Autor Subiect: Andrei multumeste dr Sandica si medicilor care l-au ajutat!  (Citit de 2753 ori)

luminitza

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
Andrei multumeste dr Sandica si medicilor care l-au ajutat!
« : Martie 23, 2010, 07:19:32 p.m. »
Buna ziua,

Povestea noastra incepe pe 07.10.2009, cand s-a nascut baietelul nostru Andrei (cezariana, 2.740 greutate, apgar 9) , o frumusete de copil dupa parerea noastra, copia fidela a fratelui mai mare- multumim dnei  dr Stefania Tudorache- un om si un medic extraordinar pentru suportul din acele momente si de dupa.  La o zi dupa nastere s-a observat ca este cianotic,  pe 13.10.2009 a fost diagnostic la Craiova cu stenoza valvulara. Am fost transferati la sectia de terapie intensiva a Spitalului Marie Curie,  unde ni s-a pus diagosticul de Tetralogie Fallot. ? multumim  dlui dr Cirstoveanu si personalului de la ATI neonatologie  pentru sustinerea  din acele momente.
Am ajuns la dr Nicolescu (spital Fundeni) unde ni s-a confirmat diagnosticul si unde am avut parte de sustinerea unui MEDIC deosebit ? multumim dlui dr.Nicolescu.  
Dr Nicolescu ne-a monitorizat pana in data de 28.02.2010 cand am ajuns in Bad Oyenhausen.
In data de 04.03.2010 Dr Sandica l-a operat pe Andrei, care a avut o evolutie extraordinar de buna dupa operatie.  Este un luptator!!
Am fost impresionati de conditiile si profesionalismul personalului de la HDZ-NRW, care ne-au ajutat sa trecem mai usor peste experienta unei astfel de  operatii.  Ceea ce am intalnit aici nu are legatura din pacate cu nimic din ceea se gaseste in spitalele din Romania, iar dupa pararea noastra  ar trebui sa existe cat mai multi dr. Sandica pentru a salva si ajuta cat mai multi copii!!!! Multumim dlui dr Sandica!!!!

Ne alaturam si noi celor care pot ajuta cu informatii alti parinti care trec prin experiente similare!

Luminita Barbu telefon: 0740.24.00.79, mail: vasileluminita@yahoo.com
« Ultima Modificare: Martie 27, 2010, 01:54:53 p.m. de luminitza »

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
R?spuns: Andrei multumeste dr Sandica si medicilor care l-au ajutat!
« Răspuns #1 : Martie 23, 2010, 08:40:52 p.m. »
Luminita, multumim pentru aceasta poveste frumoasa si optimista.
Ma emotionez de fiecare data cand citesc povestile voastre si sper ca alti parinti care citesc aceste povesti vor gasi printre randuri informatiile de care au nevoie, iar optimismul si curajul vostru sa le dea un impuls pentru a lupta pentru viata copiilor care sunt in aceleasi situatii.
Sanatate multa lui Andrei in continuare.

nicole

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Martie 27, 2010, 01:24:01 p.m. »
Sanatate lui Andrei si tuturor copiilor!
Poate ca ar trebui sa lasati un numar de telefon pentru a fi contactati de parintii care ar avea nevoie de informatii.

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Martie 29, 2010, 10:17:33 a.m. »
Nicole, bine ai venit !
Daca te putem ajuta cu informatii te rog sa ne spui.

monica

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Martie 30, 2010, 09:06:08 p.m. »
Bun? seara Luminitza.ti am aflat povestea de pe forum ?i m? bucur tare mult c? sunte?i bine ?i s?n?to?i. am reu?it s? iau leg?tura cu dl.dr. S?ndic? ?i ?ntr un timp extrem de scurt ne a ?i programat pentru investiga?ii ?i opera?ia lui Andrei.Pe data de 21 iulie trebuie s? fim ?n Germania a?a c? ?ine ?i ne pumnii. :D A? vrea s? ?i pun unele ?ntreb?ri ?n leg?tur? cu mersul lucrurilor, dac? nu te superi.de ex, c?t a?i sta interna?i ?n spital ?i c?t a durat ?ederea voastr? ?n Germania, cum v a?i descurcat cu asistentele, cu a suportat fiul t?u durerile de dup? opera?ie ?i c?t de repede ?i a reluat activit??ile obi?nuite.Mul?umesc tare mult ?i o sear? frumoas?. :-*

luminitza

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Martie 30, 2010, 11:07:10 p.m. »
Buna Monica,
Sederea in BO a durat 18 zile (28.02-17.03). Durere nu exista acolo, cum foarte frumos spunea cineva de aici de pe forum, sunt pe calmante care reduc treptat, de la calmante bagate in perfuzii pana la supozitoare. Copilul nostru a revenit la ritmul lui normal si la "activitatile" obisnuite dupa 5 zile de la operatie.
Va tinem pumnii si ne rugam sa treceti cu bine peste operatie!  :)
Poti sa ma suni oricand!