Autor Subiect: Sa ne cunoastem (12)  (Citit de 98753 ori)

magdaz

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 294
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
R?spuns: Sa ne cunoastem (12)
« Răspuns #30 : Septembrie 14, 2011, 04:50:29 p.m. »
Am luat biletele doar dus, pentru ca nu stiam cat vom sta. Cand am ajuns am mers direct la clinica, unde am si ramas, eu si copilul, apoi sotul a fost dus la pensiune.

Gilia

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 289
    • Vezi Profilul
« Răspuns #31 : Septembrie 14, 2011, 04:53:02 p.m. »
uff...si eu stiu ca raman cu o insuficienta pulmonara, dar la fel sper sa fie altfel in cazul nostru...iar referitor la stenoza...m-ati cam speriat, sper sa nu mai apara nicio stenoza. Noi vom merge la control pe 8 Noiembrie, dar nu vom sta probabil in B.O., ci la rudele mele in Dusseldorf. Abia astept sa ajungem...si sper sa ne intoarcem cu vesti bune.
Doina, acelasi artificiu l-am facut si eu cand am luat biletele acum si am iesit mult mai ieftin :P chiar merita paltita taxa de Wizz Exclusive club....
Alina, nu prea stii cand te intorci, de aia se iau doar dus...si eu te sfatuiesc sa ti le iei cat mai din timp, ca se scumpesc pe masura ce se apropie data plecarii; eu asa am patit, in final am platit cu vreo 700 Ron mai mult, fiindca m-am tot gandit de unde sa le iau, cand sa le iau, daca sa le iau dus intors, etc....si vedeam cum creste pretul si asteptam sa scada....si nu mai scadea! :PVa va astepta cineva la aeroport, cu o pancarta cu numele vostru.

alina

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
  • Eric-Cristian
    • Vezi Profilul
« Răspuns #32 : Septembrie 14, 2011, 05:00:05 p.m. »
Multumesc mult pentru raspuns. O sa le cumparam maine doar dus direct de pe site iar pentru intors vom vedea atunci cum facem. Offf mai e o groaza pana atunci, sper ca starea lui de sanatate sa nu se agraveze. Va avea 9 luni si jumatate. Trebuia sa i-au legatura cu dr Sandica pentru programare din luna august, dar dr Nicolescu ne-a zis sa mai asteptam sa se intoarca el din concediu.

magdaz

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #33 : Septembrie 14, 2011, 07:45:49 p.m. »
Alina, vei vedea ca veti fi foarte bine !  :-*

mariana

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 434
    • Vezi Profilul
« Răspuns #34 : Septembrie 14, 2011, 08:41:14 p.m. »
ALINA ,totul o sa fie bine ,nu puteai sa gasesti un medic mai bun ,un spital de exceptie ,cred ca ti-ai dat seama din tot ce se scrie pe aici

Bianca ,sa va intoarceti cu vesti bune

asa cum am mai scris ,ii doresc DOINEI sa aiba numai reusite in ceea ce face

noi suntem bine ,IOANA este un pic suparata deoarece este RUPTA de lume ,nimeni nu vrea sa aiba de a face cu un HANDICAPAT { dar mai cautam } ,nu poate sa stea o viata acasa ,trebuie sa aiba o activitate pentru ritmul ei ,daca aveti idei  va rog sa mi le impartasiti

SANATATE TUTUROR

Andreea

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 456
    • Vezi Profilul
« Răspuns #35 : Septembrie 15, 2011, 12:05:16 a.m. »
Alina, important este ca veti ajunge acolo. Vei vedea ca va fi bine. Fii optimista, desi stiu ca este un pic cam greu sa incerci aceasta stare.

Mariana, ti-am lasat un PM.

Aseara am primit si eu invitatia pentru Florina. 23 noiembrie ora 10 la Herzcentrum Munchen. Consultul costa 450 de euro- sunt incluse Ekg, echocord, consultul in sine.
Azi au fost si la Fundeni si dl dr le-a recomandat sa elimine o parte din medicamentele pe care le-a luat pana acum. Inimioara se recupereaza bine si dl dr. este optimist.
Iulia  a vorbit si despre un consult neuro, insa nu este cazul inca. Floricica a trecut prin 4 interventii si inca se resimte. Noaptea tresare in somn, se trezeste si plange....
Uf, saracuta de ea, este asa firava si micuta, dar este o luptatoare.....
Asa ma unge pe suflet cand o aud ca zice "doi", "tlei", "patu", "cinci"....si mai zice si "ana ale mele"....

laura_b

• Full Member
  • Mesaje postate: 141
    • Vezi Profilul
« Răspuns #36 : Septembrie 15, 2011, 11:00:19 a.m. »
salutare fete dragi,

ne-am intors si noi de pe plaiuri bad oeynhausene ;D......precum stiti am fost plecati pentru un cateterism....dar..... ne-am ales cu 2.. doua la pret de unul :)...mai glumesc si eu.

Primul cateterism s-a facut pentru artera pulmonara. De fapt pentru asta ne dusesem sa ne puna un stent la artera dar nu a mai fost nevoie deoarece au reusit sa dilate artera pulmonara pana la 10mm ceea ce a fost mai mult decat multumitor. Acest catetrism a fost cu succes 100% in schimb au observat ca la valva aortica a mai aparut o problema, e tare ingusta si asta, si l-au mai bagat la un cateterism si au incercat o dilatare dar aceasta dilatare nu a mers la fel ca si la artera. Concluzia finala este ca la un moment dat va avea nevoie de o protezare de valva. Ei vor incerca prin cateterism sa tot dilate dar nici nu pot forta foarte mult ca sa nu riste ca valva sa se rupa. Problema la David este ca arterele nu-i cresc corespunzator si sunt cam inguste.

A ramas ca prin decembrie sa mergm la un consult la Fundeni si prin primavara sa mai facem o vizita in Germania pentru un control si vor stabili atunci urmatorii pasi (catetrism sau operatie pe cord) depinde de cum se prezinta inimioara. Cert este ca ei incearca sa amane momentul in care va trebui sa-i puna stent, sa-i protezeze valva...vor ca acest lucru sa se intample cat mai incolo. Acu ramane doar sa fim optimisti ca acest moment va fi tot mai departe. E bine ca deocamdata am scapat de stent sau altceva.

In schimb au fost multumiti de evolutia lui david, de cum a crescut. Ne-au felicitat pentru cum l-am crescut pe David lucru care m-a facut sa ma umflu in pene.

Un alt lucru care m-a impresionat a fost faptul ca la un moment dat m-am trezit in salon cu doua asistente de la terapie intensiva care au aflat ca este David in clinica si au venit sa il vada si tare s-au minunat cand l-au vazut avand in vedere ca ele l-au vazut ultima data pe cand avea 2kg la aproape 2 luni. S-au jucat un pic cu David si s-a vazut pe fata lor ca erau bucuroase pentru David, ca a recuperat tot ce era de recuperat.

In rest toate bune si frumoase. recuperarea dupa cateterism a decurs exact cum trebuie. Miercuri dupa masa a fost interventia si vineri dimineata ne-am si externat si am mai stat la niste prieteni de-ai nostri pana luni. Am imbinat utilul cu placutul ca sa zic asa, ne-am oferit si un week-end prelungit pentru sufletul nostru.

magdaz

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #37 : Septembrie 15, 2011, 11:30:30 a.m. »
Laura, felicitari pentru vestile bune !  :-*

Gilia

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 289
    • Vezi Profilul
« Răspuns #38 : Septembrie 15, 2011, 01:23:48 p.m. »
Laura, ma bucur tare ca totul a decurs bine, m-am gandit mult la voi si am sperat sa fie asa. Am vazut pozele de acolo, se vede ca v-ati simtit bine si v-ati si relaxat un picut.. :):*

mateiut

• Full Member
  • Mesaje postate: 131
    • Vezi Profilul
« Răspuns #39 : Septembrie 15, 2011, 02:34:05 p.m. »
Bravo Laura!Ce bine ca totul a decurs  cum trebuie ,iar David e ok.
Fetelor am si eu o intrebare: am vrea sa-i facem lui Matei analizele de sange cand mergem la control in B.D.,se poate?a mai facut cineva dintre voi?si daca da,cat costa?
Noi am fost miercuri la control la domnul doctor Nicolescu,el e foarte multumit de evolutia piticului nostru,si a zis ca daca lucrurile vor continua  asa abia pe la 4 ani vom face si a 3-a  interventie(Fontanul) fiind ultima.Speram sa fie asa...........

alexia23

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
    • Vezi Profilul
« Răspuns #40 : Septembrie 15, 2011, 04:13:02 p.m. »
Azi ne-am intors si noi din Bad O.
Dr care l-a consultat pe Edu a spus ca este f bine, totul functioneaza normal. Ne-am bucurat f tare cand am vazut ca aparatul arata saturatie de oxigen 100. Altadata doar visam la asta.
Vom mai merge la urmatorul control peste 6 luni.
Da, se pot face analize suplimentare in clinica; noi, de ex, am facut analizele ptr tiroida si am platit 44 de euro(la fel ca si in tara). I-am spus dr care l-a consultat ca vrem sa facem si aceste investigatii.
Consultatia nu l-a deranjat pe Edu, dr Stefan tot timpul s-a jucat cu el si l-a facut sa zambeasca.
Asistentele au venit sa il vada pe Eduard, toate s-au bucurat sa vada ca  e bine, ca a crescut..
Mariana, asa de tare m-am intristat cand am citit ce ai despre Ioana..imi pare asa de rau ca unii oameni sunt atat de limitati incat sa gandeasca asa..Doamne cate am avea de invatat de la nemti si nu numai..ei trateaza cu totul altfel situatiile de genul asta.Ii doresc Ioanei tot binele din lume, sa nu-si piarda speranta, trebuie sa fie bine!

magdaz

• Sr. Member
    • Vezi Profilul
    • Blogul lui Rares
« Răspuns #41 : Septembrie 15, 2011, 04:44:26 p.m. »
Alexia, ne bucuram pentru vestile bune !  :-*

doina

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 487
    • Vezi Profilul
« Răspuns #42 : Septembrie 15, 2011, 05:42:57 p.m. »
Laura, ma bucur ca v-ati intors si ca totul a decurs bine. Intr-adevar, David e un mare cuceritor ;). Nu ma mir ca a avut lipici pe acolo.
Alexia, bravo si pentru micutul Eduard! Se pare ca baietii au frant inimi prin Bad ;D.
Mateiut si voua felicitari pentru vestile bune.

Mariana, multumesc mult pentru sustinere. E grea lupta asta cu functionarii, cu autoritatile, cu hartiile. De multe ori imi vine sa le arunc si sa ma las pagubasa. Am promis si mi-am promis sa incerc sa fac ceva pentru noi, pentru noi toti, pentru copiii nostri. Nu stiu in ce masura voi reusi dar trebuie sa incercam, sa incepem de undeva. Poate nu acum, dar peste 10-20-50 de ani, asociatia asta va deveni o forta. Cat despre Ioana, nu cred ca merita sa se consume. Sunt oameni si oameni dar eu cred cu tarie ca nu i-a intalnit pe cei care trebuia. Doar atat! Se vor rezolva toate, o sa vedeti! O pup si o imbratisez cu mare drag! Fi optimista Ioana ! Ce-i al tau e pus deoparte!

Alina, poate ne intalnim la pensiune...desi eu va doresc sa fiti plecati pana atunci! ;)
Asociatia Copiilor cu Boli Cardiace Congenitale
www.acbcc.ro

alina

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
  • Eric-Cristian
    • Vezi Profilul
« Răspuns #43 : Septembrie 15, 2011, 06:58:54 p.m. »
Doina sigur ne intalnim ca nu avem cum sa ne intoarcem asa repede.
Astazi am luat si noi biletele de avion doar pentru dus si vom vedea acolo cum vom face pentru intors. Stiti cumva daca la pensiune exista internet wireless, ca am lua laptopul cu noi.
Am o intrebare exista cineva care va merge in BO peste 2 saptamani cu masina? Baietelul din Braila despre care v-am povestit este asteptat peste 2 sapt de Dr Sandica pentru operatie, dar i s-a recomandat sa mearga cu masina pentru ca nu ar face fata la golurile de aer din avion. Parintii nu au masina si nici o situatie financiara prea buna pentru a plati o masina sa ii duca. Situatia baietelului e foarte grava si nu se stie daca va rezista in timpul operatiei, dar Dr Sandica le-a spus ca el va incerca sa il faca bine dar sa fie constienti ca poate muri pe masa de operatie. Se pare ca trebuia operat din primele zile de viata si ca doar printr-o minune a trait pana acum. Dar cine stie poate Dumnezeu il va ajuta prin mainile Dr Sandica. Acum asteapta raportul medical de la Dr Nicolescu si apoi sa obtina formularul. Va mai tin la curent cu situatia lui.

liviams

• Full Member
  • Mesaje postate: 238
    • Vezi Profilul
« Răspuns #44 : Septembrie 16, 2011, 09:43:39 a.m. »
Bianca si Laura-felicitari pt. rezultatele bune obtinute de micutii luptatori!
Alina-mult curaj si ai incredere ca totul va fi bine! Urmeaza o perioada grea, dar rezultatul conteaza!