Autor Subiect: Sa ne cunoastem (12)  (Citit de 98776 ori)

camelia

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Vezi Profilul
R?spuns: Sa ne cunoastem (12)
« Răspuns #60 : Septembrie 19, 2011, 11:19:13 p.m. »
Cristina, eu i-am trimis datele pe 22 dec si am primit invitatia (pe mail)pe 13 ianuarie, iar prin posta dupa alte 7 zile(aprox).Nu stiu daca a contat faptul ca la mijloc au fost sarbatorile, cert este ca el trimite solicitarea pt programare la maternitate, care este vis-a-vis de Herz si cei de acolo fac programarea, deci nu depinde de el.Formularul ti se da pt nastere si abia apoi, cind are loc nasterea, se elibereaza altul pt bebe.Si trebuie sa ai pe cineva acasa (in Romania)care sa se ocupe de ridicarea lui si de trimis imediat la Herz.Sa intrebi la Casa de Sanatate ce documente iti va trebui pt formularul lui bebe, ca sa le lasi acasa pregatite.Sfatul meu este sa mergi din timp acolo, chiar daca vei plati cazare mai multe zile, pina vei naste.Eu am plecat la 36 sapt de sarcina(6 febr) si am nascut la 38 sapt de sarcina (19 febr), desi data probabila a nasterii era 3 martie.Insa, am cunoscut si persoane care au nascut la termen, asa ca sfatuieste-te cu ginecologul tau cind este bine sa pleci.Multa sanatate, iar daca iti doresti sa te ajut cu mai multe informatii, spune-mi sa-ti las nr meu de tel

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
« Răspuns #61 : Septembrie 20, 2011, 12:03:51 a.m. »
@cristinaguta10- am creat un subiect referitor la nasterea in Bad Oeynhausen. Ar fi minunat sa grupam informatiile acolo. In mod sigur sunt mamici care au nevoie de info similare si sa aiba de unde sa le ia, fara sa citeasca tot forumul.

cristinaguta10@yahoo.com

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 42
    • Vezi Profilul
« Răspuns #62 : Septembrie 20, 2011, 09:45:27 a.m. »
Multumesc mult pentru raspuns. Si eu am data probabila a nasterii pe 4 noiembrie , dar si dl dr imi spunea im mail sa fiu cu 3 saptamani inainte acolo. Sa inteleg ca programarea ti-o trimite atat pe mail cat si prin posta?
Da, Andreea , ar fi bine sa fie un loc rezervat pentru nasterea de acolo, pentru a strange toate informatiile utile.

laura_b

• Full Member
  • Mesaje postate: 141
    • Vezi Profilul
« Răspuns #63 : Septembrie 20, 2011, 12:18:23 p.m. »
eu de exemplu am primit programarea doar pe email. oricum nu ai nevoie de original

magdaz

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 294
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #64 : Septembrie 20, 2011, 01:54:21 p.m. »
Si noi am primit invitatia cu programarea doar pe mail. Cand am depus actele la Cass ni s-a cerut invitatia in original, asa ca am listat color invitatia primita pe mail (era scanata si stampilata, semnata in diferite culori). Si, uite asa, am avut invitatia in original.

cristinaguta10@yahoo.com

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #65 : Septembrie 20, 2011, 02:13:34 p.m. »
Buna ideea sa o listez color. Deocamdata astept si eu programarea, mi se pare ca a trecut o vesnicie (de vineri cand mi-a cerut datele  pana acum), dar asa se intampla cand astepti.

laura_b

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #66 : Septembrie 20, 2011, 02:29:06 p.m. »
Cristina, Dl Dr sandica se afla in tara de vineri, asa ca de aia nu are cum sa-ti trimita invitatia. Saptamana viitoare cu siguranta vei primi raspusn.

Este prima data cand am auzit ca se cere invitatia in original. Mie nici acum cand am fost cu David nu mi-au cerut invitatia in original.

cristinaguta10@yahoo.com

• Jr. Member
  • **
    • Vezi Profilul
« Răspuns #67 : Septembrie 20, 2011, 02:41:35 p.m. »
Multumesc mult Laura pentru raspuns, mai m-am linistit. Oricum dupa ce o primesc , o sa te mai deranjez la telefon si pentru alte detalii.

laura_b

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #68 : Septembrie 20, 2011, 03:17:31 p.m. »
pentru putin Cristina. Ti-am zis, suna-ma oricand, te ajut cu placere, nu e nici un deranj

camelia

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 19
    • Vezi Profilul
« Răspuns #69 : Septembrie 21, 2011, 01:25:51 a.m. »
Eu am depus dosarul cu invitatia de pe mail, insa pina nu le-am adus originalul, nu mi-au elberat formularul.Cred ca depinde de oras

laura_b

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #70 : Septembrie 21, 2011, 09:59:28 a.m. »
eu sunt din bucuresti si am apelat la formularul E112 de 5 ori si niciodata nu mi-au cerut original. Cami si Magda voi din ce oras sunteti?

asa cum zicea Cami la subiectul cu nasterea este foarte important sa sunati la CAS pentru a afla ce documente aveti nevoie pentru depunerea dosarului pentru nastere si operatia copilului, ca asa cum observam aceeasi lege/procedura se aplica diferit de la un oras la altul

liviams

• Full Member
  • Mesaje postate: 238
    • Vezi Profilul
« Răspuns #71 : Septembrie 21, 2011, 10:45:36 a.m. »
Si eu in Tg Mures, am obtinut de 2 ori formularul E112, Cu programarea in copie!

magdaz

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #72 : Septembrie 21, 2011, 10:46:40 a.m. »
Noi suntem din Alexandria, Teleorman. Am sunat inainte de a depune actele pentru formular pentru a afla ce anume se cere (intr-adevar, legea are variatii de aplicare de la zona la zona). Noua ni s-a cerut invitatia in original, drept pentru care am listat color invitatia primita pe mail; invitatie care ne-a fost trimisa scanata si eu nu vad nicio diferenta intre un original primit prin posta si o listare color a unui original scanat si trimis prin mail. Nici cei de la Casa nu au sesizat nici o diferenta, eu le-am prezentat "originalul" invitatiei, conform solicitarii.

magdaz

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #73 : Septembrie 22, 2011, 04:22:59 p.m. »
Va rugam sa ne dati si noua o mana de ajutor la subiectul "obtinerea formularului E112".
O mamica va pleca in curand pentru operatie si are nevoie sa stie exact daca va plati sau nu o parte din cheltuieli.
Formularul care i-a fost eliberat contine, in raportul medicului de la CASS, precizarea conform careia "nu sunt decontate din FNUASS costurile pentru materialele sanitare utilizate in cadrul interventiei chirurgicale, deoarece in conformitate cu prevederile Ordinului MS/CNAS nr. 1591/1110/30.12.2010 Programul national de cardiologie face parte din categoria programelor nationale finantate de catre Ministerul Sanatatii".
Medicul cardiolog care a intocmit raportul a spus ca acest lucru se traduce astfel: "clinica din Germania isi recupereaza costurile partial de la CASMB si partial de la Ministerul Sanatatii, nu inseamna nicidecum ca trebuie sa plateasca pacientul o parte din cheltuieli".
A mai fost cineva cu formularul eliberat in aceste conditii?

laura_b

• Full Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #74 : Septembrie 23, 2011, 10:24:10 a.m. »
doina, cand am fost eu in BO pensiunea era plina ochi. probabil e la fel si acum si D-na Brandt-Uhlig cauta o solutie. Fii linistita ca vei primi raspuns la cererea ta de rezervare la Sonntag in momentul in care va gasi o solutie.