverinta din care sa reiasa unde vi se vireaza contributiile pentru sanatate (de ex: societatea are sediul in Oradea, dar sunteti angajati la punctul de lucru din Constanta. Daca nu solicitati in mod expres, societatea va va plati contributiile la casa de asigurari Oradea). Legea este inca ambigua, este posibil sa fiti plimbati pentru ca "este greu" sa se dea un telefon/trimite un fax din care sa reiasa unde sunteti asigurati. Cai de rezolvare exista, trebuie doar sa fim informati.
Oana Raduta

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Mai 30, 2012, 01:17:22 p.m. »
extras din lege

SEC?IUNEA a 10-a
Formularul E 112 ?Atestat privind men?inerea dreptului
la presta?iile ?n curs pentru asigurarea de boal?-maternitate?

PARAGRAFUL 1
Dispozi?ii generale
................................................................................................
Art. 41.
(2) Institu?ia de la locul de re?edin?? al persoanelor prev?zute
la alin. (1) este considerat? drept institu?ie competent? s?
elibereze formularului E 112.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls