Autor Subiect: eduard a renascut din mainile doctorului sandica  (Citit de 3897 ori)

janemary

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
eduard a renascut din mainile doctorului sandica
« : Septembrie 24, 2008, 10:03:09 p.m. »
Eduard Scarlat, fiul meu, a implinit doi ani pe 14 august. a fost diagnosticat la trei luni cu Defect Septal Ventricular, o malformatie am putea spune de nivel mediu. La trei luni si jumatate am fost cu el la Targu mures la doamna doctor Toganel si ni s-a spus ca nu este nevoie de operatie pentru ca defectul este muscular si se va corecta doar cu medicamentatie. Am fost foarte fericiti, dar imediat au inceput problemele. Eduard nu lua in greutate deloc si transpira foarte tare. La sapte luni, cei de la targu mures au admis ca este necesara o interventie, dar ne-au amanat pentru vara, apoi pentru toamna, desi am dat cotizat serios. Intamplator am aflat de la familia Chiriac din Constanta de domnul doctor Sandica si l-am contactat pe mail. Dansul ne-a raspuns imediat si am fost programati pentru luna august. Am facut imprumut la banca, ne-am ipotecat casa( i-am multumit lui dumnezeu ca aveam ce ipoteca) si am plecat. Eduard abia implinise un an ,iar domnul doctor Sandica lucra in vara lui 2007 la clinica din Rostock. ne-am descurcat relativ usor pentru ca atat eu cat si sotul meu stim engleza. toate analizele si investigatiile s-au desfasurat sub stricta supraveghere a doctorului Sandica. verdictul a fost unul crud, Eduard trebuia sa faca operatie pe cord deschis, neputandu-se rezolva printr-un cateterism. Pe 23 august 2007 Eduard a renascut din mainile domnului doctor Sandica dupa  o operatie de aproximativ 4 ore, care insa pentru noi au fost o vesnicie.
As vrea sa povestesc toate lucrurile care m-au impresionat acolo, atat la domnul doctor, cat si la cei care l-au ingrijit pe Eduard: profesionalism, un simt al datoriei, respect pentru viata, respect pentru parinti si grija pentru fragila lor stare psihica. Am fost informati tot timpul ce face copilul nostru, am avut voie sa stam cu el la terapie intensiva, sotul meu putea sa ne viziteze oricand.
Sa va spun prin comparatie cum e la targu mures. Parintii nu sunt lasati sa intre la terapie intensiva, sunt tinuti departe de copiii lor uneori saptamani intregi. Pentru orice informatie despre starea copilului aflat la terapie intensiva trebuie sa platesti. nu ti se explica nimic despre boala pe care o are copilul tau, asistentele te trateaza de sus, li se recolteaza sange copiilor fara ca asistentele sa-si schimbe manusile sau sa se spele pe maini dupa fiecare copil, la radiografie mamicile sunt brutalizate si copiii maltratati, tinuti in pozitii nefiresti, dezbracati in frig. Tatii nu au voie sa intre sa-si vada copii si de multe ori copiii mor dupa operatie la terapie intensiva, iar mamele sunt anuntate dupa, fara sa fie acolo in ultimele momente. nicio mama nu are voie sa planga pentru ca a murit copilul alteia si nu are voie sa planga nici daca ii moare copilul sau. Finuta mea, Claudia, a murit asa la 10 luni.
Si asta in conditiile in care se pare ca cei de la targu mures sunt cei mai buni din romania. daca asa sunt cei mai buni, ceilalti cum sunt....
daca va duceti la targu mures si apoi in germania ca mine o sa credeti ca ati ajuns pe alta planeta. Faceti tot posibilul sa ajungeti la domnul doctor Sandica. El n-o sa va promita lucruri desarte, o sa va spuna adevarul si o sa-si dea toata silinta sa va ajute pentru ca este un doctor desavarsit si un om minunat.
copilul meu s-a nascut a doua oara pe 23 august 2007 din mainile dansului si nu cred ca-mi va ajunge intreaga viata ca sa-i multumesc pentru ce-a facut pentru noi!!!!
janemary scarlat, galati

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
R?spuns: eduard a renascut din mainile doctorului sandica
« Răspuns #1 : Septembrie 28, 2008, 11:48:05 a.m. »
Janemary,

ma bucur ca Eduard a avut norocul sa ajunga in Germania si nu oriunde, ci la dl dr Sandica. Sunt sigura ca pana sa ajungeti in Germania ati avut cele mai grele zile din viata voastra, iar la Tg Mures vad ca ati gasit aceeasi medici incompetenti.
Spre sfarsitul mesajului tau am citit ceva care m-a ingrozit, este revoltator, sunt atatia care ca si finuta voastra nu au nici o sansa, parintii nu stiu ce se intimpla cu micutii lor, nu au voie sa stea langa ei, nu au voie sa puna intrebari, nu au voie nimic din ceea ce ar fi normal.
Trebuie ca parintii Claudiei sau tu, daca nu va deranjeaza, sa ne scrieti ce diagnostic a avut si de ce nu s-a putut face nimic, poate pentru altii nu e prea tarziu.
Iti multumesc!

ionelacc

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Februarie 13, 2012, 12:41:54 p.m. »
ASA ESTE DIN PACATE LA NOI MOR MULTI COPII CU ZILE....ESTE REVOLTATOR ISI BAT JOC DE NOI SI DE COPII NOSTRI .AM AVUT SANSA DE A MERGE CU FETITA CEA MARE TOT LA DOMNUL DOCTOR SANDICA PENTRU CA LA NOI SUNT MEDICI COMOZI SAU NU LE AJUNG BANII VOR CAT MAI MULTI NU MAI AU LIMITA AM AVUT SAPTAMANI DE GROAZA CA NU VOI OBTINE FORMULARUL CERANDU NE DE LA CAS TOT FELUL DE HARTII ...DAR CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU L AM OBTINUT SI AM MERS LA CEL MAI BUN ..NU AM CUVINTE SA I MULTUMESC ACESTUI OM CARE FACE ADEVARATE MIRACOLE PENTRU COPII DIN RO ,ACOLO TE CREZI EFECTIV INTR UN BASM,INTR O POVESTE DIN CARE NU AI VREA SA TE MAI TREZESTI PE ACEASTA CALE MULTUMIM INCA O DATA DOMNULUI DOCTOR SANDICA SI ECHIPEI SALE ADEVARATI PROFESIONISTI MULTUMIM SI LUI ANA MATEI CARE SPER SA CITEASCA ACESTE RANDURI.LE UREZ MULTA PUTERE DE MUNCA SI SA SALVEZE MULTI MULTI COPII DIN RO CACI SUNT DESTUI CARE SE CONFRUNTA CU AMANARI SI LI SE AGRAVEAZA MALFORMATIILE CU ORICE INFORMATII VA POT STA LA DISPOZITIE

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Martie 07, 2012, 06:58:58 p.m. »
cata dreptate ai......................... :'( :'( :'(