Autor Subiect: Sa ne cunoastem (12)  (Citit de 98775 ori)

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
Sa ne cunoastem (12)
« : Septembrie 09, 2011, 05:34:34 p.m. »
Am inceput de aici : Cap 1 , Cap 2 , Cap 3 , Cap 4 , Cap 5 , Cap 6 , Cap 7 , Cap 8 , Cap 9, Cap 10 , Cap 11

Va invit la capitol nou :)
« Ultima Modificare: Septembrie 09, 2011, 05:36:16 p.m. de doina »
Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

luminitza

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 27
    • Vezi Profilul
R?spuns: Sa ne cunoastem (12)
« Răspuns #1 : Septembrie 09, 2011, 07:27:06 p.m. »
Buna,

Gilia si noi avem tetralogie si dupa operatie  am ramas cu insuficienta pulmonara, iar de cateva luni se aude un suflu sistolic, confirmat si de medicii din BO, suflu care in cazul nostru ar fi determinat de aceea posibila stenoza.

doina

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Septembrie 09, 2011, 11:23:17 p.m. »
Nu am primit raspuns si i-am retrimis mailul ca m-am gandit ca poate nu i-a ajuns.
« Ultima Modificare: Septembrie 10, 2011, 04:42:55 p.m. de doina »
www.acbcc.ro

Mirela

• Full Member
  • Mesaje postate: 117
  • Razvan Adrian Ruse
    • Vezi Profilul
    • Razvanruse Blog
« Răspuns #3 : Septembrie 10, 2011, 09:12:39 a.m. »
Fetelor,si eu acum o luna,am trimis maill domnului dr. si nu am primit raspuns.Apoi dupa circa 2 sapt am trimis maill secretarei si in jumatate de ora am primit raspunsul cu programarea si rezervarea la pensiune de la dansa.Nici la noi nu era o graba,dar m-am gandit ca este mai bine sa avem programarea din timp si acum stim ca sintem programati pe 19 ianuarie.
« Ultima Modificare: Septembrie 10, 2011, 09:26:06 a.m. de Mirela »
Razvan a fost operat de tetralogie fallot,canal arterial persistent,DSV rezidual larg,in tg mures,la varsta de 6 luni,Implant de valva pulmonara,in Bad Oeynhausen-Germania,la 3 ani si 3 luni.

magdaz

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 294
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #4 : Septembrie 10, 2011, 10:07:49 a.m. »
Mirela, cum se mai simte Razvanel, tratamentul pentru anemie isi face efectul?
Cand ai timp, te rugam sa ne spui si noua cum se simte cu noua valva (de care vom avea si noi nevoie mai devreme sau mai tarziu). Am citit la alt subiect ca insuficienta cardiaca este mai mica decat inainte, ceea ce este un lucru imbucurator.
Va dorim multa sanatate !

alina

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
  • Eric-Cristian
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Septembrie 10, 2011, 12:11:15 p.m. »
Mirela crezi ca ar trebui sa trimit emailul si la secretariat pentru programarea operatiei? Emailul l-ai scris in engleza? O sa il sun luni si pe Dr Nicolescu sa vad daca el a primit un raspuns.
Sunt asa disperata pentru ca sotul trebuie sa anunte la munca pana pe 15 daca vrea concediu in octombrie sau noiembrie. In plus la inceputul lui noiembrie are si niste cursuri in strainatate si speram sa nu ne suprapunem. Am inteles ca operatia ar trebui sa se faca pana implineste 10 luni, iar el ar face in noiembrie pe 27. Oare ar putea sa ne faca programare pentru luna octombrie sau e prea devreme? Deja vad ca a inceput sa oboseasca mai repede si sa doarma mai mult.

Mirela

• Full Member
  • Razvan Adrian Ruse
    • Vezi Profilul
    • Razvanruse Blog
« Răspuns #6 : Septembrie 10, 2011, 05:07:08 p.m. »
Alina,dupa parerea mea ar trebui sa dai mail si secretarei.Explica-i ca este vb de programare pt operatie si ea va lua legatura cu dl dr mai repede.Da,trebuie sa scrii in engleza.Ai trimis mail pe ambele adrese ale dl dr?Incearca toate variantele si vei vedea ca iti va veni un raspuns de undeva.Eu asa am facut.Vei primi si scrisoarea med.pt formular pe care trebuie sa o printezi.Succes.
Razvan a fost operat de tetralogie fallot,canal arterial persistent,DSV rezidual larg,in tg mures,la varsta de 6 luni,Implant de valva pulmonara,in Bad Oeynhausen-Germania,la 3 ani si 3 luni.

Mirela

• Full Member
  • Razvan Adrian Ruse
    • Vezi Profilul
    • Razvanruse Blog
« Răspuns #7 : Septembrie 10, 2011, 06:57:39 p.m. »
Magda,Razvan a inceput sa manance mai bine,cred ca vitaminele si fierul isi fac treaba.Despre valva de ,,vacuta,,  cum ii spune el,dr.Nicolescu ne-a spus ca este ok in luna iulie.Insuficienta pulmonara este mica,precum si insuf.cardiaca care acum este 2.Vom avea nevoie de un cateterism,dar asta vom afla la controlul din ianuarie.Oricum se vede o diferenta.Acum nu mai se invineteste,nu a mai facut pauze de respirat si nici crizele care le facea.Ai incredere ca dl dr Sandica stie ce face.O sa fie bine,ai sa vezi.Aveti deja programata operatia?

magdaz

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #8 : Septembrie 10, 2011, 07:58:43 p.m. »
Rares inca se descurca fara valva pulmonara si speram sa fie cat mai indepartat momentul implantului. Pe de alta parte, nici de insuficienta pulmonara nu vom scapa cat timp nu are valva pulmonara.
Sunt convinsa ca dl.dr. va gasi cea mai buna solutie pentru noi.
Am fost la control la sfarsitul lunii august iar pe 22 noiembrie mergem din nou.

Mirela

• Full Member
  • Razvan Adrian Ruse
    • Vezi Profilul
    • Razvanruse Blog
« Răspuns #9 : Septembrie 10, 2011, 09:22:09 p.m. »
Razvan avea insuficienta pulmonara severa,ventriculul drept aproape nu mai functiona,i-au scos reziduri din el la operatie.Am avut noroc ca am ajuns la timp la dl dr.In decembrie ne-am dus prima oara la dansul,iar in iunie la si operat.Suntem pe maini bune si trebuie sa ai incredere ca o sa fie bine Rares.Vor mai urma si alte operatii,pt ca odata schimbata valva,va trebui schimbata iar si iar,pana ce ei vor ajunge la varsta cand organele nu mai cresc.Dar cu incredere in Dumnezeu si Dr.Sandica totul o sa fie bine.Va pupam.

magdaz

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #10 : Septembrie 10, 2011, 09:57:51 p.m. »
Mirela, iti multumim mult pentru informatii !  :-* Multa sanatate va dorim !

doina

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #11 : Septembrie 13, 2011, 12:02:40 a.m. »
Rares inca se descurca fara valva pulmonara si speram sa fie cat mai indepartat momentul implantului. Pe de alta parte, nici de insuficienta pulmonara nu vom scapa cat timp nu are valva pulmonara.
Sunt convinsa ca dl.dr. va gasi cea mai buna solutie pentru noi.
Am fost la control la sfarsitul lunii august iar pe 22 noiembrie mergem din nou.

Magda si noi mergem la Bad in 22-26 Noiembrie. Am primit astazi programarea pentru data de 24.
www.acbcc.ro

magdaz

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #12 : Septembrie 13, 2011, 10:54:22 a.m. »
Noi avem avion pe 21 la dus si pe 23 la intors; voi stati toata perioada 22-26 noiembrie?
Mi-ar fi placut sa ne intalnim, imi pare rau ca nu sunt date mai apropiate.  :)
Edit: acum am vazut ca zborurile din Timisoara sunt mai rare decat cele din Bucuresti, asta inseamna ca ne vom intalni la controlul din noiembrie.  :)
« Ultima Modificare: Septembrie 13, 2011, 11:03:08 a.m. de magdaz »

meme

• Full Member
  • Mesaje postate: 116
    • Vezi Profilul
« Răspuns #13 : Septembrie 13, 2011, 01:36:35 p.m. »
Buna fetelor. va anunt cu mandrie ca am scolar in clasa I, pe Rares, care este foarte incantat de scoala si de doamna " e asa buna si vorbeste calm linistit, e foarte draguta".
dar bomba acum urmeaza. Medea care pana in prezent stiti ca mergea la gradi doar impreuna cu fratele ei, in grupa cu el, a ramas acum singura la gradi. Si a mers la o grupa noua, cu copii de varsta ei, cu doua doamne noi, mai exigente decat celelalte. Am avut mari emotii ca va vrea acasa dar s-a acomodat perfect. si ce credeti ca mi-a spus ca i-a placut mai mult in noua grupa? Un baiat.  ;)
Deci o vreme voi fi tare ocupata. Va salutam si bafta tuturor scolarilor, mari , mici si in devenire.

doina

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
« Răspuns #14 : Septembrie 13, 2011, 02:37:53 p.m. »
Magda, noi vom sta 22-25 in Bad, probabil la Sonntag. Deci cred ca il voi cunoaste pe Rares cel cu ochii albastri.... ;)

Meme multa bafta scolarului tau! Bravo Medeea ;D ;D
www.acbcc.ro