Autor Subiect: Alexandra Ivascu  (Citit de 3105 ori)

dana

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
    • Vezi Profilul
Alexandra Ivascu
« : Ianuarie 13, 2009, 10:07:05 a.m. »
Buna seara,
Povestea noastra incepe pe data de 01.07.2008 la Maternitatea Elias cand am nascut doua fetite gemene,pe Andreea Catalina si Alexandra Teodora.La trei zile dupa nastere medicii neonatologi ne-au spus ca au observat un suflu ciudat la fetita cea mica(mai mica cu un minut),la Alexandra.Au urmat o serie de controale,investigatii si analize.Dupa prima ecografie facuta la Polizu ni s-a spus ca ar avea un DSV micut.Ziua urmatoare alta ecografie,alt diagnostic DSV si DSA.In a noua zi de viata Alexandra a fost transferata la Budimex,unde s-a confirmat :DSV si DSA.Din iulie si pana in octombrie am asteptat o echipa de medici din Canada care venea special pentru a opera interventional(fara a taia).In aceasta echipa de medici era si un medic roman,Dragos Predescu care i-a facut Alexandrei o ecocardiografie mai amanuntita si in urma careia a descoperit urmatoarele:suspiciune anomalie coronara dreapta,suspiciune anomalie arc aortic,DSV,DSA,Afectare pulmonara de etiologie necunoscuta.Am sperat din tot sufletul ca acest medic sa bata campii,si cei din tara sa aiba dreptate,dar a fost exact ce a vazut el. In urmatoarea saptamana dupa ce i s-a pus diagnosticul acesta i s-a mai facut o angiografie,dar nu s-a vazut nimic din cauza aparatului .
 Urma cateterismul,dar ne-am oprit.Pentru un copil de cateva luni a suferit mult prea mult.Imediat ne-am hotarat sa plecam cu ea undeva in strainatate,nu concepeam sub nici o forma sa mergem la Targu Mures deoarece auzisem ce se intampla de fapt acolo.De la Doctorul Carstoveanu,care era medicul fetitei,am aflat de Doctorul Sandica.
 I-am scris imediat un mail,a doua seara mi-a si raspuns si ne-a spus ca ne asteapta la un control,pentru ca noi nu stiam cu exactitate ce are,si eventual operatie daca este cazul.
 Pe data de 2 noiembrie Alexandra a plecat impreuna cu sotul meu in Germania,insotiti fiind si de Dr Cirstoveanu.
Situatia s-a complicat putin pentru ca a facut bronsiolita cu doua zile inainte sa plece si a trebuit sa fie intubata.
 Imediat cum a ajuns la clinica a trebuit sa fie tratata bronsiolita si apoi urma operatia.In urma ecografiei facute s-a confirmat diagnosticul pus de Dr Predescu.
 Operatia a avut loc pe data de 14 noiembrie.Dupa,Alexandra a mai ramas in spital 2 saptamani.Intre timp a trebuit sa fie tratata si de klebsiella cu care venise din tara.
 Oricum, jos palaria pentru tot personalul medical din Germania.Chiar ne gandeam ca poate Alexandra va incepe sa vorbeasca in germana,la cat vorbeau asistentele cu ea.Ceea ce nu s-a intamplat in 4 luni de zile cat a stat internata in tara,cu asistentele noastre ,cu care am avut nenumarate scandaluri.
Dupa operatie s-a refacut repede,dar din cauza ca arcul aortic i-a strangulat traheea a ramas cu o secretie datorita iritarii acesteia.
Mai era o problema, in cinci luni de zile Alexandra nu mancase niciodata la biberon si cand a ajuns acasa avea  gavaj.In doua saptamani a inceput putin cate putin sa manance la biberon.
Acum Alexandra este bine ,asteptam sa mergem la control pe 19 ianuarie.
Multumim Doctorului Eugen SANDICA !Datorita dansului Alexandra este acum un copil perfect sanatos!
Multumim de asemenea si personalului de la terapie intensive din clinica din BO!
Multumim si Dr Cirstoveanu  de la Budimex!
Iti multumesc si tie Nicoleta pentru tot ajutorul pe care ni l-ai acordat!
Multumim si celor de la Acasa TV !
  Dana Ivascu

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
R?spuns: Alexandra Ivascu
« Răspuns #1 : Ianuarie 13, 2009, 07:20:52 p.m. »
Dana, ma bucur foarte mult ca te-ai hotarat sa ne scrii povestea Alexandrei, asa cum voi ati trecut prin atatea situatii neplacute, asa cum voi ati luptat pentru viata Alexandrei, sunt sigura ca mai sunt multi parinti care se afla in aceeasi situatie si nu stiu cum sa rezolve problemele, unde sa gaseasca informatiile necesare.
Sper ca pe acest site sa afle macar ca diagnosticul copilului lor nu este atat de infricosator cum pare la prima vedere, sa stie ca exista undeva un chirurg foarte bun care neconditionat ii ajuta pe toti, sa stie unde isi pot opera copilul si sa mai stie ca nu sunt singuri, ca nu e doar copilul lor intr-o situatie grava, noi vom fi aici pentru a le da curaj parintilor sa lupte pentru copii lor.
Cu multa placere am facut pentru Alexandra atat cat am putut si ii voi ajuta in continuare pe toti copilasii, si eu am trecut prin momente dificile cu Silviu si stiu cat de mult inseamna sa primesti ajutor, sa stii ca nu esti singur.