Autor Subiect: Defect Septal Ventricular (DSV)  (Citit de 19687 ori)

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434
    • Vezi Profilul
R?spuns: Defect Septal Ventricular (DSV)
« Răspuns #15 : Noiembrie 02, 2010, 08:23:30 p.m. »
draga mea laura ,intr-adevar sa multumesti lui Dumnezeu ca ti-a indreptat pasii catre domnul doctor sandica
eu nu am avut aceasta sansa acum aproape 19 ani ,inca ce sa-ti spun era sa plec din spital de la mures fara nici un tratament deoarece medicii nu i-au dat ioanei NICI O SANSA  ,dar pina la urma doctorul Bradisteanu {atunci el si deac erau cei mai buni chirurgi }a facut o interventie ,adica i-a pus un sunt ,ca acum in germania sa aflam ca a fost pus la intimplare ,habar nu au avut unde trebuie pus ,si din rau in rau au trecut anii
pot multumi si eu lui Dumnezeu ca a aparat-o pe ioana de toate relele pina acum si am ajuns cumva in germania dar prea tirziu
PACAT,NU???  pot multumi acestor ilustri doctori pentru interesul acordat unui copil
  totusi speranta mea nu s-a spulberat ,vreau sa cred ca mai exista acolo sus cineva care o sa aiba grija si de ioana

sper sa imi treaca curind toata aceasta ura pe care o simt fata de doctorii romani

laura_b

• Full Member
  • Mesaje postate: 141
    • Vezi Profilul
« Răspuns #16 : Noiembrie 02, 2010, 09:07:05 p.m. »
sa stii ca daca vei gandi pozitiv, o sa vezi ca totul va fi bine. Daca exista o mica raza de speranta trebuie sa speri si sa CREZI ca va fi bine. Imi pare asa de rau cand citesc de noi cazuri de probleme de inima la copii. Te cred ca nutresti ura si sentimente negative fata de cei de la Tg Mures si te intrebi probabil de multe ori care ar fi fost soarta Ioanei acum daca totul s-ar fi facut cum trebuie si la timp dar iti spun ca tu acum trebuie sa te concentrezi pe ce poti face pentru Ioana. Din pacate pentru noi timpul nu se poate da inapoi si nu putem schimba cu nimic trecutul, dar putem influenta viitorul. Oricum esti o mamica tare si sunt convinsa ca Ioana este foarte mandra de tine.

soli

• Vizitator
« Răspuns #17 : Noiembrie 05, 2010, 10:43:40 a.m. »
Mariana , aceste lucruri trebuie facute cunoscute !Pot prea putin sa imi imaginez ce e in inima ta ,sentimentele de vina pe care nimeni nu ti le poate sterge , desi esti nevinovata , noptile nedormite , viitorul copilului tau , atata durere nu o poate anula nimic , e doar Speranta , dar asta nu inseamna ca trebuie sa lasi lucrurile asha , fa i sa plateasca , ati trait o viatza de om in nesigurantza , Ioana si tu , fa i sa- si asume greselile si sa le plateasca !
Nu sunt de acord cu razbunarea , nu sunt vindicativa , nu sunt adepta ''ochi pentru ochi '',dimpotriva, sunt cel care intoarce obrazul  , dar e  doar unul din putinele lucruri pe care le poti face , ca sa i poti da copilului tau INCREDERE  , ca esti langa ea si ca o aperi !
Sunteti mereu in gandurile noastre !

Mara [mQQm]

• Hero Member
  • Mesaje postate: 539
    • Vezi Profilul
« Răspuns #18 : Noiembrie 06, 2010, 08:20:18 a.m. »
Si eu inclin catre ce spune soli. Tot ceea ce fac acesti medici trebuie popularizat la fel de mult ca si impinirile marete de care-i plina presa.Nu stiu cat de dispusa este massmedia sa publice  adevarul.Trebuie sa avem curajul sa ne ridicam din genunchi si sa-i impiedicam sa faca si altor copilasi, ai parintilor care se duc la ei ca la Dumnezeu, rau. Sa-si recunoasca limitele si sa opereze doar ceea ce pot.Sa -si asume responsabilitatea a ceea ce fac si mai ales cum fac.

Sigur ca Mariana catre Ioana e bine sa canalizeze tot pozitivul de care dispune, dar pt asta e necesar sa poata scapa de frustrari si resentimentele pe care trebuie sa le canalizeze catre cei care i-au luat sansele Ioanei.

Trebuie sa intram in posesia statisticilor, a costurilor, numai asa pusi in fata adevarului vor trebui sa dea niste raspunsuri.
If I had a prayer, it would be this: ?God spare me from the desire for love, approval, or appreciation. Amen.? 
We live in a house of mirrors and think we are looking out of the windows?Fritz Perls

Mihaella

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
« Răspuns #19 : Noiembrie 22, 2010, 07:29:10 p.m. »
Draga Mirela,

In legatura cu DSV-ul muscular - din cate stiu eu DSV-urile se pot clasifica in doua grupe: cele musculare si cele perimembranoase in functie de tesutul in care se gaseste "gaurica".
DSV-urile musculare au sanse mai mari sa se inchida singure deoarece tesutul muscular este mereu in miscare si prin contractiile sale defectul se micsoreaza in timp. Bineinteles conteaza dimensiunea DSV-ului, dar si celelalte probleme ale inimii.

Mii de scuze pentru intarzierea raspunsului.

Sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti la un medic care sa-l ajute pe Razvan sa duca o viata normala.

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
Re: Defect Septal Ventricular (DSV)
« Răspuns #20 : Iulie 22, 2014, 03:29:13 p.m. »
Buna Roxi,

Iti inteleg ingrijorarea, asa se intampla si cu fetita mea, tot in jurul varstei de 4 ani, sau eram eu speriata, dupa operatia pe cord a nepotelului meu.
Mai exact, fetita mea se invinetea in jurul guritei, dupa efort, asa cum spui si tu.
Dar deja stiam un medic cardiolog minunat, Dl.Dr. Alin Nicolescu, asa ca am mers la dansul si i-a facut o ecografie. Nu avea nimic, apoi in timp am observat ca nu se mai invinetea. Nu stiu de ce se intampla asta. Sfatul meu este sa mergeti la dansul, daca sunteti din Bucuresti sau de prin apropierea Bucurestiului, daca nu, asteptam sa ne spui unde locuiti si parintii care stiu in cardiolog bun, sa va indrume spre el.
Va doresc sa nu fie nimic, dar trebuie facuta o ecografie.

cristina_16

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
« Răspuns #21 : Iulie 22, 2014, 06:05:50 p.m. »
In Iasi pe cine recomandati?
Fetita mea are un DSV mic, ni s-a spus ca nu are cum sa dea simptome la dimensiunea asta, dar mie tot mi se pare ca are o culoare alb-verzuie in jurul gurii uneori. O fi de la inima sau sunt eu paranoia?

cristina_16

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
« Răspuns #22 : August 11, 2014, 09:50:02 a.m. »
Se pare ca chiar sunt eu paranoia. Defectul fetitei mele s-a inchis. Asa ca nu va pierdeti speranta, se poate intampla si asta. Noua ni s-a spus ca sunt sanse mici sa se inchida, pentru ca era in regiunea membranoasa, dar la doar 4 luni defectul a disparut. Dumnezeu e mare!

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
« Răspuns #23 : Septembrie 15, 2014, 10:04:00 p.m. »
Bravo Cristina! Minunile vin cand nici nu ne asteptam!

elena bran

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Vezi Profilul
« Răspuns #24 : Noiembrie 02, 2014, 11:42:22 a.m. »
salutare mamici! sunt noua pe forum,eu sunt mamica Dariei,o fetita cu sindrom down de 2 ani si 1 luna cu malformatie cardiaca (canal atrio-ventricular comun forma completa(defect septal interatrial tip ostium primum,defect septal ventricular perimembranos,valva atrio-ventriculara comuna) straddling de valva atrio-ventriculara stanga,pericardita lichidiana minima,hipertensiune pulmonara secundara(confirmata prin cateterism cardiac in Tg-Mures) povestea noastra este una mai lunga,am aflat de dr sandica in urma cu ceva timp,dupa ce ni s-a zis ca nu mai are nicio sansa sa fie operata in romania,i-am trimis un email dlui dr pe 28 octombrie si inca n-am primit un raspuns :( cam in cat timp obisnuieste sa raspunda dl dr? exista posibilitatea sa nu ne raspunda deloc? problema noastra este timpul si hipertensiunea aceea care in orice moment poate face sa nu mai aiba nicio sansa la operatie...probabil va veti intreba de ce asa tarziu am ajuns in pctul asta...fiindca am fost prost informati si poate si din motive financiare...as vrea sa stiu daca mai e vreo mamica care s-a aflat sau se afla intr-o situatie asemanatoare....
*** Necazul este ca nu poti sterge nimic din ce s-a petrecut in viata ta. Tabloul ramane asa cum a fost pictat. In literatura,scriitorul poate sa renunte la portiuni care nu sunt in armonie cu intregul,dar viata pastreaza totul,nimeni nu poate inlatura un singur rand macar...

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
« Răspuns #25 : Noiembrie 06, 2014, 10:45:39 a.m. »
Buna Elena,

din pacate asa se intampla cu foarte multi parinti, nu sunt informati corect, la timp, nu li se dau alte variante si optiuni, pana se ajunge in situatia disperata in care e "prea tarziu, nu se mai poate face nimic".
Nimeni nu se gandeste cum e sa fi parinte, sa se puna in locul parintilor care nu-si doresc altceva, ci doar sa fie copilul lor bine.
Dl. Dr. Sandica raspunde la mailuri, depinde de cat de ocupat este, imagineaza-ti cate mailuri primeste zilnic si la cat de multe operatii are, operatii care dureaza multe ore.
In cateva zile ar trebui sa primesti raspuns, te sfatuiesc sa trimiti mail si la secretara dansului, si la Dna asistenta Ana Matei, gasesti la acest subiect si adresele lor de mail:
http://www.malformatiicardiace.ro/forum/index.php?topic=322.0

Te astept in continuare pe forum, sa ne spuneti mai multe despre voi, aici puteti spune ceea ce vi s-a intimplat sau cat de greu este drumul vostru, veti fi intelesi foarte bine de catre alti parinti.
Sper sa aveti cat mai curand vesti bune!