Autor Subiect: ARC AORTIC SPRE DREAPTA  (Citit de 5403 ori)

All4Baby

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
    • Vezi Profilul
ARC AORTIC SPRE DREAPTA
« : Ianuarie 23, 2012, 09:28:16 a.m. »
Din cate am aflat acest diagnostic poate insemna posibile probleme cardiace, mai exact de obicei se asociaza cu tetralogia Fallot sau TRanspozitia de vase mari.
Sa incep cu niste detalii: La controlul de 28 de saptamani dr a precizat ca ARCUL AORTIC ESTE SPRE DREAPTA la bebe.
S-a confruntat cineva cu o astfel de situatie?
Nu mi-a spus mai multe intrucat a specificat ca vom urmari la urmatoarele eco problema.
Ce imi poti spune despre asta? Cat de grav este si ce implicatii si corelatii cu alte afectiuni poate avea?
Multumesc anticipat.

PS: Daca nu am deschis bine topicul, imi cer scuze

nicoleta

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 589
    • Vezi Profilul
R?spuns: ARC AORTIC SPRE DREAPTA
« Răspuns #1 : Ianuarie 23, 2012, 10:54:24 a.m. »
Buna,

eu as face o alta ecografie, nu as mai astepta urmatorul control, si daca diagnosticul este acelasi, apoi i-as trimite un mail D-lui Dr. Sandica pentru a cere mai multe detalii.
Stiu de la alti parinti despre o doamna doctor foarte buna, se numeste Andreea Muntean (uite aici un alt subiect scris de o mamica de pe forum: http://www.malformatiicardiace.ro/forum/index.php?topic=129.0).
Daca intr-adevar puiul mic are o malformatie cardiaca ce necesita interventie chirurgicala, exista posibilitatea sa mergi in Germania, sa nasti acolo, apoi copilul sa fie operat de Dl.Dr. Sandica.
Va doresc sa nu fie nimic grav si copilul sa fie sanatos, dar daca e ceva, trebuie sa fiti optimisti si sa stiti ca exista un chirurg care face minuni.
Asteptam sa ne tii la curent cu alte detalii.

All4Baby

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #2 : Ianuarie 23, 2012, 12:18:20 p.m. »
Multumesc Nicoleta ... am studiat ultimele zile aceste chestiuni, stiu si de acea m-am si programat la alti 2 medici, la Cluj (este mult mai aproape pentru mine) miercuri sunt programata astept sa aflu inca acele pareri. Daca exista cea mai mica suspiciune atunci voi mai merge la inca un medic de la Cluj la ea f greu se ajunge, dar daca e cazul voi merge si la ea. La dnul dr Sandica i-am trimis deja mail, astept raspuns.
Eram doar curioasa daca careva din parintii de aici s-au confruntat cu asa ceva.

laura_b

• Full Member
  • Mesaje postate: 141
    • Vezi Profilul
« Răspuns #3 : Ianuarie 23, 2012, 02:11:08 p.m. »
Buna,

precum ti-am scris si pe FB, David nu a avut arcul aortic spre dreapta ci la el a fost intrerupt. Si eu sunt de parere sa astepti raspunsul de la Dl Dr Sandica si Dansul te va sfaturi in legatura cu pasii viitori.

All4Baby

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #4 : Ianuarie 23, 2012, 05:11:40 p.m. »
Multumesc mult Laura Multa sanatate lui David

All4Baby

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
« Răspuns #5 : Ianuarie 26, 2012, 06:34:33 p.m. »
Va multumesc pentru sustinere ... din fericire la Cluj ni s-a confirmat ca nu e nici o problema.
Va doresc tuturor multa sanatate voua si mai ales copiilor ... reusite in operatii si numai bucurii.